Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden však indexy posílily
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden však citelně posílily. Index Dow mírně vzrostl a uzavřel na novém rekordu. V závěrečné seanci týdne oslabilo devět z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejhůře si vedly průmyslové podniky, dařilo se naopak energetickému odvětví. Investoři si v pátek vybrali oddechový čas po silném růstu v předchozí seanci, který byl podpořen snížením úrokových sazeb centrální bankou USA.
Index Dow v pátek posílil o 0,09 % na 42 063,36 bodu, širší S&P 500 korigoval o 0,19 % na 5 702,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,36 % na 17 948,32 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,10 % na 16,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 3,741 %. Bitcoin v závěru dne korigoval o 0,14 % a pohyboval se kolem 62 800 USD.
Americká centrální banka ve středu podle očekávání zahájila cyklus uvolňování měnové politiky. Dosud byla základní úroková sazba v pásmu 5,25-5,50 %, nově se pohybuje mezi 4,75 a 5,00 %. Spadla tak o 50 bazických bodů, což znamená, že banka zvolila razantnější roztočení měnových kohoutů. Trhy nyní očekávají, že v listopadu Fed úroky sníží nejméně o čtvrt procentního bodu, šance na snížení o půl procentního bodu je 49 %. Americká centrální banka v aktualizované prognóze také předpověděla období stabilního hospodářského růstu a nízké inflace.
Představitel centrální banky USA Christopher Waller v pátek v rozhovoru pro CNBC řekl, že inflace klesá rychleji, než očekával, a proto byl pro snížení sazby o půl procentního bodu.
"Investoři považují agresivní snížení sazeb za pozitivní katalyzátor," řekl šéf investičních analýz v Nationwide Mark Hackett. "Fed dokázal přesvědčit investory, že výraznější snížení je spíše proaktivním opatřením k udržení ekonomické dynamiky než reaktivním krokem k její stabilizaci. Slibná reakce trhu naznačuje, že investoři mají důvěru v kroky centrálních bankéřů," dodal Hackett.
Nejhůře si v pátek vedly průmyslové podniky, akcie energetických firem však posílily v čele s Constellation Energy (+22,29 %), která podepsala dohodu o dodávkách elektřiny pro datové centrum Microsoftu. Cenné papíry Nike (+6,84 %) zdražily po oznámení, že bývalý vysoký manažer Elliott Hill se vrací do firmy a ujme se místa generálního ředitele.
Cenné papíry společnosti Intel (+3,31 %) vyskočily v závěru páteční seance poté, co deník The Wall Street Journal uvedl, že se na ni QUALCOMM (-2,88 %) obrátil s nabídkou na převzetí.
Naopak akcie společnosti FedEx (-15,24 %) výrazně oslabily, protože firma snížila prognózu celoročních tržeb. Nedařilo se ani cenným papírů společností NVIDIA (-1,59 %), Tesla (-2,33 %) či Bank of America (-1,47 %).
Za celý týden index Dow posílil o 1,62 %, S&P 500 zpevnil o 1,36 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,49 %.
Dolar v pátek posílil
Americký dolar v závěru týdne posílil ke koši předních světových měn. Japonský jen naopak klesl v reakci na rozhodnutí japonské centrální banky nespěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 % na 100,76 bodu. Kurz eura vůči dolaru zůstal téměř beze změny na 1,1166 USD a dolar k jenu posílil o 0,9 % na 143,90 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce čipů QUALCOMM se v minulých dnech obrátil s nabídkou na převzetí na konkurenční firmu Intel, která nyní prochází jednou ze svých největších krizí. Uvedl to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje. Tržní hodnota Intelu se nyní pohybuje kolem 87 miliard USD.
- Americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike bude mít nového šéfa. Firma oznámila, že její současný výkonný ředitel John Donahoe příští měsíc odejde z funkce. Nahradí ho Elliott Hill, který ve firmě v minulosti působil na různých vedoucích pozicích v Severní Americe i Evropě.
Hlavní události uplynulého týdne
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. září klesl na 219 tisíc z 231 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 230 tisíc), čekal se výsledek 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 7. září klesl na 1,829 milionu z 1,843 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,850 milionu), když se čekal výsledek 1,850 milionu.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně klesly o 2,5 % na celoročně přepočtené tempo o 3,86 milionu jednotek (odhad: 3,9 milionu, červenec: +1,5 % na 3,95 milionu jednotek).
- Běžný účet platební bilance USA v prvním čtvrtletí skončil schodkem 237,6 miliardy USD (odhad: -206,4 miliardy USD, 4Q2023: -221,8 miliardy USD, revidováno z -237,6 miliardy USD),
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v září vzrostl na 1,7 bodu (odhad: -1 bod, srpen: -7 bodů).
- Americký výrobce letadel Boeing (v pondělí -0,78 %) musí v důsledku probíhající stávky sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví přijímání nových zaměstnanců a zvažuje dočasné propouštění kvůli nedostatku práce. V pondělí o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na dopis finančního ředitele společnosti Briana Westa adresovaný zaměstnancům. Další vyjednávání mezi vedením firmy a odbory má být zahájeno v úterý. Stávka zhruba 30 000 zaměstnanců Boeingu na západním pobřeží USA pokračuje čtvrtým dnem.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v září stoupl na 11,5 bodu (odhad: -3,9 bodu, srpen: -4,7 bodu).
- Tržby maloobchodních prodejců ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stouply o 0,1 %. Čekal se naopak jejich pokles o 0,2 % po červencovém růstu o 1,1 % (revidováno z +1 %). Po vyloučení prodejů aut růst dosáhl rovněž 0,1 %, byl však slabší než odhad (0,2 %) po červencovém zvýšení o 0,4 %.
- Průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 % (odhad: +0,2 %, červenec: -0,6 %), využití kapacit se zvýšilo na 78 % ze 77,8 % (odhad: 77,9 %).
- Americký výrobce čipů Intel zhruba o dva roky odložil výstavbu továren na čipy v německém Magdeburku a v polské Vratislavi. Podle médií to uvedl šéf společnosti Pat Gelsinger. Firma se potýká se ztrátami a snižuje náklady. Na východě Německa, kde je vyšší nezaměstnanost, měly díky Intelu vzniknout asi 3 000 pracovních míst a Magdeburk se měl vedle Drážďan stát centrem čipového odvětví.
- Majitel Facebooku, americká společnost Meta Platforms zakázala ruským státním médiím vysílání na své platformě. Tvrdí, že tyto stanice používaly klamavou taktiku k provádění tajných vlivových operací na internetu. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. Očekává se, že zákaz vstoupí v platnost v několika příštích dnech. Kreml považuje takový postup za nepřijatelný.
- Americká internetová společnost Meta Platforms zavede v příštích dvou měsících ve Spojených státech, Británii, Kanadě a v Austrálii speciální ochranu nezletilých uživatelů své sociální sítě Instagram. Účty teenagerů budou automaticky nastaveny jako soukromé, což znamená, že se jejich obsah zobrazí jen sledujícím, které navíc uživatel musí schválit. Meta rovněž omezí možnost psát těmto uživatelům soukromé zprávy a zavede noční režim.
- Americká centrální banka podle očekávání na zářijovém zasedání zahájila cyklus uvolňování měnové politiky. Dosud byla základní úroková sazba v pásmu 5,25-5,50 %, nově se bude pohybovat mezi 4,75 a 5,00 %. Spadne tak o 50 bazických bodů, což znamená, že banka zvolila razantnější roztočení měnových kohoutů. Analytici vyhlíželi snížení sazby o 50, nebo 25 bazických bodů. Naposledy Fed sazby zvýšil loni v červenci, od té doby se základní sazba držela v pásmu 5,25-5,50 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. V nové prognóze Fed zlepšil výhled inflace, do konce roku čeká centrální banka další uvolnění měnové politiky.
- Americký výrobce obalů na uchování potravin Tupperware vyhlásil ve Spojených státech bankrot. Firma se potýkala s klesající poptávkou, její finanční ztráty se prohlubovaly. Ve středu o tom informovala na svém webu.
- Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet vyhrála u soudu Evropské unie spor o pokutu 1,49 miliardy eur. Soudní dvůr EU to ve středu oznámil v tiskové zprávě s tím, že evropské regulační orgány pochybily. Firma se u soudu bránila obvinění, že omezuje konkurenci na trhu s internetovou reklamou. Pokutu dostala od Evropské komise před pěti lety.
- Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které teď nemá práci. Pracovníkům to ve středu oznámil generální ředitel společnosti Robert Kelly Ortberg. Firma už v pondělí oznámila, že kvůli stávce zhruba 30 000 zaměstnanců v USA musí sáhnout k úsporným opatřením. Zmrazila nabírání nových pracovníků a už v tu chvíli zvažovala i dočasné propouštění, informovala agentura Reuters.
- Počet vydaných stavebních povolení ve Spojených státech v srpnu podle předběžných dat meziměsíčně vzrostl o 4,9 % na celoročně přepočtené tempo 1,475 milionu (odhad: 1,41 milionu, červenec: -3,3 % na 1,406 milionu). Zahájená výstavba meziměsíčně vzrostla o 9,6 % na celoročně přepočtené tempo 1,356 milionu jednotek (odhad: 1,31 milionu, červenec: -6,9 % na 1,237 milionu jednotek).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky General Mills v 1QFY2025: Zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 4,85 miliardy USD (odhad: 4,77 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 1QFY2025: Zisk na akcii 3,60 USD (odhad: 4,80 USD), tržby 21,60 miliardy USD (odhad: 21,96 miliardy USD).
- Výsledky Lennar v 3QFY2024: Zisk na akcii 3,90 USD (odhad: 3,64 USD), tržby 9,42 miliardy USD (odhad: 9,14 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK