Americké akcie v pátek po inflačních datech z USA oslabily, dolar zpevnil
Americké akcie na závěr týdne prudce oslabily. Reagovaly tak na zprávu o výrazném růstu spotřebitelských cen v USA, která podpořila obavy investorů z agresivnějšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Index Dow klesl o 2,73 % na 31 392,79 bodu, širší S&P 500 oslabil o 2,91 % na 3 900,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,52 % na 11 340,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,36 % na 27,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 12 bazických bodů na 3,165 %.
Odpolední zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že index spotřebitelských cen v květnu stoupl meziměsíčně o procento, když v dubnu vzrostl o 0,3 %. Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali, že ceny stouply o 0,7 %. V meziročním srovnání inflace činila 8,6 %, což je nejvyšší údaj od roku 1981. Analytici Goldman Sachs nyní očekávají, že centrální banka USA v září zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu, původně čekali růst jen o čtvrt bodu.
Nejvíce v pátek ztrácely růstové akcie, jako jsou Microsoft (-4,46 %) nebo Apple (-3,86 %). Oslabily i akcie internetové televize Netflix (-5,10 %), protože banka Goldman Sachs snížila jejich hodnocení kvůli možnému horšímu makroprostředí.
Všechny tři hlavní indexy zaznamenaly ztráty i za celý týden. Dow se snížil o 4,58 %, S&P 500 klesl o 5,06 % a Nasdaq Composite odepsal 5,60 %.
Dolar v pátek po zprávě o inflaci posílil
Dolar v pátek po zprávě o americké inflaci posílil, protože zvyšování úrokových sazeb je pro americkou měnu pozitivní. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,9 % na 104,19 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,9 % na 1,0524 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil a z dubnových 8,3 procenta se dostal na 8,6 procenta. Ve své páteční zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je vyšší, než čekali analytici.
- Rozpočtový deficit Spojených států v květnu klesl na 66 miliard USD, což byl nejnižší údaj pro tento měsíc od roku 2016. K lepšímu výsledku, než se čekalo, přispělo snížení výdajů souvisejících se zdravotní krizí. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu podle předběžných dat klesl na 50,2 bodu z květnových 58,4 bodu při očekávaném snížení na 58 bodů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Hodnota primárních veřejných nabídek akcií (IPO) ve Spojených státech a v Evropě od začátku roku do konce května klesla meziročně o 90 %. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině a růst inflace a úrokových sazeb. S odvoláním na údaje společnosti Dealogic o tom informoval list Financial Times. Celkem 157 společností získalo do konce května z nabídky akcií 17,9 miliardy USD, zatímco ve stejném období loni 628 firem získalo 192 miliard USD. Celosvětově se hodnota primárních nabídek snížila o 71 % na 81 miliard USD, přičemž počet primárních nabídek se propadl na 596 z 1 237 loni.
- Šéf americké automobilky Tesla (v pondělí +1,60 %) Elon Musk varoval, že by mohl odstoupit od smlouvy o převzetí internetové společnosti Twitter (-1,49 %), za kterou nabídl 44 miliard dolarů. Jeho právní zástupce uvedl, že Twitter odmítá žádosti o poskytnutí údajů ohledně falešných a spamových účtů na stejnojmenné sociální síti. Dodal, že tento postup je porušením podmínek dohody a že Musk si vyhrazuje právo dohodu zrušit.
- Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (v pondělí -0,16 %) v Etiopii otevřel novou továrnu za 100 milionů dolarů. Vyrábět může až 1,68 milionu lahví denně, informoval v pondělí web Africanews. Továrna leží asi 25 kilometrů od hlavního města Addis Abeba.
- Fed oznámil, že výsledky dalšího kola zátěžových testů amerických bank zveřejní 23. června.
- Apple (v pondělí +0,52 %) představil řadu hardwarových a softwarových novinek. Konkrétně ukázal nový operační systém pro iPhony iOS 16, dále službu Apple Pay Later (nakupování nyní, platba později), nový čip M2, 13palcový MacBook Pro a nový MacBook Air s čipem M2, macOS Ventura pro počítače Mac a další.
- Částka, kterou mají nyní v Rusku zmrazenou západní investiční banky a jiné finanční společnosti, dosahuje nejméně 17 miliard dolarů, uvedl v úterý ruský list Izvestija s odvoláním na údaje 12 největších investičních bank a společností z jejich čtvrtletních a ročních výsledků. Jedná se o banky a společnosti JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Credit Suisse, Deutsche Bank, Barclays, State Street, Bank of America, HSBC, UBS a Citigroup. Prostředky společností v Rusku fakticky zmrazilo rozhodnutí ruské centrální banky zakázat nerezidentům prodávat ruské akcie a vyvádět ze země peníze.
- Americká banka Citigroup (v úterý +1,35 %) plánuje v příštích několika letech přijmout v Asii přibližně 3 000 zaměstnanců do segmentu institucionálních klientů. Ten zahrnuje divize investičního, korporátního a komerčního bankovnictví. S odvoláním na rozhovor s Peterem Babejem, který v Citibank zodpovídá za asijsko-pacifický region, o tom v úterý informovala agentura Reuters. Rozšíření počtu zaměstnanců podtrhuje ambice společnosti učinit institucionální bankovnictví a správu majetku motorem růstu, napsala dále agentura.
- Americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings (v úterý +2,05 %) umožní přesouvat kryptoměny do externích peněženek. Funkce bude od úterý dostupná pro vybrané americké uživatele, všem ve Spojených státech se zpřístupní v příštích měsících. Firma to v úterý oznámila na svém webu. PayPal umožnil uživatelům nakupovat bitcoin, ether, litecoin a bitcoin cash v říjnu 2020. Lidé ale nesměli kryptoměny stahovat mimo tuto platformu. PayPal nyní uvedl, že přidáním nové funkce reaguje na žádost uživatelů.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v dubnu vzhledem k poklesu dovozu prudce snížil. Ve srovnání s březnem klesl o 19,1 % na 87,1 miliardy dolarů. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Zpráva naznačuje, že zahraniční obchod by mohl v tomto čtvrtletí poprvé za dva roky přispět k hospodářskému růstu země.
- V dubnu vzrostl objem spotřebitelských úvěrů v USA o 38,07 miliardy USD, čekalo se jen 35 miliard USD.
- Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí téměř na polovinu, z loňských 5,7 % se sníží na 2,9 %. Předpověděla to v úterý Světová banka. Zhoršila tak svou lednovou prognózu, ve které počítala s růstem o 4,1 %. Za zhoršením výhledu podle banky stojí válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby.
- Americký internetový obchod Amazon (ve středu -1,48 %) v loňském roce zabavil více než tři miliony padělaných výrobků prodávaných na jeho stránkách. To je o zhruba milion více než v roce 2020, uvedla ve středu firma v tiskové zprávě. Amazon nejenže sám prodává zboží, ale funguje také jako platforma pro další prodejce. Amazon dlouho čelil kritice, že na svých stránkách umožňuje prodej padělků. V loňské roce firma rozšířila možnosti kontroly při zřizování obchodního účtu.
- Válka na Ukrajině výrazně zhoršila výhled ekonomického růstu, světová ekonomika by se ale i tak měla vyhnout stagflaci. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Současně snížila výhled globálního růstu na letošní rok na 3 % z prosincového odhadu 4,5 %.
- Velkoobchodní zásoby v USA v dubnu podle finálních dat stouply o 2,2 % (flash: +2,1 %, březen: +2,7 %).
- Poptávka po hypotékách v posledním týdnu klesla na minimum za 22 let.
- Americká internetová společnost Twitter podle zpráv médií hodlá poskytnout velké množství údajů o aktivitách uživatelů na její stejnojmenné síti podnikateli Elonu Muskovi. Ten se letos dohodl na převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů, později však pohrozil zrušením dohody, protože mu podnik odmítá poskytnout údaje nutné k posouzení množství falešných a spamových účtů na síti.
- Americká automobilka Tesla v Číně dál nabírá nové zaměstnance a před on-line náborem přidala dalších více než 20 pracovních pozic. Její šéf Elon Musk přitom asi před týdnem varoval, že firma bude muset propouštět a že v některých částech podniku je už příliš mnoho lidí.
- Americká společnost Nike, která je největším výrobcem sportovního oblečení na světě, ukončí v Číně provoz své populární běžecké aplikace Nike Run Club. Stala se tak další z řady amerických značek, které v poslední době omezují své aktivity na čínském trhu.
- Rostoucí náklady pěstitelů, například na hnojiva, mohou zemědělce odradit od rozšiřování produkce a zhoršit potravinovou bezpečnost v chudších zemích. Ty navíc čelí rekordním cenám za dovezené zboží, informovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Index vstupních nákladů pro zemědělce je na rekordu a v posledním roce stoupal strměji než ceny potravin.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 4. června stoupl na 229 tisíc z 202 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 200 tisíc), čekal se růst jen na 210 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 28. května klesl na 1,306 milionu z 1,309 milionu v předchozím týdnu, když se čekal pokles na 1,305 milionu.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) zřejmě příští měsíc dále sníží výhled globálního ekonomického růstu pro letošní rok. Řekl to ve čtvrtek mluvčí MMF Gerry Rice. Své výhledy tento týden snížily také Světová banka a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky J.M. Smucker (v úterý +5,71 %) v 4QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,23 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 2,03 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
- Výsledky Thor Industries (ve středu +0,97 %) v 3QFY2022: Zisk na akcii 6,32 USD (odhad: 4,77 USD), tržby 4,66 miliardy USD (odhad: 4,19 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup (ve středu +1,52 %) v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 2,13 miliardy USD (odhad: 2,04 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman (ve středu +3,40 %) v 4QFY2022: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 996 milionů USD (odhad: 832 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK