Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, nedařilo se bankovnímu sektoru
Akciové trhy ve Spojených státech na závěr týdne posílily. Cenným papírům pomáhá optimismus ohledně toho, že americká centrální banka začne pravděpodobně v září snižovat úrokové sazby. Velké bankovní společnosti ale po nejednoznačných výsledcích hospodaření oslabily a na devizových trzích ztrácel dolar.
Index Dow v pátek zpevnil o 0,62 % na 40 000,90 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,55 % na 5 615,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zaznamenal zisk 0,63 % a uzavřel na 18 398,45 bodu. Index volatility VIX se snížil o 3,56 % na 12,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 4,184 %. Cena ropy klesla o půl procenta, zlato odepsalo 0,2 % a stříbro zlevnilo téměř o 2 %. Cena bitcoinu během pátečního dne jen mírně posílila o 0,4 % a na konci dne se jedna digitální mince obchodovala kolem 57 500 USD.
Data z USA ukázala, že výrobní ceny (PPI) rostly pouze mírně, i když o něco více, než se očekávalo. Zpráva tak prakticky nezměnila sázky na první snížení úroků v USA očekávané v září. Toto očekávání výrazně vzrostlo po čtvrtečních datech o spotřebitelské inflaci. Investoři nyní přisuzují více než 90% pravděpodobnost tomu, že se úrokové sazby sníží v září, uvedla agentura Reuters.
Analytici v anketě společnosti LSEG očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí stoupne o 9,6 %. Silný růst podle nich zaznamenají technologické společnosti, zisky firem z oblasti realit, průmyslu a materiálů se naopak zřejmě sníží.
"Umělá inteligence není jediným zajímavým odvětvím na trhu," řekl David Russell, globální vedoucí tržní strategie ve společnosti TradeStation. "Komentář guvernéra Fedu z tohoto týdne a zpráva o spotřebitelské inflaci investorům připomínají, že jiné katalyzátory růstu mohou podpořit jiné druhy společností. To platí zejména pro sektor veřejných služeb, který rovněž může zajímavě těžit ze snížení úrokových sazeb."
Téměř 18% zisk indexu S&P 500 v tomto roce byl z velké části tažen technologickými akciemi. Technologické odvětví v roce 2024 vyskočilo o 33 % a komunikační služby o 26 %. Žádný jiný hlavní sektor nepřekonává samotný index.
V páteční seanci oslabily akcie bankovních společností JPMorgan Chase (-1,17 %), Citigroup (-1,81 %) a Wells Fargo (-6,02 %), které v pátek zveřejnily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Některé z největších společností na trhu se ale po čtvrtečním poklesu odrazily výše. Posílily tak například akcie firem Apple (+1,31 %) a NVIDIA (+1,47 %). Investoři sázejí na silný růst velkých technologických podniků, které těží z růstu zájmu o umělou inteligenci. Mezi nejobchodovanější cenné papíry patřil výrobce elektromobilů Tesla (+2,99 %).
Za celý týden Dow posílil o 1,59 %, S&P 500 zpevnil o 0,87 % a Nasdaq Composite přidal 0,25 %.
Dolar v závěru týdne oslabil
Dolar po zprávě o výrobní inflaci, která potvrdila vysokou pravděpodobnost zářijového snížení úroků, oslabil ke koši měn. Druhou seanci za sebou výrazně zpevnil japonský jen a trhy spekulují, že japonské úřady mohly oba dny intervenovat, aby domácí měnu podpořily.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ odepisoval 0,3 % na 104,09 bodu. Euro vůči dolaru naopak 0,4 % přidávalo a obchodovalo se za 1,0909 USD. Dolar k jenu vykazoval pokles o 0,7 % na 157,84 jenu, euro vůči jenu pak ztrácelo 0,3 % na 172,15 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Společnost Boeing informovala zákazníky, že dodávky letounů 737 MAX se mohou v letech 2025 a 2026 opozdit o tři měsíce až půl roku. V pátek na to upozornila agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Firma se v poslední době dostala pod tlak úřadů a veřejnosti kvůli opakovaným nehodám tohoto modelu.
- Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska podle předběžných závěrů Evropské komise porušuje pravidla Evropské unie o digitálním obsahu. Komise o tom informovala v páteční tiskové zprávě. Dodala, že pokud se její závěry potvrdí, vyměří firmě pokutu a bude požadovat výrazné změny jejích praktik.
- Index výrobních cen v USA v červnu meziměsíčně vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,1 %, květen: stagnace, revidováno z -0,2 %), meziročně se zvýšil o 2,6 % (odhad: +2,3 %, květen: +2,4 %, revidováno z +2,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 66 bodů (odhad: 68,5 bodu, červen: 68,2 bodu).
Výsledková sezóna
- Největší americké bance JPMorgan Chase v druhém čtvrtletí stoupl zisk na 18,15 miliardy USD z loňských 14,47 miliardy USD, uvedl finanční dům v pátečním sdělení. Pomohly jí zvýšení investičních poplatků a dohoda o výměně akcií společnosti Visa, které drží. Konkurenční Wells Fargo zisk kvůli vysokým nákladům na správu klientských vkladů klesl na 11,92 miliardy USD z loňských 12,23 miliardy USD. Citigroup pak v druhém čtvrtletí vzrostl zisk z loňských 2,9 miliardy USD na 3,2 miliardy USD, především díky nárůstu výnosů divize investičního bankovnictví o 60 %.
- Výsledky Bank of New York Mellon v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,51 USD (odhad: 1,42 USD), výnosy 4,6 miliardy USD (odhad: 4,53 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada se dohodla na dalším zvýšení částky, kterou by měla zaplatit za převzetí divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor, a to o 100 milionů dolarů. Společnost Vista Outdoor v pondělí oznámila, že dodatek smlouvy zvyšuje kupní cenu na 2,1 miliardy dolarů z dřívějších dvou miliard dolarů.
- Americká mediální skupina Paramount Global se dohodla na spojení se společností Skydance Media. Firmy to oznámily v tiskové zprávě. Součástí skupiny Paramount Global je například filmové a televizní studio Paramount Pictures, televizní síť CBS či streamovací služba Paramount+. Skydance Media je produkční společností, která působí ve filmovém, televizním či videoherním průmyslu.
- Americký výrobce letadel Boeing přistoupil na mimosoudní uznání viny v případě dvou smrtelných nehod letadel 737 MAX v letech 2018 a 2019. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti, napsala v pondělí agentura AP. V rámci dohody Boeing zaplatí pokutu ve výši 243,6 milionu dolarů. Firma se také zavázala k investicím do programů bezpečnosti a kontroly kvality. Smlouvu musí ještě schválit soud.
- Americká farmaceutická společnost Eli Lilly koupí za 3,2 miliardy USD vývojáře léků Morphic Holding. Eli Lilly tak získá přístup k experimentálnímu léku na zánětlivá onemocnění střev, uvedla firma v pondělním prohlášení.
- Federální úřad pro letectví (FAA) v pondělí nařídil inspekci 2 600 strojů Boeing 737 kvůli nebezpečí selhání kyslíkových masek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle FAA se inspekce týká modelů 737 MAX a 737 NG, u nichž lidé opakovaně nahlásili, že se generátory kyslíku pro cestující posouvají z předepsané polohy, což může mít za následek jejich selhání. V krajním případě by tak cestujícím neposkytly doplňkový kyslík při snížení tlaku na palubě.
- Inflace ve Spojených státech zůstává nad 2% cílem americké centrální banky, ale v posledních měsících dále klesá. Více dobrých údajů by posílilo důvody pro snížení úrokových sazeb. V úterý to řekl šéf Fedu Jerome Powell před bankovním výborem Senátu.
- Generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová varovala před vzestupem protekcionismu v mezinárodním obchodě, který by podle ní mohl mít výrazné negativní dopady na světovou ekonomiku. Informoval o tom server BBC.
- Index optimismu malých firem (NFIB) v USA v červnu vzrostl na 91,5 bodu (odhad: 89,5 bodu, květen: 90,5 bodu).
- Americká softwarová společnost Microsoft se vzdala místa pozorovatele ve správní radě firmy OpenAI. Podle Microsoftu není nutné toto místo zastávat, protože vedení OpenAI se v posledních osmi měsících zlepšilo. Získání místa ve správní radě vyvolalo kontrolu regulačních orgánů na obou stranách Atlantiku.
- Šéf americké televize CNN Mark Thomson hodlá výrazně rozšířit digitální aktivity podniku a omezit jeho závislost na kabelové televizi, která se potýká s poklesem sledovanosti. V rámci reorganizace plánuje zrušit asi stovku pracovních míst, což odpovídá zhruba třem procentům celkové pracovní síly podniku. Informovala o tom ve středu CNN s odkazem na zprávu, kterou Thomson rozeslal zaměstnancům.
- Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) se dohodl, že zaplatí kolem 665 milionů dolarů za převzetí finské společnosti Silo AI, která působí v oblasti umělé inteligence. Společnost AMD o tom informovala ve středeční tiskové zprávě. Firma se tak snaží posílit své aktivity v oblasti AI, aby mohla lépe soupeřit s konkurentem NVIDIA.
- Americký softwarový gigant Microsoft uzavřel dohodu se sdružením CISPE zastupujícím poskytovatele cloudových služeb v Evropě. Sdružení si u Evropské komise stěžovalo na praktiky podniku v oblasti licencování softwaru a nyní na základě dohody svou stížnost stáhne. Microsoft se tak vyhne antimonopolnímu vyšetřování, které by mohlo vyústit ve vysokou pokutu, informovaly ve středu agentury Reuters a Bloomberg.
- Velkoobchodní zásoby v USA v květnu meziměsíčně vzrostly v souladu s odhady o 0,6 % (duben: +0,1 %).
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu kleslo na 3 % z květnových 3,3 %. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo práce. Dále zlevňují zejména pohonné hmoty. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace klesne na 3,1 %.
- Americká centrální banka je podle mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) v dobré pozici na to, aby snížila základní úrokovou sazbu do konce letošního roku. Zároveň by ale centrální bankéři měli být nadále opatrní. Mluvčí MMF Julie Kozacková to řekla novinářům na tiskové konferenci. Reagovala tím na čtvrteční data o červnovém vývoji inflace v USA, která byla příznivější, než se čekalo.
- Soudní porota v americkém státě New York shledala zakladatele investičního fondu Archegos Capital Management Billa Hwanga vinným z podvodů a manipulací s akciovým trhem v souvislosti s kolapsem podniku v roce 2021. Podle prokuratury připravil tento kolaps velké investiční banky o miliardy dolarů, napsala agentura AP.
- Německý miliardář Mathias Döpfner a soukromá investiční skupina KKR jednají o rozdělení mediálního konglomerátu Axel Springer. Dohoda by oddělila mediální aktiva skupiny od digitální inzerce. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
- Evropská komise přijala závazky amerického technologického podniku Apple ohledně zpřístupnění jeho technologie pro mobilní platby konkurenci. Komise o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Firma Apple se tak vyhnula vysoké pokutě za porušování pravidel hospodářské soutěže, napsala agentura DPA.
- Poradenská společnost Institutional Shareholder Services (ISS) vyzvala akcionáře americké společnosti Vista Outdoor, aby hlasovali proti sjednanému prodeji divize pro výrobu munice do rukou firmy Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na dopis, který ISS zaslala akcionářům.
- Soukromá investiční společnost Bain Capital koupí za 4,5 miliardy USD společnost Envestnet. Rozšíří tak své portfolio o dodavatele finančního softwaru, mezi jehož zákazníky patří 16 z 20 největších amerických bank. Uvedla to firma Envestnet v čtvrtečním prohlášení.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. července klesl na 222 tisíc z 239 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 238 tisíc), čekal se výsledek 236 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 29. června klesl na 1,852 milionu z 1,856 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,858 milionu), čekal se růst na 1,860 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká nápojová společnost PepsiCo v druhém čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o 0,8 % na 22,5 miliardy USD. Firma to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Kvůli nižší poptávce po pochutinách je ale růst slabší, než se čekalo, upozornila agentura Reuters. Akcie podniku tak ještě před zahájením dnešního obchodování odepisovaly více než dvě procenta.
- Výsledky Conagra Brands v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 2,91 miliardy USD (odhad: 2,93 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,36 USD (odhad: 2,37 USD), tržby 16,66 miliardy USD (odhad: 15,45 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK