Je stárnutí generace baby boomers nebezpečím pro budoucnost amerického akciového trhu?

Investoři do akcií pracují s premisou, že trh dlouhodobě vždy roste. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management však nedávno dostal dotaz, zda lze s tímto předpokladem ve Spojených státech pracovat i s vědomím toho, že nemalou část akciového trhu ovládají lidé z generace baby boomers, kteří nyní budou vzhledem ke svému věku akcie z portfolií spíše vyprodávat.
"Podobné otázky vycházejí z předpokladů, že po lidech z generace baby boomers zbudou prázdné skříně. Podle mě to tak ale není. Jak ukazuje následující graf, lidé z generace baby boomers ve Spojených státech ovládají více než polovinu veškerého bohatství, třeba lidé z generace X (narozeni 1965-1980) již nicméně kontrolují skoro třetinu bohatství," říká Ben Carlson. "Navíc s tím, jak se prodlužuje střední délka života, se prodlužuje také čas, po který baby boomers budou vlastnit svá aktiva. Není to tedy tak, že by všichni všechno prodali během krátkého časového úseku."
Carlson je přesvědčený, že velká část baby boomers svůj majetek nerozprodá. To, co jim zbude, jednoduše zdědí jejich příbuzní z mladších generací. A také upozorňuje, že obávat se o budoucnost akciového trhu v souvislosti se stárnutím baby boomers je zbytečné proto, že jejich majetek není ani zdaleka tvořen jen akciemi. "Více zasažen by mohl být třeba realitní trh," říká.
V neposlední řadě pak Carlson upozorňuje, že finanční trhy v jednotlivých zemích nefungují izolovaně, ale jejich vývoj je provázaný. "Investovat může prakticky kdokoli a do čehokoli. Přijde mi tedy krajně nepravděpodobné, že by jedna generace mohla jen v důsledku stárnutí svých příslušníků jakkoli výrazně ovlivnit vývoj jedné konkrétní části finančního trhu v jedné konkrétní zemi," uzavírá.
Zdroj: A Wealth of Common Sense