Investor: Citáty, které pomáhaly formovat mou investiční filozofii

Chování investorů na trzích určuje a ovlivňuje řada faktorů. Zkušený investor Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management vybral několik citátů, které během jeho kariéry formovaly jeho pohled na finanční trhy a to, co se na nich děje, a doprovodil je krátkými komentáři.
Daniel J. Boorstin: Píšu, abych zjistil, co si myslím.
Vaše hlava snese cokoli, teprve na papíře se ukáže, zda jsou vaše myšlenky koherentní. Na publikované texty navíc mohou lidé reagovat a dát vám zpětnou vazbu. A v neposlední řadě je psaní ideálním způsobem, jak myšlenky "archivovat" pro jejich zpětné vyhodnocování nebo pro možnost je v budoucnosti rozvíjet.
Ted Sturgeon: Devadesát procent všeho jsou zbytečnosti.
Ve Spojených státech ročně vychází v nakladatelstvích půl milionu až milion knih a další zhruba dva miliony děl vznikají vlastním nákladem autorů. Jen zhruba 300 tisíc knih ale na trh přináší nějakou hodnotu. Podobné je to (bohužel) i v oblasti zpravodajství či tržních a ekonomických analýz. Možná ne z hlediska počtu, z hlediska objemu informací v nich obsažených ale jednoznačně.
George Box: Všechny modely se mýlí, ale některé jsou užitečné.
Dění ve světě je do značné míry ovlivňováno lidskými emocemi, ale také třeba faktorem náhody. Proto je naprostá většina predikcí založených na striktně logických argumentech odsouzena k neúspěchu. Lidstvo a svět se bohužel nechovají logicky a finanční trhy nejsou (vždy) efektivní. Přesto je dobré analýzy na trzích brát v potaz, minimálně proto, že nastiňují, jak někteří lidé o konkrétních věcech uvažují.
Bertrand Russell: Problémem světa je, že blázni a fanatici jsou si sebou skálopevně jistí, zatímco moudří lidé jsou plní pochybností.
Nejvíce slyšet bohužel často nejsou ti nejerudovanější, ale ti nejhlasitější, ti, kdo toho sice moc nevědí, ale kdo jsou bezmezně přesvědčeni o své pravdě, znalostech a dovednostech. Člověk musí být vůči tomu, co se k němu donese, vždy kritický a musí se ptát, zda forma sdělení nepřebíjí jeho obsah.
Richard Feynman: Mám přibližné odpovědi a domněnky a vše vnímám s určitou mírou nejistoty. Absolutně jistý si nejsem ničím a o některých věcech nevím vůbec nic. Znepokojený tím ale nejsem.
Nikdo neví všechno a nikdo nic neví se 100% jistotou. Připustit si, že některým věcem nerozumíme, že nevíme, jak přesně fungují, že si nejsme zcela jisti, proč se děje to, co se děje, není projev slabosti. Právě naopak. Teprve poznání, že veškeré naše vědění je jen přibližné, z nás činí skutečně moudré (investory).
Robert A. Heinlein: Nezkoušejte učit prase zpívat. Plýtváte svým časem a prase to otravuje.
A na závěr citát, který se obejde bez komentáře.
Zdroj: Ritholtz.com