Evropské akcie v pátek oslabily. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Poslední obchodní seance prvního červencového týdne na burzách v západní Evropě skončila v červených číslech. Aktivita na trzích byla slabší kvůli svátku v USA. Týden dopadl pro hlavní indexy nejednotně.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,48 % na 541,13 bodu, britský FTSE 100 klesl jen o 0,29 bodu na 8 822,91 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,61 % na 23 787,45 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,75 % a seanci zakončil na 7 696,27 bodu.
Nedařilo se mimo jiné akciím společností Wienerberger (-4,47 %), Delivery Hero (-2,92 %) nebo ASML Holding (-2,61 %). V plusu naopak páteční seanci uzavřely cenné papíry firem Frontline (+3,73 %), Rheinmetall (+3,33 %) či Vodafone Group (+3,00 %).
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,46 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,27 %, DAX přišel o 1,02 % a CAC 40 zpevnil o 0,06 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Podle rychlého odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) se očekává červnový meziroční růst spotřebitelských cen o 2,9 %. Květnová meziroční inflace byla 2,4 %. Meziměsíčně ceny rostly nejvýrazněji v kategorii služeb (+0,5 %), s odstupem následovaly potraviny, alkohol a tabák (+0,1 %) a zboží (+0,1 %). Stagnaci vykázaly energie. Meziročně byla inflace nejsilnější u potravin, alkoholu a tabáku (5,5 %) a služeb (5,0 %), umírněná zůstala u zboží (1,6 %) a v hluboké deflaci se nacházejí energie (-5,0 %).
- Evropská komise v pátek oznámila, že nebude odkládat zavádění legislativy pro umělou inteligenci, přestože ji k tomu vyzývá více než sto technologických firem z celého světa. Mezi signatáři výzvy ke zpoždění AI regulace jsou i technologičtí giganti jako Alphabet, Meta Platforms, ASML nebo francouzský startup Mistral AI.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v červnu stoupl na 48,8 bodu (odhad: 48,5 bodu, květen: 47,9 bodu).
- Německo: Průmyslové zakázky v květnu meziročně stouply o 5,3 % (duben: +5,8 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v Německu v červnu nečekaně zpomalila na 2 %, ukázala předběžná data z pondělí. Největší evropská ekonomika se tak dostává přesně na inflační cíl Evropské centrální banky, což může ovlivnit její další rozhodování o sazbách.
- Evropské akcie v první polovině roku 2025 výrazně překonaly výkonnost amerických trhů a společně s posilujícím eurem a rostoucími investicemi oživují důvěru investorů v dlouhodobý potenciál regionu.
- Obchodní dohoda mezi Velkou Británií a Spojenými státy, která vstupuje v platnost v pondělí, zajišťuje zvýhodněné clo na britská auta mířící na americký trh. O snížení cel na britskou ocel a hliník se však stále jedná.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království v prvním čtvrtletí podle zpřesněných dat statistického úřadu zaznamenal nárůst o 0,7 %. To odpovídá původnímu odhadu. Růst britské ekonomiky byl podpořen především výkonem služeb. Výroba vzrostla o 1,3 % a stavebnictví přidalo 0,3 %.
- Německo: Index dovozních cen v květnu meziročně klesl o 1,1 % (odhad: -0,8 %, duben: -0,4 %).
- Německo: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1,6 %.
- Fáze měnové politiky Evropské centrální banky zaměřená na zkrocení a stabilizaci inflace kolem 2% cíle skončila, řekl hlavní ekonom měnové autority eurozóny Philip Lane. Dodal, že banka se bude nadále řídit daty, ale nebude reagovat na izolované výkyvy inflace.
- Počet nezaměstnaných v Německu v červnu vzrostl méně, než se očekávalo, ukázala v úterý data úřadu práce. Počet nezaměstnaných v sezónně očištěných číslech narostl o 11 tisíc na 2,97 milionu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali nárůst o 15 tisíc. Počet lidí bez práce se tak v Německu poprvé za poslední dekádu blíží hranici tří milionů.
- Meziroční inflace v eurozóně v červnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 2 %, ukázala předběžná data evropského statistického úřadu Eurostat. Výsledek je v souladu s očekáváním ekonomů a odpovídá cíli Evropské centrální banky.
- Guvernér britské centrální banky Andrew Bailey v úterý pro CNBC uvedl, že lze očekávat pokračování trendu pozvolného poklesu úrokových sazeb britské měnové autority. Centrální banka se podle něj snaží vybalancovat krocení inflace a podporu slabého hospodářského růstu.
- Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červnu vykázala další známky oživení, když nové zakázky poprvé po více než třech letech přestaly klesat. To naznačuje nadějnou stabilizaci v tomto dlouhodobě oslabeném sektoru, ukázal průzkum. Index nákupních manažerů v červnu podle finálních dat vzrostl na 49,5 bodu z květnových 49,4 bodu. Je tak na nejvyšší hodnotě od srpna 2022. Index ale už 29 měsíců setrvává pod klíčovou 50bodovou úrovní. Předběžný odhad činil 49,4 bodu.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide v červnu meziročně stoupl o 2,1 % (květen: +3,5 %).
- Britská farmaceutická společnost AstraZeneca údajně zvažuje, že opustí londýnskou burzu a přesune svou primární akciovou registraci do Spojených států. Odchod nejhodnotnější firmy z indexu FTSE 100 by byl pro londýnský trh významnou ranou uprostřed rostoucího odlivu firem do zahraničí.
- Španělská banka Santander kupuje britskou banku TSB za 2,65 miliardy liber v hotovosti, čímž potvrzuje své dlouhodobé závazky na britském trhu. Tím ale zároveň výrazně komplikuje situaci kolem nepřátelské akvizice Sabadellu ze strany španělské banky BBVA.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu zvýšila na 6,3 % z dubnových 6,2 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Generální ředitel největší ruské banky Sberbank, German Gref, vyjádřil pochybnosti nad zaváděním digitálního rublu. Podle něj nemá projekt žádné jasné výhody, s výjimkou možného využití při přeshraničních platbách.
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně byl v červnu výraznější, než uváděl rychlý odhad. Ukázal to ve čtvrtek zveřejněný finální index nákupních manažerů S&P Global. Ukazatel stoupl na 50,5 bodu z květnových 49,7 bodu, flash údaj byl rovných 50 bodů, což je předěl mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- Prodeje americké automobilky Tesla na německém trhu pokračují v propadu. Podle údajů německého silničního úřadu KBA prodala firma v červnu v Německu jen 1 860 vozů, což představuje meziroční propad o 60 %. Za celé první pololetí se v zemi prodalo jen 8 890 tesel, což je o 58,2 % méně než ve stejném období roku 2024.
- Švýcarsko: Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 0,1 % (odhad: -0,1 %, květen: -0,1 %).
Zdroj: CNBC