Americké akcie v pátek po ztrátách Amazonu klesly. Zlevnily i za týden, v měsíčním horizontu se jim ale dařilo

Americké akcie v pátek oslabily. Výrazně k tomu přispěla firma Amazon, která varovala, že čeká nižší růst tržeb. Za celý měsíc si však index S&P 500 udržel zisk a vzrostl již pošesté za sebou.
Index Dow v pátek oslabil o 0,42 % na 34 935,47 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,54 % na 4 395,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,71 % na 14 672,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,05 % na 18,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,226%.
Internetový prodejce Amazon (-7,56 %) ve čtvrtek oznámil výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Jeho tržby zaostaly za odhadem analytiků a současně firma varovala, že růst tržeb v příštích několika čtvrtletích zpomalí, protože zákazníci budou opět více nakupovat venku. Klesly i akcie dalších předních internetových a technologických gigantů, kterým se vedlo v době pandemie, včetně firem Alphabet (-0,77 %) a Facebook (-0,56 %).
Statistické údaje z USA ukázaly, že výdaje amerických spotřebitelů v červnu vzrostly více, než se čekalo. Inflace však dále stoupla nad 2% cíl Fedu.
Příznivé výsledky hospodaření nebo výhledy na zbytek roku pomohly vzhůru akciím firem Procter & Gamble (+1,97 %) a Restaurant Brands International (+5,07 %). Naopak akcie společnosti Pinterest (-18,24 %) výrazně oslabily kvůli zpomalení růstu počtu uživatelů.
Celkem již zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí zhruba polovina firem z indexu S&P 500. Z toho téměř 91 % jich překonalo prognózy analytiků.
Za týden index Dow ztratil 0,36 %, S&P 500 se snížil 0,37 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,11 %. V měsíčním horizontu se ale indexům dařilo. Podpořily je hlavně příznivé výsledkové zprávy. Dow za červenec vzrostl o 1,26 %, S&P 500 přidal 2,28 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,16 %.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Americký dolar v pátek posílil. Pomohla mu příznivá ekonomická statistika a pokles akciových trhů, který vyvolal zájem o bezpečnější investice. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, zpevnil o 0,3 % na 92,13 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 % na 1,1867 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).
- Americká herečka Scarlett Johanssonová zažalovala společnost Walt Disney kvůli tomu, že firma streamovala její nový film Black Widow v době, kdy šel do kin. Představitelka hlavní role tvrdí, že společnost porušila podmínky smlouvy a připravila ji o potenciální výdělek, uvedla agentura AP. Podle Walt Disney k žalobě není důvod. Film podle serveru BBC News vydělal za první víkend po uvedení do kin 218 milionů dolarů, čímž překonal kasovní rekord za pandemie covidu-19. Pak ovšem tržby prudce klesly.
- Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů požadovaná daňová přiznání exprezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo tak zvrátilo stanovisko z éry Trumpova prezidentství, výbor pro státní příjmy podle něj svou žádost dostatečně zdůvodnil, informují agentury Reuters a AP. Některá Trumpova přiznání už získala prokuratura v New Yorku, která na přelomu června a července obvinila jeho firmu Trump Organization z daňových podvodů.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci 81,2 bodu (červen 85,5 bodu, odhad 80,8 bodu).
- Osobní příjmy v červnu meziměsíčně +0,1 % (květen -2,2 %, odhad -0,3 %). Osobní výdaje v červnu meziměsíčně +1 % (květen -0,1 %, odhad +0,7 %).
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v červenci 73,4 bodu (červen 66,1 bodu, odhad 64,6 bodu).
Výsledková sezóna
- Americký internetový obchod Amazon v letošním druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně téměř o polovinu na 7,78 miliardy dolarů. Jeho tržby a výhled pro další čtvrtletí však zaostaly za očekáváním analytiků, což vedlo k výraznému oslabení akcií. Tržby společnosti se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 27 procent na 113 miliard dolarů, zatímco analytici je v průzkumu firmy Refinitiv odhadovali na 115 miliard dolarů. Růst tržeb výrazně zpomalil ze 44 procent v prvním čtvrtletí.
- Americký ropný gigant Chevron měl ve druhém čtvrtletí nejvyšší zisk za uplynulých šest kvartálů. Vydělal 3,1 miliardy dolarů proti ztrátě 6,1 miliardy USD ve stejném období loni. Firma v pátek také uvedla, že jí vyšší ceny ropy umožní obnovit odkup akcií. Zpět v zisku je i konkurenční ExxonMobil, uvedla firma ve své tiskové zprávě. Podle agentury Bloomberg vykázala nejvyšší zisk za déle než dva roky. Výsledky obou firem překonaly očekávání analytiků.
- Výsledky Procter & Gamble v Q4: upravený zisk na akcii 1,13 dolaru (loni 1,16 dolaru, odhad 1,09 dolaru), prodeje 18,9 miliardy dolarů (loni 17,7 miliardy, odhad 18,4 miliardy dolarů).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská unie dala americké internetové společnosti Google (Alphabet v pondělí +0,77 %) dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to v pondělí Evropská komise a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty. "Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací,“ řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.
- Švýcarská strojírenská společnost ABB prodá svoji divizi Dodge americké firmě RBC Bearings (v pondělí +16,22 %) za 2,9 miliardy USD. Transakce by měla být dokončena ještě letos. Zisk z prodeje ABB použije na svůj další růst, zvýšení dividendy a akvizice. RBC očekává, že akvizice zvýší její zisk na akcii, bez odpisů a mimořádných nákladů, v prvním fiskálním roce od jejího dokončení o zhruba 40-60 %.
- Společnost zabývající se zdravotní diagnostikou PerkinElmer (v pondělí +4,67 %) koupí soukromého výrobce protilátek používaných v genové terapii a substancí pro výzkum léčiv BioLegend za 5,25 miliardy USD. Pro firmu PerkinElmer je to zatím její největší akvizice a umožní jí růst v oblastech jako klinická diagnostika a testování bezpečnosti potravin, uvádí se v pondělním prohlášení.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v červenci 27,3 bodu (červen: 31,1 bodu).
- USA: Prodeje nových domů meziměsíčně v červnu -6,6 % (květen: -7,8 %, odhad: +3,5 %).
- Americký výrobce mikroprocesorů Intel (v úterý -2,08 %) bude vyrábět čipy pro konkurenční firmu QUALCOMM a pro cloudovou divizi internetové společnosti Amazon AWS. Intel to uvedl v pondělí, kdy také představil plán, jak chce ve smluvní výrobě dohnat asijské konkurenty - tchajwanskou firmu TSMC a jihokorejský Samsung. Díky inovacím se hodlá do roku 2025 stát znovu lídrem ve výrobě čipů. Akcie Intelu od začátku roku zpevnily asi o devět procent a v pondělí uzavřely na 54,31 USD. Od jara ale citelně oslabily, v dubnu vystoupily nad 68 dolarů.
- Letecká společnost American Airlines (v úterý -2,81 %) kvůli nedostatku leteckého paliva na některých menších a středně velkých letištích ve Spojených státech zvažuje, že některé lety budou s mezipřistáním. Piloty zároveň vyzvala, aby palivem co nejvíce šetřili, například aby při pojíždění po ranveji nechali jeden motor vypnutý. Informuje o tom server CNBC. American Airlines je největší letecký dopravce na světě podle počtu letadel ve flotile. Za nedostatkem paliva je především fakt, že je málo cisteren, které palivo na letiště dopravují, a také málo řidičů těchto nákladních aut.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 %, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá se šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu meziměsíčně 0,8 % (květen: 3,2 %, odhad: 2,1 %).
- USA: Index cen domů S&P/Case-Shiller meziročně v květnu +17 % (duben: +15 %, odhad: +16,4 %), meziměsíčně +2,1 % (duben: +2,2 %).
- USA: Průmyslový index aktivity Fedu v Richmondu v červenci dosáhl 27 bodů (červen: 22 bodů).
- Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Americká ekonomika se podle banky dále zotavuje z dopadů pandemie a Fed pokračuje v plnění svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. To je podle analytiků možné hodnotit jako mírný krok směrem k omezování nákupů aktiv.
- Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže schválení v Kongresu. Demokratičtí a republikánští senátoři, kteří o návrhu vyjednávali, oznámili, že se dohodli na hlavních bodech souboru o výdajích v řádech stovek miliard dolarů. Ani tak ale nebylo hned jasné, zda iniciativa uspěje při klíčovém procedurálním hlasování Senátu, které se zřejmě uskuteční v nejbližších hodinách.
- Velkoobchodní zásoby v červnu podle předběžných dat stouply o 0,8 % (květen: +1,3 %).
- Obchodní bilance se zbožím v červnu podle předběžných dat skončila schodkem 91,2 miliardy USD (květen: -89,2 miliardy USD).
- Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,5 %. Růst zrychlil z 6,3 % v prvním kvartálu, výrazně však zaostal za očekáváním analytiků. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí zrychlí na 8,5 %. Největší ekonomiku světa nyní pravděpodobně brzdí zejména nedostatek zboží, součástek a pracovních sil. Statistici zároveň přepočítali růst za první čtvrtletí. V konečné zprávě před měsícem uváděli, že ekonomika vzrostla o 6,4 %.
- Silné hospodářské oživení ve Spojených státech způsobilo v letošním roce rekordní počet zvýšení ratingu u společností. Agentura Standard & Poor's (S&P) uvedla, že ve druhém čtvrtletí učinila rekordních 121 zlepšení ratingu a od začátku roku už 220. Navzdory rekordu je to však stále výrazně méně než 715 snížení ratingu v první polovině loňského roku kvůli pandemii. Kombinace rozšiřování očkování, opětovného otevírání ekonomiky a mimořádně nízkých nákladů na úvěry podpořila finanční situaci firem a umožnila jim lépe zvládat dluhy.
- Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci covid-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.
- Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury získal při klíčovém procedurálním hlasování v Senátu podporu 67 zákonodárců ze 100. Pro zahájení projednávání plánu bylo potřeba 60 hlasů. Výsledek hlasování uvítal prezident Joe Biden, podle něhož je to největší investiční plán za téměř sto let. Celkem je ve hře zhruba bilion dolarů, přičemž peníze by měly jít na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 24. července klesl na 400 tisíc z 424 tisíc (revidováno z 419 tisíc). Čekal se pokles na 380 tisíc. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 17. července přibylo na 3,269 milionu z 3,262 milionu (odhad: 3,236 milionu), čekal se pokles na 3,196 milionu.
- Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 2,1 miliardy dolarů. Firma uvedla, že ve středu prodala 55 milionů akcií s cenou 38 dolarů za kus. To je sice na dolní hranici plánovaného cenového rozpětí, ale přesto to z firmy, která je oblíbená mezi začínajícími investory, letos činí jednu z nejlépe oceněných společností vstupujících na americký akciový trh. Ve čtvrtek se s jejími akciemi začne obchodovat na trhu Nasdaq.
- Rozjednané prodeje domů v červnu meziměsíčně klesly o 1,9 % (květen: +13,1 %), meziměsíčně se snížily stejným tempem (odhad: +0,3 %, květen: +8,3 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký výrobce hraček Hasbro (v pondělí +12,24 %) ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil tržby o 54 % na 1,32 miliardy dolarů, čímž překonal odhady analytiků. Firma v pondělí uvedla, že mimo jiné těžila z návratu filmové a televizní produkce po pandemii.
- Výsledky Lockheed Martin (v pondělí -3,34 %) v 2Q: Zisk na akcii 6,52 USD (loni: 5,79 USD, odhad: 6,53 USD), tržby 17,03 miliardy USD (loni: 16,22 miliardy USD, odhad: 16,94 miliardy USD).
- Výsledky Tesla (v pondělním after-marketu +2,3 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 11,96 miliardy USD (odhad: 11,30 miliardy USD).
- Americká zasilatelská společnost United Parcel Service (v úterý -6,99 %) ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk téměř o polovinu na 3,3 miliardy dolarů. Její tržby stouply o 14,5 % na 23,42 miliardy dolarů. Společnost těžila mimo jiného z rozmachu internetového obchodu, který je důsledkem odklonu spotřebitelů od nákupů v kamenných obchodech v době šíření koronaviru. Výsledky podniku podpořily rovněž příjmy ze zásilek zdravotnického materiálů, například vakcín proti covidu-19.
- Výsledky General Electric (v úterý +1,24 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 18,28 miliardy USD (odhad: 18,14 miliardy USD).
- Výsledky 3M (v úterý -0,67 %) v 2Q: Zisk na akcii 2,59 USD (odhad: 2,28 USD), tržby 8,95 miliardy USD (odhad: 8,525 miliardy USD).
- Výsledky Raytheon Technologies (v úterý +2,64 %) v 2Q: Zisk na akcii 0,68 USD (loni: -2,55 USD), tržby 15,88 miliardy USD (loni: 14,06 miliardy USD, odhad: 15,83 miliardy USD).
- Výsledky Apple (v úterním after-marketu po počáteční rally -1 %) v 2Q: Zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 81,41 miliardy USD (odhad: 73,30 miliardy USD), tržby v segmentu mobilních telefonů 39,57 miliardy USD (odhad: 34,01 miliardy USD), tržby za služby 17,48 miliardy USD (odhad: 16,33 miliardy USD).
- Výsledky Alphabet (v úterním after-marketu +3,1 %) v 2Q: Zisk na akcii 27,26 USD (odhad: 19,34 USD), tržby 61,88 miliardy USD (odhad: 56,16 miliardy USD).
- Výsledky Microsoft (v úterním after-marketu -2,9 %) v 2Q: Zisk na akcii 2,17 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 46,15 miliardy USD (odhad: 44,24 miliardy USD).
- Výsledky Starbucks (v úterním after-marketu -3,3 %) v 2Q: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 7,5 miliardy USD (odhad: 7,29 miliardy USD).
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí více než zčtyřnásobil čistý zisk na 2,22 miliardy dolarů. Oznámila to ve středu firma. McDonald's nyní těží ze zmírňování koronavirových restrikcí a ze zájmu zákazníků o nové položky na menu.
- Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst. Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 % na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem to bylo 20.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer v druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 % na téměř 5,6 miliardy USD. Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.
- Výsledky Bristol Myers Squibb ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 11,70 miliardy USD (odhad: 11,27 miliardy USD).
- Výsledky General Dynamics ve 2Q: Čistý zisk na akcii 2,61 USD (odhad: 2,54 USD), tržby 9,22 miliardy USD (odhad: 9,31 miliardy USD).
- Výsledky Shopify ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,24 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 1,12 miliardy USD (odhad: 1,05 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical Industries ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (v souladu s odhady), tržby 3,91 miliardy USD (odhad: 4,02 miliardy USD).
- Výsledky ServiceNow ve 2Q: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,21 USD), upravené tržby 1,41 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
- Výsledky QUALCOMM ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,92 USD (odhad: 1,69 USD), tržby 8,1 miliardy USD (odhad: 7,6 miliardy USD).
- Výsledky PayPal Holdings ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 6,24 miliardy USD (odhad: 6,27 miliardy USD).
- Výsledky LendingClub ve 2Q: Zisk na akcii 0,09 USD (odhad: -0,40 USD), tržby 204,4 milionu USD (odhad: 130,2 milionu USD).
- Čistý zisk americké automobilky Ford Motor ve druhém čtvrtletí klesl meziročně na 561 milionů USD z 1,1 miliardy USD. Překonal však odhady analytiků, kteří počítali kvůli přerušení výroby způsobenému nedostatkem čipů se ztrátou. Automobilka současně ve středeční výsledkové zprávě zlepšila výhled hospodaření na celý rok.
- Americká společnost Facebook ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 10,4 miliardy USD. K vysokému růstu pomohly zejména vyšší výdaje firem za reklamu. Firma ale zároveň varovala před výrazným zpomalením růstu tržeb.
- Výsledky Merck & Co ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (v souladu s odhady), tržby 11,40 miliardy USD (odhad: 11,08 miliardy USD).
- Výsledky Altria Group ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 6,94 miliardy USD (odhad: 6,65 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,60 miliardy USD (odhad: 1,48 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,95 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,37 miliardy USD).
- Hotelová společnost Hilton Worldwide Holdings se ve druhém čtvrtletí letošního roku vrátila k zisku a očekává pokračování růstu i v druhé polovině roku, protože díky rušení omezení souvisejících s koronavirovou pandemií ožívá cestovní ruch. Čistý zisk za duben až červen činil 130 milionů USD ve srovnání se ztrátou 430 milionů USD ve stejném období loni. Společnost to uvedla ve čtvrtečním prohlášení.
- Výsledky Amazon ve 2Q: Zisk na akcii 15,12 USD (odhad: 12,28 USD), tržby 113,1 miliardy USD (odhad: 115,4 miliardy USD).
- Výsledky Pinterest ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 613,2 milionu USD (odhad: 562 milionů USD).
- Výsledky T-Mobile US ve 2Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 20 miliard USD (odhad: 19,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK