ČBA zhoršila výhled pro českou ekonomiku, HDP podle ní letos stoupne jen o 1,7 % a příští rok přidá 2 %
Česká bankovní asociace (ČBA) je pesimističtější ohledně růstu tuzemské ekonomiky. V aktualizované prognóze vyhlíží pro letošek posílení HDP jen o 1,7 % a pro příští rok o 2 %. V únoru předpovídala pro letošek růst o 2,1 % a pro příští rok o 2,4 %. Do horšího výhledu se propsal negativní dopad obchodních válek a s nimi spojená nejistota.
Podle České bankovní asociace uberou obchodní války z růstu tuzemského HDP letos a v příštím roce 0,8 procentního bodu. V průměru analytici předpokládají pro rok 2026 ustálení amerických cel na evropský dovoz na 12 %. Ovšem startovací pozice české ekonomiky je podle ČBA o něco silnější, než se předpokládalo v únoru i než naznačila zpráva o HDP za první čtvrtletí.
V základním scénáři ČBA počítá v letošním roce se zpomalením meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,3 % a s dalším mírným zvolněním na 2,2 % v roce 2026. Nominální růst mezd by se letos měl zmírnit o více než procentní bod na 5,9 % a v příštím roce by tempo mělo sestoupit pod 5 %. I tak by však nadále vývoj mezd měl být mírně proinflačním rizikem. Reálný růst mezd podle ČBA letos dosáhne 3,5 % a příští rok 2,7 % po 4,5 % v roce 2024.
Zhoršení situace na trhu práce odráží podle asociace slabší oživení ekonomiky, ale stále ČBA čeká spíše stabilizaci nezaměstnanosti než její výrazný nárůst. Úrokové sazby ČNB budou pravděpodobně dále pozvolna klesat, pro letošní rok aktuální prognóza stále vidí prostor pro jedno další snížení dvoutýdenní repo sazby na 3,25 %, příští rok by pak sazba měla sestoupit na 3,00 %. Tento výhled se od listopadu nezměnil, jelikož slabší oživení hospodářství je stále doprovázeno silnější inflací v některých segmentech ekonomiky.
Cla srazí investiční aktivitu i vývoz, spoleh je na útraty domácností
"Česká ekonomika letos poroste. Rozpoutání obchodních válek a s tím související zvýšení globální ekonomické nejistoty se ale negativně podepíší na tuzemské investiční aktivitě i vývozech. Spolehnout se ale budeme moci na rostoucí spotřební výdaje domácností a vlády, a to i díky zvýšeným výdajům na obranu," říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Loni spotřeba tuzemských domácností meziročně vzrostla o 2 %. Díky příznivějšímu výhledu na reálný růst mezd a nižší úrokové sazby teď ČBA počítá se zrychlením růstu na 3 % letos a s růstem o 2,5 % příští rok. Růst vládní spotřeby by měl letos dosáhnout tempa 2,5 % po loňských 3,3 %, kdy ale byl výsledek ovlivněn výdaji spojenými s povodněmi.
"Inflační šoky jsou definitivně za námi. Zásluhou zlevňujících energií a pohonných hmot by se inflace měla v dalších měsících držet okolo 2% cíle ČNB. Vyhráno, ale zdaleka není. Jádrová inflace zůstává zvýšená, odráží doznívající cenové dopady energetické krize a přetrvávající strukturální nerovnováhy na trhu nemovitostí, které se nadále promítají do cen služeb a nájmů," uvádí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Jádrová inflace podle ČBA nadále bude mírně nad celkovou inflací (letos 2,6 % vs. 2,3 %). To odráží přetrvávající svižnou dynamiku mezd ve službách i cen nájemného včetně takzvaného imputovaného nájemného, kde obě složky reflektují sílící hypoteční i realitní trh.
Strukturální změny spojené s geopolitickým vývojem a klimatickou změnou podle asociace nadále představují riziko silnějšího růstu spotřebitelských cen, což může na druhou stranu, avšak asi spíše jen krátkodobě, kompenzovat dezinflační dopad případné obchodní války mezi USA a Čínou.
Zdroj: ČBA
Aktuality
