Americké akciové indexy uzavřely týden dalším růstem na rekordy, podpořila je solidní statistika z trhu práce
Americké akcie v pátek posílily, hlavní indexy zavřely na rekordech. Přispěla k tomu pozitivní statistika říjnového vývoje amerického trhu práce a také zpráva o experimentální pilulce proti covidu-19 od společnosti Pfizer.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,56 % na 36 327,95 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,37 % na 4 697,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,20 % na 15 971,59 bodu. Index volatility VIX po poměrně dynamickém vývoji cen akcií během dne stoupl o 6,74 % na 16,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o sedm bazických bodů na 1,455 %. Ceny ropy se zvedly o 2-3 %, 1,5 % shodně přidaly zlato a stříbro a bitcoin odepsal zhruba půl procenta na zhruba 61 100 USD.
Indexy S&P 500 a Nasdaq zavřely na rekordu již posedmé za sebou. Všechny tři indexy zaznamenaly týdenní zisky již pátý týden v řadě (Dow +1,42 %, S&P 500 +2,00 %, Nasdaq Composite +3,05 %).
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu klesla na 4,6 % ze zářijových 4,8 %. Americká ekonomika přitom vytvořila asi 531 000 pracovních míst. Říjnová tvorba pracovních míst překonala očekávání ekonomů, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že vznikne zhruba 450 000 míst.
Americká společnost Pfizer (+10,86 %) v pátek oznámila, že její experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 %. Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy. Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku.
Po oznámení Pfizeru posílil segment cestovního ruchu, například akcie provozovatelů výletních lodí Carnival (+8,35 %), Royal Caribbean Cruises (+8,95 %) a Norwegian Cruise Line (+7,83 %). "Ještě je brzy dělat závěry, ale zdá se, že to skutečně změní situaci v mnoha odvětvích, jako jsou volnočasové aktivity či doprava. Je to patrné i v cenách," řekl k možnému dopadu experimentální pilulky analytik Andre Bakhos ze společnosti New Vines Capital.
Poraženým dne se po čtvrtečním oznámení slabších než očekávaných výsledků hospodaření a zhoršení výhledu staly akcie společnosti Peloton Interactive (-35,35 %).
Na devizových trzích se americký dolar po příznivých údajích o říjnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech vyšplhal na roční maximum vůči koši hlavních měn. Později se na trh vrátila chuť riskovat, dolar zisky smazal a oslabuje. Kolem 21.15 SELČ dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,1 % na 94,21 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu stoupalo o 0,1 % na 1,1568 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v říjnu vzniklo 531 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 425 tisíc míst po vzniku zhruba 312 tisíc míst v září (revidováno ze 194 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 4,6 % z 4,8 % v září, čekal se pokles na 4,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Americká společnost Pfizer (v pátek +10,86 %) oznámila, že její experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 %. Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy. Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku. Případná registrace je věcí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), sdělil ČTK český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
- Americká společnost Neutron Holdings, která pod značkou Lime provozuje sdílené elektrokoloběžky a elektrokola, plánuje v příštím roce zajistit pro tento podnik vstup na burzu. Kvůli tomu již získala od investorů půjčku 523 milionů USD, kterou chce použít na investice a rozšíření flotily svých nejnovějších modelů elektrokol a elektrokoloběžek Gen4. Agentuře Bloomberg to řekl generální ředitel firmy Wayne Ting.
Výsledková sezóna
- Výsledky Goodyear Tire & Rubber (v pátek +12,54 %)v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 4,93 miliardy USD (odhad: 4,78 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Zaměstnanci v některých logistických centrech amerického internetového prodejce Amazon (v pondělí -1,61 %) v Německu v pondělí zahájili stávku. Informoval o tom odborový svaz Verdi. Protest je součástí dlouhodobého boje odborů za zvyšování mezd a zlepšování pracovních podmínek v Amazonu.
- Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (v pondělí -0,35 %) získal plnou kontrolu nad značkou nápojů pro sportovce BodyArmor. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. 15% podíl koupila už v roce 2018, za zbývajících 85 % nyní zaplatí 5,6 miliardy dolarů. Podle serveru CNBC jde o největší převzetí značky, jaké dosud Coca-Cola uskutečnila.
- Kuvajtské aerolinky Jazeera Airways jednají o nákupu 30 letadel, a to buď Airbus A320neo, nebo Boeing 737 MAX (Boeing v pondělí +3,65 %). Cena kontraktu by mohla činit až dvě miliardy dolarů, řekl v pondělí předseda správní rady aerolinek Marván Marzúk Búdaí.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí +8,49 %) v pilotním programu poprvé zpřístupní svou nabíjecí síť elektroautům jiných značek. Projekt se bude testovat na deseti místech v Nizozemsku, informovala americká společnost. Řidiči získají na dobíjecí stanice Supercharger přístup pomocí aplikace americké automobilky.
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v říjnů podle finálních indexů nákupních manažerů zpomalil. Ukazatel sestavovaný organizací IHS Markit klesl na 58,4 bodu z 60,7 bodu v září, flash údaj byl 59,2 bodu. Výrobní index nákupních manažerů od ISM pak klesl na 60,8 bodu z 61,1 bodu v září. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Stavební výdaje v USA v září meziměsíčně klesly o půl procenta (odhad: +0,4 %, srpen: +0,1 %).
- Americká technologická společnost Apple snižuje výrobu tabletů iPad, aby měla dost čipů pro chytré telefony nové generace iPhone 13. Krize kolem čipů tak firmu zasáhla více, než se mělo za to, píše s odkazem na několik zdrojů japonský list Nikkei.
- Hodnota majetku nejbohatšího člověka světa Elona Muska dál roste, dosáhla už trojnásobku hodnoty majetku legendárního amerického investora Warrena Buffetta. Informovala o tom agentura Bloomberg. Musk v poslední době těží z růstu ceny akcií automobilky Tesla, v jejímž čele stojí. V pondělí se hodnota Muskova majetku zvýšila o 24 miliard dolarů na 335,1 miliardy dolarů, a to díky tomu, že akcie Tesly zpevnily o 8,5 %.
- Společnost Rivian Automotive, která je konkurentem Tesly, chce při vstupu na burzu získat až 8,4 miliardy dolarů. Výrobce elektromobilů, do kterého investují mimo jiné firmy Amazon a Ford Motor, to uvedl v pondělí po skončení obchodování na burzách ve Spojených státech. Byla by to třetí největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v USA za deset let.
- Americká společnost Epic Games v polovině listopadu ukončí provoz čínské verze své populární počítačové hry Fortnite. Firma to v úterý oznámila bez upřesnění důvodů tohoto kroku. Předpokládá se nicméně, že ukončení provozu by mohlo souviset se snahou čínských úřadů omezit závislost dětí na on-line hrách.
- Americká internetová společnost Yahoo! odchází z čínského trhu, zdůvodňuje to stále náročnějšími podmínkami pro podnikání. V Číně se podle firmy začíná měnit i právní prostředí, které jí tam další působení komplikuje. Yahoo!, podobně jako mnoho dalších západních firem, podléhá v Číně masivní cenzuře.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla ještě nepodepsal kontrakt o dodávkách vozidel pro autopůjčovnu Hertz. Uvedl to v úterý šéf Tesly Elon Musk. Společnost Hertz minulý týden oznámila, že si u Tesly objednala 100 000 vozů, a přispěla tím k růstu ceny akcií této automobilky. Podle dřívějších informací agentury Bloomberg by měla hodnota zakázky činit zhruba 4,2 miliardy dolarů.
- Americký výrobce speciálních chemikálií DuPont de Nemours rozšiřuje své podnikání. Firma v úterý oznámila, že za 5,2 miliardy USD koupí společnost Rogers, která se zaměřuje na elektronické materiály. Posílí tak svoji přítomnost na rychle rostoucích trzích, jako jsou elektromobilita, 5G a čistá energie. Očekává se, že transakce bude dokončena v druhém čtvrtletí příštího roku. Musí ji ještě schválit antimonopolní úřad a akcionáři firmy Rogers.
- Abonenti Netflixu po celém světě si od úterý mohou na chytrých telefonech spustit mobilní hry z dílny této americké streamovací společnosti. Budou k tomu potřebovat operační systém Android a mimo předplatného je nečeká žádný další poplatek. Hry nebude doprovázet reklama.
- Americká sociální síť Facebook vypne systém rozpoznávání obličejů, který automaticky identifikuje uživatele na fotografiích a videích. Současně odstraní informace o obličejích více než miliardy lidí. Jako důvod firma uvedla rostoucí obavy z používání této technologie ve společnosti.
- Americká centrální banka začíná omezovat svá rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Oznámila, že hodlá své měsíční nákupy dluhopisů každý měsíc snižovat o 15 miliard dolarů z nynějších 120 miliard dolarů. Nevylučuje však, že tempo snižování nákupů v budoucnosti upraví, napsala agentura AP. Centrální banka reaguje na ožívání ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a na vysokou inflaci.
- Odkupy akcií ve Spojených státech by se ve třetím čtvrtletí mohly vyšplhat na rekord. Díky ožívání ekonomiky z pandemie se firmy neobávají vynakládat hotovost. Až oznámení o hospodářských výsledcích a odkupech akcií zveřejní všechny společnosti, mohl by celkový objem těchto odkupů překročit 224 miliard dolarů, uvedl analytik Howard Silverblatt ze společnosti S&P Dow Jones Indices.
- Zhruba 10 000 zaměstnanců americké strojírenské společnosti Deere & Company (ve středu -3,45 %) v úterý odmítlo návrh zaměstnavatele na vylepšení pracovních podmínek, budou proto dále stávkovat. Protest zahájili v polovině října a od té doby odmítli už druhý návrh, který za ně vyjednala odborová organizace, informuje list The New York Times.
- Celkový index nákupních manažerů společnosti Markit v říjnu v USA stoupl na 57,6 bodu po zářijových 55 bodech a překonal odhadovaný růst na 57,3 bodu.
- ADP: Firemní sféra vytvořila v říjnu 571 tisíc pracovních míst po 523 tisících v září. Analytici odhadovali 400 tisíc.
- USA: Průmyslové zakázky v září meziměsíčně stouply o 0,2 % po 1% nárůstu v srpnu a při odhadované stagnaci.
- USA: Zásoby ropy k 29. říjnu klesly na 3,291 milionu barelů z 4,267 milionu barelů o týden dříve při odhadovaném snížení na 2,225 milionu barelů.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v září vyšplhal na rekord a překonal i odhady. Především kvůli poklesu vývozu vzrostl proti srpnu o 11,2 procenta na 80,9 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že deficit bude činit 80,5 miliardy dolarů. Vývoz se snížil o tři procenta na 207,6 miliardy dolarů, dovoz naopak vykázal růst o 0,6 procenta a dostal se na rekordních 288,5 miliardy dolarů.
- Američtí zaměstnanci společnosti Ford Motor se musí do 8. prosince naočkovat proti covidu-19, nebo je čeká neplacené volno. Informoval o tom server CNBC. Druhá největší americká automobilka uvedla, že více než 84 procent jejích amerických zaměstnanců už má vakcinaci za sebou a že se "přizpůsobuje požadavkům na federální dodavatele".
- Akcionáři americké společnosti NortonLifeLock budou ve čtvrtek na mimořádné valné hromadě hlasovat o tom, zda má firma emitovat nové akcie coby část platby za převzetí českého softwarového podniku Avast. Emise akcií je nutným předpokladem pro provedení fúze, na níž se dohodla představenstva obou firem. Na valné hromadě NortonLifeLock je k emisi nových akcií potřeba 50% souhlasu přítomných akcionářů.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl v týdnu do 30. října na 269 tisíc po 283 tisících o týden dříve, a překonal tak odhadované snížení na 275 tisíc Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 23. října ubylo na 2,105 milionu z 2,239 milionu o týden dříve, což překonalo odhadované snížení na 2,118 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky ON Semiconductor (v pondělí +14,33 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,74 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD).
- Americká farmaceutická společnost Pfizer ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 8,15 miliardy dolarů z 1,47 miliardy dolarů před rokem. Její celkové tržby díky vakcíně proti covidu-19 vzrostly o 134 % na 24,1 miliardy dolarů. Firma ve své výsledkové zprávě v úterý navíc zlepšila odhad celoročních tržeb z prodeje této vakcíny na 36 miliard dolarů z dříve předpokládaných 33,5 miliardy dolarů.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters klesl v třetím čtvrtletí provozní zisk o 11 % na 282 milionů dolarů. Firma ale zvýšila tržby a letos potřetí zlepšila i jejich celoroční výhled. Konglomerát, který sídlí v Kanadě, to v úterý oznámil v tiskové zprávě.
- Výsledky Marathon Petroleum v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 32,61 miliardy USD (loni: 17,41 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,50 USD), tržby 11,62 miliardy USD (odhad: 10,88 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 1,5 miliardy USD.
- Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,62 USD (odhad: 2,00 USD), tržby 1,50 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Companies v 1QFY2022: Zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 4,39 miliardy USD (meziročně +23 %).
- Výsledky T-Mobile US v 3Q: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 19,6 miliardy USD (odhad: 20,2 miliardy USD).
- Výsledky Lyft v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,21 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 864,4 milionu USD (odhad: 862,4 milionu USD).
- Výsledky Mondelēz International v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 7,18 miliardy USD (odhad: 7,05 miliardy USD).
- Výsledky Akamai Technologies v 3Q: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 860 milionů USD (meziročně +9 %).
- Zisk hotelové společnosti Marriott International (ve středu +2,79 %) se ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil a dosáhl 220 milionů USD proti srovnatelnému zisku 100 milionů USD před rokem. Firma ve středu uvedla, že se zlepšila obsazenost všech jejích hotelů a že očkování přimělo více lidí, aby po téměř dvou letech začali ve volném čase opět cestovat. Tržby se zvýšily o 75 % na 3,95 miliardy USD.
- Výsledky CVS Health (ve středu +5,69 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,97 USD (odhad: 1,79 USD), tržby 73,794 miliardy USD (odhad: 70,520 miliardy USD).
- Americká farmaceutická společnost Moderna snížila letošní výhled tržeb za vakcínu proti covidu-19 o pět miliard dolarů. Nově očekává tržby od 15 do 18 miliard dolarů, přičemž srpnový výhled počítal s částkou až 20 miliard USD. Firma to uvedla ve zprávě o hospodaření za třetí čtvrtletí, kdy vytvořila nižší zisk, než se čekalo. Za zhoršením výhledu jsou problémy se zvyšováním výroby jejích dvoudávkových vakcín, delší čekání na mezinárodní dodávky a zčásti i fakt, že vakcíny teď přednostně poputují do zemí, kde mají lidé nižší příjmy.
- Výsledky Uber v 3Q: Čistá ztráta na akcii 1,28 USD (loni: -0,62 USD), tržby 4,85 miliardy USD (odhad: 4,42 miliardy USD).
- Výsledky Peloton Interactive v 3Q: Čistá ztráta na akcii 1,25 USD (odhad: -1,10 USD), tržby 805,2 milionu USD (odhad: 808,7 milionu USD).
- Výsledky GoPro v 3Q: Zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 317 milionů USD (odhad: 292 milionů USD).
- Výsledky Pinterest v 3Q: Zisk na akcii 0,28 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 633 milionů USD (odhad: 631 milionů USD).
- Výsledky Airbnb v 3Q: Čistý zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 2,2 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD).
- Výsledky Square v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 3,84 miliardy USD (odhad: 4,39 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, TradingEconomics, MarketWatch, CNBC