Americké akcie v pátek i za celý týden oslabily

Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely v červených číslech. Index S&P 500 se propadl čtvrtý den v řadě poté, co Donald Trump pohrozil cly vůči Applu a EU. Investory znejistila možnost nového vyostření obchodních válek, přesto trhy během dne část ztrát umazaly díky zprávám, že Bílý dům Trumpovy výroky nevnímá jako oficiální změnu politiky.
Index Dow v pátek oslabil o 0,61 % na 41 603,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,67 % na 5 802,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil ve ztrátě 1 % na 18 737,21 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 9,91 % na 22,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 4,509 %.
Akcie v pátek oslabily poté, co prezident Donald Trump opět zvýšil obavy z obchodních válek, když hrozil do všech světových stran. Tentokrát to odskákala společnost Apple a doporučil také výrazné zvýšení celních poplatků na Evropskou unii.
Cenné papíry společnosti Apple (-3,02 %) se propadly poté, co Trump zveřejnil na sociální síti Truth Social příspěvek, v němž uvedl, že iPhony prodávané ve Spojených státech musejí být také vyráběny v USA, a pokud tomu tak nebude, Apple "musí zaplatit clo ve výši nejméně 25 %". Jde o první letošní výpad Donalda Trumpa, který míří přímo na konkrétní společnost v rámci jeho celní strategie.
Prezident rovněž uvedl, že obchodní jednání s Evropskou unií "nikam nevedou", a doporučil zavedení "plošného 50% cla vůči Evropské unii s platností od 1. června 2025".
Akcie se během dne částečně zotavily ze svých nejnižších hodnot poté, co Eamon Javers z CNBC informoval, že Bílý dům Trumpovy výroky neinterpretoval jako oficiální oznámení změny politiky.
Páteční Trumpovy výroky přicházejí ve chvíli, kdy napětí kolem celních tarifů začalo mírně polevovat. V dubnu Trump uvalil cla na většinu zemí světa, což vyvolalo otřesy na akciových trzích. Prezident poté nejtvrdší cla pozastavil na dobu 90 dnů a uzavřel předběžné dohody se Spojeným královstvím a Čínou, což přispělo k oživení akciových trhů. Minulý týden se index S&P 500 dostal zpět na hodnoty, s nimiž začínal rok, ale v pátek opět klesl do záporných hodnot.
Investoři v poslední době nakupovali akcie s předpokladem, že během tříměsíčního pozastavení dojde k dalším dohodám s různými zeměmi. Je otázka, zda tato očekávání nebyla až příliš optimistická.
"Za posledních zhruba šest týdnů měl trh díky uvolňování napětí ohledně cel jeden z nejlepších výkonů za posledních 75 let. Obnovení obchodních sporů to nyní ohrožuje. Nemyslím si, že znovu otestujeme letošní minima, ledaže by situace opravdu výrazně eskalovala, ale z pohledu trhu je to rozhodně krok špatným směrem," uvedl pro CNBC Ross Mayfield, investiční stratég společnosti Baird.
Naopak akcie společnosti United States Steel (+21,24 %) prudce posílily poté, co Trump na Truth Social oznámil, že společnost vytvoří "partnerství" s firmou Nippon Steel. Začátkem letošního roku byla japonská nabídka na převzetí této americké společnosti zablokována.
Rick Wedell, prezident a hlavní investiční ředitel společnosti RFG Advisory, upozornil, že tento "kolotoč", kdy dochází ke střídání období uvolňování a eskalace napětí kolem cel, pravděpodobně potrvá po celou dobu Trumpova druhého funkčního období. "Je důležité, aby si investoři uvědomili, že tento přetrvávající problém v oblasti obchodu tady pravděpodobně bude po celou dobu této administrativy. Nemyslím si, že by se někdy od této politiky odklonili. Domnívám se, že ji vnímají jako jeden ze zásadních rysů odkazu své administrativy. Chtějí napravit mezinárodní obchodní dohody. Investoři by se proto neměli nechat ukolébat falešným pocitem jistoty," řekl.
Páteční poklesy prohloubily celotýdenní ztráty na trhu. Index Dow za celý týden odepsal 2,47 %, S&P 500 korigoval o 2,61 % a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 2,47 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump údajně chystá exekutivní příkazy na podporu jaderné energetiky. Zahrnovat mají zjednodušení regulace výstavby nových reaktorů a posílení dodavatelských řetězců v oblasti jaderného paliva.
- Donald Trump varoval společnost Apple, že bude muset platit 25% clo na dovoz iPhonů do Spojených států, pokud tyto telefony nebudou vyráběny na americkém území. Trump své stanovisko oznámil prostřednictvím sociální sítě Truth s tím, že již dříve jasně sdělil řediteli Applu Timu Cookovi, že očekává navrácení výroby telefonů prodávaných v USA domů.
- Donald Trump navrhl zavedení 50% cla na dovoz z Evropské unie. Ekonomové varují, že případná implementace návrhu by znamenala významnou eskalaci obchodního konfliktu mezi USA a EU, což by mohlo výrazně poškodit hospodářství na obou stranách Atlantiku.
- Spojené státy a Čína se dohodly na udržení komunikace poté, co proběhl telefonát mezi čínským náměstkem ministra zahraničí Maem Čao-sü a americkým náměstkem ministra zahraničí Christopherem Landauem. Obě strany si během hovoru vyměnily názory na klíčová témata, aniž by byly zveřejněny podrobnosti.
- Apple zvýšil částku, kterou mohou lidé v Číně získat za výměnu starého zařízení při nákupu nového iPhonu, a zavedl další pobídky k podpoře poptávky na klíčovém trhu. Apple se během posledního roku snažil nabízet slevy, zejména během svátků v Číně. Ačkoli poslední navýšení výkupních cen není výrazné, naznačuje pokračující snahu firmy podpořit prodeje v druhé největší ekonomice světa, kde čelí poklesu tržního podílu a prodejů kvůli tvrdší konkurenci od domácích výrobců.
- Výkonný ředitel společnosti Palantir Alex Karp prodal tento týden akcie společnosti za více než 50 milionů dolarů. Podle informací z burzovních dokumentů se jednalo o automatické transakce spojené s pokrytím daňových povinností, které vznikly při uvolnění jeho akciových odměn. Akcie byly prodávány v cenovém rozpětí od 125,26 do 127,70 dolaru za kus.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Výnosy amerických státních dluhopisů prudce vzrostly (ceny klesly) poté, co ratingová agentura Moody's v pátek snížila rating Spojených států o jeden stupeň, z nejvyšší známky Aaa na Aa1. Agentura uvedla, že rozhodnutí odráží dlouhodobý nárůst zadlužení a poměru výdajů na úroky vůči HDP, který je nyní výrazně vyšší než u jiných zemí se srovnatelným ratingem.
- Společnost NVIDIA v pondělí na veletrhu Computex odhalila nové produkty a technologie, které potvrzují její ambice stát se lídrem nejen v oblasti softwaru, ale i fyzické umělé inteligence. Mezi hlavní novinky patří platforma pro humanoidní robotiku, rozšíření nabídky serverové infrastruktury a nové cloudové služby pro vývoj AI.
- Investiční společnost Blackstone oznámila, že její infrastrukturní divize převezme energetickou firmu TXNM Energy za 11,5 miliardy dolarů včetně dluhu. Akvizice cílí na stabilní výnosy a investice do modernizace energetických sítí v Texasu a Novém Mexiku.
- Banka JPMorgan Chase v pondělí oznámila změnu investičního doporučení pro akcie streamovací společnosti Netflix.Z "kupovat" ho snížila na "držet". Důvodem je podle banky prudký růst ceny akcií v posledních měsících, který zmenšuje potenciál dalšího zhodnocení.
- Warren Buffett, dlouholetý šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway, příští rok poprvé nevystoupí na tradiční výroční schůzi akcionářů firmy. Informaci přinesla stanice CNBC s odkazem na reportérku Rebeccu Quickovou.
- Prezident newyorské pobočky americké centrální banky John Williams uvedl, že zatím nevidí výrazný odliv zahraničního kapitálu z amerických aktiv. Dodal, že Fed si může dovolit vyčkat s dalším rozhodnutím o úrokových sazbách, protože měnová politika je momentálně správně nastavená.
- Společnost Strategy, která se specializuje na bitcoinovou treasury strategii, oznámila nákup dalších 7 390 bitcoinů za přibližně 764,9 milionu dolarů. Průměrná nákupní cena byla 103 498 USD za jednu minci. Oznámení pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) podala společnost v pondělí.
- Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, v úterý uvedla, že datové centrum pro umělou inteligenci, jehož plánovanou stavbu oznámila společně s firmou NVIDIA, bude realizováno ve fázích, přičemž cílem je dosáhnout konečného výkonu 100 megawattů. "Datové centrum má za cíl dosáhnout výkonu 100 megawattů," uvedl předseda představenstva Foxconnu Young Liu na veletrhu Computex v Tchaj-peji. "Víme, že elektrická energie je na Tchaj-wanu velmi důležitým zdrojem. Nechci použít slovo nedostatek, proto bude realizace projektu probíhat ve více krocích. Začneme s 20 megawatty, pak přidáme dalších 40," dodal.
- Levi Strauss oznámila prodej své značky Dockers firmě Authentic Brands Group za 311 milionů dolarů. Podle podmínek dohody přechází na ABG vlastnická práva ke značce Dockers, zatímco provozní činnost - včetně výroby, nákupu a distribuce - převezme společnost Centric Brands.
- Čínská společnost Bc Babycare, která se specializuje na dětské produkty, oznámila expanzi do Spojených států. Firma věří, že diverzifikace jejího globálního dodavatelského řetězce a silný potenciál amerického trhu více než vyváží dopad cel mezi USA a Čínou.
- Elon Musk na ekonomickém fóru v Kataru uvedl, že i za pět let počítá se svou rolí výkonného ředitele ve společnosti Tesla. Dodal, že firma už se obrátila k lepšímu a že poptávka je silná téměř všude kromě Evropy, která zůstává nejslabším trhem.
- Automobilka Stellantis oznámila investici 388 milionů dolarů do výstavby nového logistického centra pro značku Mopar v americkém Detroitu. Závod ve Van Buren Township v Michiganu má být spuštěn v roce 2027 a vytvoří přibližně 488 pracovních míst.
- Shopify, jedna z největších e-commerce platforem na světě, oznámila spuštění nové funkce postavené na generativní umělé inteligenci s názvem AI Store Builder. Nástroj umožní podnikatelům nastavit si kompletní on-line obchod jednoduše pomocí zadání klíčových slov.
- Společnost Boeing oznámila, že v následujících měsících plánuje stabilizovat výrobu letadel 737 MAX na úrovni 38 kusů měsíčně. Podle viceprezidenta pro kvalitu Douga Ackermana se firma zlepšila v oblasti bezpečnostních a kvalitativních standardů, čímž reaguje na dřívější incidenty a regulatorní omezení.
- Elon Musk uvedl, že předpokládá, že Tesla a xAI budou nadále kupovat čipy od polovodičových gigantů NVIDIA a AMD, možná i od dalších společností. Muskova společnost xAI zabývající se umělou inteligencí, která nyní vlastní sociální síť X, již nainstalovala 200 000 grafických procesorů ve svém zařízení Colossus v Memphisu v Tennessee. Podle Muska xAI také plánuje zařízení s milionem procesorů poblíž Memphisu. Neuvedl však, kolik čipů již bylo objednáno a kdy by mohly být nainstalovány.
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila zákon o výdajích a daních. Výsledek hlasování byl těsný, pro bylo 215 zákonodárců, proti 214. Agentura Reuters mluví o velkém vítězství prezidenta Trumpa po měsících sporů republikánů o podobu výdajových škrtů a daňové politiky.
- Administrativa Donalda Trumpa rozhodla, že Harvardova univerzita nesmí přijímat nové zahraniční studenty a ti stávající budou muset přestoupit jinam. Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová oznámila zrušení certifikace školy v rámci výměnného a studentského programu. Důvodem jsou podle ní údajné vazby univerzity na čínskou komunistickou stranu, podněcování antisemitismu a násilí. Noemová uvedla, že přijímání zahraničních studentů je pro univerzity výsadou, ne právem, a že Harvard měl dost času situaci napravit. Rozhodnutí přichází poté, co prezident Trump v dubnu zmrazil Harvardu federální granty (2,2 miliardy USD), údajně kvůli odporu školy proti zrušení programů diverzity a odmítání ideologických požadavků. Harvard, kde nyní tvoří cizinci 27 % studentů, považuje krok vlády za nezákonný a hodlá nadále podporovat mezinárodní vědu i výuku. Školné na univerzitě je přes 59 tisíc USD ročně, a tak bude mít zákaz citelný ekonomický dopad. Noemová zároveň naznačila, že podobná opatření mohou brzy čekat i další americké univerzity.
- Nejvyšší soud USA rozhodl, že prezident Donald Trump může odvolat dvě členky federálních agentur – Gwynne Wilcoxovou z Národní rady pro pracovní vztahy a Cathy Harrisovou z Rady pro zásluhový systém –, ale zároveň naznačil, že členové Rady guvernérů Fedu mají silnější ochranu před odvoláním prezidentem, a to vzhledem k jedinečnému a historicky odlišnému postavení této instituce.
- Federální soudce nařídil Trumpově administrativě, aby obnovila pozice více než 1 300 propuštěných zaměstnanců amerického ministerstva školství, jejichž odchod by paralyzoval klíčové funkce úřadu, včetně dohledu nad studentskými půjčkami, granty a ochranou proti diskriminaci. Hromadné propouštění, které bylo součástí Trumpova plánu na faktické zrušení ministerstva, vyvolalo žaloby 21 států i dalších organizací. Soud označil postup vlády za nezákonný a jeho verdikt zablokoval i snahu převést správu studentských půjček v hodnotě 1,6 bilionu dolarů na jinou agenturu. Administrativa se chystá proti rozhodnutí odvolat.
- Společnost OpenAI, která stojí za chatovacím nástrojem ChatGPT, oznámila, že kupuje startup io zaměřený na vývoj AI zařízení, který založil bývalý slavný designér Applu Jony Ive, a to přibližně za 6,4 miliardy dolarů formou transakce v akciích. Akvizicí vstupuje OpenAI i do oblasti AI hardwaru.
- Bitcoin pokračuje v rally, ve čtvrtek dosáhl nového historického maxima nad 111 tisíci dolarů. Rekord byl shodou okolností dosažen na den přesně 15 let poté, co byl bitcoin poprvé prokazatelně použit k nákupu zboží (dvou pizz za 10 000 mincí).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. května klesl na 227 tisíc z 229 tisíc v předchozím týdnu, čekal se výsledek 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 10. května stoupl na 1,903 milionu z 1,867 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,881 milionu), když se čekal výsledek 1,890 milionu.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v květnu nabral na síle. Kompozitní index nákupních manažerů od S&P Global podle předběžných dat stoupl na 52,1 bodu z dubnových 50,6 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 0,5 % na celoročně přepočtené tempo 4 miliony jednotek. Čekal se výsledek 4,10 milionu jednotek. V dubnu prodeje spadly o 5,9 % na celoročně přepočtené tempo 4,02 milionu jednotek.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu klesl na -0,25 bodu (březen: +0,03 bodu).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v květnu klesl na -10 bodů (duben: -5 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Home Depot v 1Q: Zisk na akcii 3,56 USD (odhad: 3,60 USD), tržby 39,86 miliardy USD (odhad: 39,30 miliardy USD).
- Výsledky Palo Alto Networks v 1Q: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD).
- Americký prodejce vybavení pro domácnost Lowe's překvapil trh mírnějším než očekávaným poklesem srovnatelných tržeb. Společnost zároveň potvrdila celoroční výhled. Tržby klesly o 1,7 %, analytici předpovídali jejich snížení o 2 %.
- Společnost Target oznámila, že v prvním čtvrtletí nedosáhla očekávaných tržeb a snižuje celoroční výhled. Tržby jí meziročně klesly o 3,8 % na 23,85 miliardy dolarů (trh čekal 24,27 miliardy dolarů), přičemž prodeje v kamenných prodejnách spadly o 5,7 %. Počet transakcí se snížil o 2,4 % a průměrná útrata zákazníků klesla o 1,4 %. Upravený zisk na akcii činil 1,30 dolaru. Firma z problémů částečně viní nejistotu ohledně cel a také negativní reakce zákazníků na změny v přístupu k rovnosti a podpoře různorodých skupin ve společnosti.
- Výsledky Ralph Lauren v 4QFY2025: Zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,04 USD), tržby 1,70 miliardy USD (odhad: 1,64 miliardy USD).
Zdroj: CNBC