US MARKETOtevírá za: 13 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Kdy budeme bohatí jako Němci?

Česká ekonomika nám v posledních letech dělá radost – nezaměstnanost téměř zmizela, firmy nestíhají zpracovávat objednávky, mzdy rostou jako z vody. Probíhá to, kvůli čemu (samozřejmě spolu s dalšími touhami) jsme zvonili klíči ke konci roku 1989. Co se příjmů týče, blížíme se docela rychle k západním sousedům, píše analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Například vůči Německu jsme letos podle parity kupní síly na úrovni 72 %, v roce 2012 to bylo pouze 67 %. To odpovídá tempu jednoho procentního bodu ročně. Pokud by to takto šlo dále, okolo roku 2050 bychom se mohli s Němci srovnat.

Co je základem současného přibližování? Svět kolem nás jako by si v roce 2012 všiml, že české výrobky a služby jsou lepší, než by odpovídalo jejich ceně. Co je české, to má dobrý poměr ceny a výkonu. A tak je po české produkci poptávka, a to tak velká, že ji ekonomika nezvládá pokrývat.

Základem české láce dosud byly nízké mzdy. Proto návrat k rovnováze probíhá zejména formou prudkého růstu mezd. Oproti německým se ty české zvyšují rychleji již zhruba tři roky, v letošním 2. čtvrtletí byl rozdíl v růstu mezd po přepočtu na eura asi 10 procentních bodů.

Proč českou levnost svět objevil až kolem roku 2012? Chyba lávky, ve skutečnosti o ní věděl daleko dříve. Jakousi předehru jsme zažívali v letech mezi vstupem do Evropské unie (2004) a hlavním náporem světové finanční krize (2009). I tehdy nezaměstnanost klesala a zaměstnanost stoupala, i když ani jedna ne tak extrémně jako nyní. I tehdy rostly mzdy, a to podobně rychle jako v posledních čtvrtletích.

Nyní tedy prožíváme druhý pokus o dohnání západních ekonomik. Kéž by nám jej tentokrát žádná krize nepřekazila.

Zdroj: E15

Analytici ČSČeská ekonomikaMichal SkořepaNěmeckoPlaty a osobní ohodnocení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika