US MARKETOtevírá za: 7 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Pandemie přesunula investice na internet. Přežijí jen ti, kdo se tomu přizpůsobí

V malém českém investorském rybníčku (kde bychom ideálně měli počítat andělské investory v tisících, ale máme jich sotva desítky) byly bezprostřední dopady covidu-19 celkem snadno pozorovatelné. Někteří andělé se v počátcích pandemie z opatrnosti stáhli v obavě o svůj hlavní byznys. Jiní se rozhodli trpělivě čekat na krizi, ve které by mohli raději investovat do levnějších nemovitostí. Nakonec se ale ukázalo, že opatrnost byla zbytečná.

Petr Šíma
Petr Šíma
14. 1. 2021 | 17:44
Názory

Jistě, na některé typy podnikání covid-19 dopadl tvrdě a neúprosně (opravdu bych teď nechtěl mít restauraci nebo hotel). Ale startupový svět měl štěstí v neštěstí, a to především díky schopnosti mladých firem flexibilně upravovat své byznys plány. Takže i startupy, jako je například SmartGuide, které se pohybují v cestovním průmyslu a travel-tech, tedy v nejvíce zasažených odvětvích, dokázaly pandemii ustát s grácií díky změně zaměření.

Také investoři záhy pochopili, že situace není tak děsivá, jak se zpočátku zdálo. Po prvotním šoku se v technologiích začaly objevovat nové možnosti a příležitosti, jež lákají stále více zájemců. A právem, stačí se podívat pár let do minulosti a trochu více na východ. Tehdejší epidemie SARS, která se do Evropy ani nedostala, dala vzniknout jedněm z největších technologických gigantů. Alibaba nebo WeChat nyní patří na špičku asijského trhu hlavně proto, že před lety pandemická situace donutila velkou část tamní populace k nákupům a komunikaci on-line. Není těžké vidět paralelu s tím, co se ve světě děje dnes.

Lidský faktor nahradí umělá inteligence

Situace okolo covidu-19 nakonec dohnala do čistě virtuálního prostředí i andělské investory. Praxe ukázala, že to, co se ještě před rokem zdálo nemožné, je úplně běžné. Přelomovým zjištěním je zejména fakt, že lze snadno investovat i bez fyzického podání ruky.

Samozřejmě, tato skutečnost spoustu lidí znepokojuje. Stále platí, že úspěšná transakce se odvíjí od dobrého prvního dojmu a že absence lidského faktoru u některých vzbuzuje obavy. Ale ten, kdo chce v nových podmínkách uspět, se jim musí umět přizpůsobit. Pro skeptiky ostatně již existují nástroje, které dokážou v přímém přenosu i zpětně vyhodnotit přítomné emoce z pouhého videohovoru. Ty mohou efekt prvního dojmu alespoň částečně nahradit. Osobně si troufám tvrdit, že je otázkou měsíců, než se stanou běžnou součástí nástrojů jako Zoom a dalších.

Ve zbytku celého procesu pak pandemie nezměnila prakticky nic. Již mnoho let je standardem, že většina komunikace beztak probíhá on-line, včetně například due diligence.

Nové horizonty na dohled

Na opadnutí potřeby setkávání se lze naopak nahlížet jako na obrovskou příležitost, která investorům otevírá dveře k projektům z celého světa. Najednou mizí bariéra, která limitovala investice jen na blízkou vzdálenost.

Nám v DEPO Ventures například otevřela dveře k investici do britského HoloMe. I v takové kolébce startupů, jakou je Londýn, se totiž investoři začali během koronavirové krize menších investic obávat. Proto se tamní startupy začaly dívat po příležitostech v zahraničí, a tak se k nám dostal tento pozoruhodný projekt, který vyvinul revoluční platformu pro přenášení reálných osob do rozšířené reality. Veškerá jednání s jeho zakladateli probíhala on-line, včetně první schůzky. Původní obavy vystřídalo nadšení ze skvělé spolupráce, která odhalila ještě jedno další pozitivum celé operace na dálku – zrychlení procesů a lepší syndikaci investorů. Jako globální síť andělských investorů považujeme tuto skutečnost za naprosto přelomovou.

Covid-19 přinesl do světa andělských investic změny, před kterými nelze zavírat oči. A vlastně ani není důvod, abychom se vraceli do starých kolejí. Situace nás přinutila zkusit jiné cesty a ukázalo se, že tyto skvěle fungují. Proč bychom si tedy z krize neměli vzít to pozitivní? Pravda je, že kdo se neumí změnám přizpůsobit, nemá v turbulentním startupovém světě co dělat. Nakonec platí, že nepřežívají ti nejsilnější, ale ti, kteří v tom umí nejlépe chodit.

Byron Wien: 10 možných překvapení roku 2021 na trzích, v ekonomice a politice

Byron Wien: 10 možných překvapení roku 2021 na trzích, v ekonomice a politice

Informační technologieInvestováníKoronavirusNázoryPrivate equity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa