Short selling vs. pump & dump: Co je horší?

Kauza GameStop začíná stále více působit jako typická akce pump & dump. Z úrovně kolem 20 USD vystřelil titul během pár dní k 500 USD, vrátil se ale zhruba na desetinovou úroveň.
Vypadá to jednoduše. Spekulanti z Redditu akcie společnosti GameStop začali masivně nakupovat, tím vyhnali jejich cenu nahoru, a začali tak nutit hedgeové fondy spekulující na pokles titulu uzavírat pozice, tedy akcie společnosti nakupovat, což cenu vystřelilo ještě výše. Z mileniálů z Redditu jsou milionáři a hedgeovým fondům zbyly oči pro pláč. Jenže tak pohádkový tento příběh není.
Spekulanti z Redditu se k nákupům akcií "hecovali" nejen při jejich ceně kolem 20 dolarů, ale i při ceně v blízkosti 500 dolarů. Ti, kdo na minimech koupili a na maximech prodali, jsou za vodou, ti, kdo GameStop kupovali při cestě nahoru a vyslyšeli výzvy typu "za žádnou cenu neprodávat", slušně prodělali. Kupovat akcie, které mohou být na základě fundamentů při nejlepší vůli oceněny třeba na 50 dolarů, za 400 dolarů, je totéž jako sázet na vítězství koně, který na startu dostihu stojí se zlomenou nohou.
Jsou-li akcie shortovány a jejich cena skutečně klesá, snižuje se množství peněz potřebné na získání určitého počtu akcií. Při akci pump & dump je tomu naopak - čím výše cena akcie je, tím více spekulativního kapitálu je ve hře. I v tomto případě mohou být ztráty likvidační, s trochou nadsázky je to vlastně Ponziho schéma.
V kauze GameStop jsou short selleři popisováni jako "ti špatní". Spekulanti z Redditu si s nimi ovšem nezadají. Někteří z nich vydělali za pár dní obrovské peníze, řadě z těch, kteří se k nim přidali později, však předepsali prvotřídní redukční dietu.
Zdroj: Pragmatic Capitalism