Americké akcie ve středu zpevnily. Dařilo se technologickým titulům, Nasdaq uzavřel na rekordu
Americké akciové indexy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech. Donald Trump poslal dopisy s oznámením budoucí výše cel dalším zemím, investoři ale na zprávu prakticky nereagovali.
Index Dow stoupl o 0,49 % na 44 458,30 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,61 % na 6 263,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,94 % na rekordních 20 611,34 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,18 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 4,338 %.
Dařilo se mimo jiné technologickým titulům, přes procento posílily například akcie Microsoftu (+1,39 %), Amazonu (+1,45 %), Alphabetu (+1,30 %), Mety (+1,68 %) nebo Nvidie (+1,80 %) a Broadcomu (+2,24 %).
Tržní kapitalizace Nvidie se dostala nad čtyři biliony dolarů. Výrobce čipů pro AI se tak stal první veřejně obchodovanou firmou na světě, která tuto metu pokořila.
Donald Trump poslal dalším zemím dopisy s oznámením výše cel, která budou vůči jejich vývozu do USA uplatňována od 1. srpna. Investoři ale oznámení přešli prakticky bez povšimnutí.
"Trh už hrozby cel úplně ignoruje. Předpokládá totiž, že je prostor pro dohody a vyjednávání," řekl Ross Mayfield, investiční stratég ve společnosti Baird. "Myslím, že prodloužení termínů do 1. srpna – a občasné komentáře, že začátek platnosti cel by mohl být posunut ještě dál – jsou přiznáním, že existuje chuť Washingtonu k uzavření dohod," dodal.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Společnost Super Micro Computer plánuje zvýšit své investice v Evropě včetně rozšíření výroby serverů pro umělou inteligenci. V rozhovoru pro CNBC to uvedl generální ředitel firmy Charles Liang s tím, že poptávka v regionu rychle roste. Firma prodává servery vybavené čipy NVIDIA, které jsou klíčové pro vývoj a provoz rozsáhlých modelů umělé inteligence. Výrobu má v současnosti v Nizozemsku, ale uvažuje o expanzi do dalších evropských zemí.
- Čínská divize amerického kavárenského řetězce Starbucks přilákala nabídky na potenciální prodej podílu. Hodnota této části podniku je odhadována až na 10 miliard dolarů. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to napsal server finanční televize CNBC. Mezi zájemci o podíl ve Starbucks China mají být asijské private equity firmy Centurium Capital a Hillhouse Capital, ale také americké společnosti Carlyle Group a KKR & Co.
- Americká společnost Apple v úterý oznámila, že její provozní ředitel Jeff Williams, který ve firmě působí 27 let, letos odejde do důchodu. Jeho nástupcem se koncem července stane Sabih Khan, současný vedoucí provozu. Williams do svého odchodu zůstane zodpovědný za designérský tým nebo Apple Watch.
- Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením "velmi vysokých, třeba až 200% cel" na dovoz farmaceutických výrobků do Spojených států. Platit by však nezačala hned, šéf Bílého domu vysvětlil, že by farmaceutické firmy dostaly dost času na to, aby mohly výrobu svých přípravků, které se teď dovážejí, rozjet na americké půdě. "Mohl by to být rok nebo rok a půl," upřesnil.
- Společnost Merck & Co oznámila, že uzavřela dohodu o převzetí britské biotechnologické firmy Verona Pharma v hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Akvizice posílí postavení Mercku v oblasti léčby respiračních onemocnění, zejména chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která patří mezi nejrozšířenější plicní choroby na světě.
- Velkoobchodní zásoby v USA v květnu dle konečných dat meziměsíčně klesly o 0,3 % (v souladu s očekáváním, duben: +0,1 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
