KONTEXT: Rok 2019 plný (geo)politických rizik

Svět se již letos může rozpadnout, stále pravděpodobnější ale je, že se jeho základy na konci prosince nebudou diametrálně lišit od současného stavu. Tak zní středový scénář analytiků politického rizika z Euroasia Group, podle kterých by ale něco podobného nic nezměnilo na tom, že dosavadní jistoty postupně mizejí. To se zatím projevuje turbulencemi hlavně v (geo)politickém prostoru, ekonomika se ale může brzy přidat.
Rozpad globálního (ne)řádu, který stvořily, na nějž dohlížely a který nyní pomáhají ničit USA, je příčinou a zároveň důsledkem turbulencí na domácí politické scéně v mnoha i systémově významných zemích. Vítězné tažení antisystému a odpor establishmentu se přitom čeká i letos. Otázkou je, zda přinese více řešení, či nových problémů.
Nástup alfa vůdců je možné sledovat od USA přes Čínu po EU. Jejich snaha o demontáž systému přitom bude z pohledu trhu přinejmenším stejně důležitá jako (re)akce sil středního politického proudu. Globálně nejvýznamnějším bojištěm v tomto slova smyslu bude Amerika, kde by letos mohlo dojít k pokusu o odvolání prezidenta.
Svou vlastní lokální rozbušku s významnými globálními implikacemi má nicméně každý kontinent či region. V souvislosti s brexitem, rebelující Itálií (a dalšími) a možným posílením populistů v Evropském parlamentu se například začíná mluvit o tom, že evropská integrace v tomto roce zamrzne ve stavu never closer union.
Zatímco na západě teplota "jen" stoupá, globální východ (a jih) již mnohde vře. Proxy války na Blízkém východě jsou stále nepřehlednější, a tudíž nebezpečnější, čínské chřestění zbraněmi hrozí fatálním omylem a totéž platí o Rusku, Pákistánu a KLDR. Domácí politikaření přitom v těchto případech hraje významnou roli.
Korunu pro krále (geo)politického rizika obhájila Afrika, jejíž mapa z dílny Control Risks se opět červená. A i když mohou případné potíže nastartované volbami v Nigérii nebo Jihoafrické republice působit z hlediska globálních dopadů na první pohled relativně nevinně, ten druhý oživený takzvanou uprchlickou krizí připomíná, proč kontinent sledovat.
V podobných přehledech často upozaděná, ale možná o to zajímavější, je Jižní Amerika, kde je vedle hroutící se Venezuely strašákem i příklon k pravicovému a levicovému populismu. Navíc se kontinent stává místem stále intenzivnějšího soupeření USA, Číny a Ruska, které (zatím) vyvrcholilo jen obchodními a slovními přestřelkami.
Mocenské soupeření v oblasti, na kterou si Washington dvě století nárokoval monopol, napoví(dá), co napříště čekat ve zbytku světa i na globální scéně. Také proto vám KONTEXT během příštích pěti týdnů nabídne detailní rozborku toho, co se v Jižní Americe děje, co tamní páni i kmáni čekají a jaké příležitosti a hrozby to skýtá.
Cestu po Jižní Americe partnersky podpořily Save & Capital a Avenier.