Americké akcie ve středu zpevnily, přes nejistotu kolem budoucnosti Powella v čele Fedu se obchodníci přenesli
Americké akciové indexy středeční seanci zakončily v zelených číslech. Úvod obchodování byl poznamenán informací o možném brzkém odvolání šéfa Fedu, brzy se však Wall Street přes zprávu přenesla.
Index Dow přidal 0,53 % na 44 254,78 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,32 % na 6 263,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,25 % na 20 730,49 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,27 % na 17,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o půl bazického bodu na 4,459 %.
Dařilo se mimo jiné akciím farmaceutických společností, výrazně posílily například cenné papíry firem Eli Lilly & Co (+2,34 %), Johnson & Johnson (+6,19 %), Abbvie (+2,25 %) nebo Merck & Co (+1,12 %).
Zprvu se hlavním indexům příliš nedařilo kvůli zprávě, že prezident Trump pravděpodobně brzy odvolá šéfa Fedu Jeromea Powella z funkce. List The New York Times dokonce informoval, že Trump už připravil dopis vyzývající Powella k rezignaci. Následně ovšem akcie ožily poté, co prezident tato tvrzení bagatelizoval a prohlásil, že "to neplánuje udělat", ačkoli zároveň dodal, že "nic nelze vyloučit".
Podle Michaela Greena, hlavního stratéga ve společnosti Simplify Asset Management, zotavení akciového trhu naznačuje, že obchodníci se již možná přes možné odvolání Powella přenesli. "Jediná skutečně podstatná informace, kterou trh dostal, podle mě je, že odvolání Powella není zase tak velká věc," řekl Green.
Ve čtvrtek budou obchodníci vyhodnocovat týdenní údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, údaje o maloobchodních tržbách za červen a indexy vývozních a dovozních cen.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump podle agentury Reuters oznámil, že uzavření obchodní dohody s Vietnamem se blíží. Její podrobnosti ale nezveřejnil, protože "to nepovažuje za nutné". Už na začátku měsíce přitom Spojené státy informovaly o uzavření předběžní dohody, která měla snížit plánovaná cla na dovoz z Vietnamu na 20 %. A to z původních 46 %, kterými hrozily v dubnu.
- Podle takzvané Béžové knihy Fedu firmy napříč Spojenými státy hlásí rostoucí náklady způsobené dovozními cly, které čím dál častěji přenášejí na zákazníky. Béžová kniha sestavená z výpovědí podnikatelů a šéfů 12 regionálních poboček Fedu naznačuje, že dopady cel se nejvíce dotýkají stavebnictví a výroby, především kvůli 50% clu na většinu dovážené oceli.
- Index výrobních cen v USA v červnu meziročně +2,3 % (odhad: +2,5 %, květen: +2,6 %). Bez potravin a energií +2,6 % (odhad: +2,7 %, květen: +3,0 %).
- Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně +0,3 % (odhad: +0,1 %, květen: -0,2 %). Využití kapacit 77,6 % (odhad: 77,4 %, květen: 77,4 %).
Výsledková sezóna
- Zisk Bank of America za druhé čtvrtletí se meziročně zvýšil přibližně o 3 % na 7,12 miliardy USD. Její výnosy pak vzrostly zhruba o 4 % na 26,61 miliardy USD a čisté úrokové výnosy dosáhly 14,82 miliardy dolarů. Generální ředitel banky Brian Moynihan zhodnotil výsledky kladně, uvedl, že se jedná o čtvrté čtvrtletí v řadě, kdy se čisté investiční výnosy zvýšily.
- Morgan Stanley ve středu oznámila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Její obchodníci vydělávali zejména díky volatilitě na trzích, podobně jako tomu bylo u konkurenčních bank. Příjmy z obchodování s akciemi vzrostly o 23 %, ale v oblasti pevných výnosů jen o 9 %. Turbulence se totiž přenesly i na trh s dluhopisy.
- Banka Goldman Sachs ve středu oznámila výnosy a zisk za druhé čtvrtletí, které výrazně překonaly očekávání analytiků. Zisk za toto období vzrostl oproti předchozímu roku o 22 % na 3,72 miliardy dolarů.
Zdroj: CNBC, MarketWatch