Co znamenal rok 2020 pro jednoho opravdu drobného investora

Sníh, akcie, růst, graf
Obrázek: Thinkstock

Nechval dne před večerem, říká se. Možná by se dalo říci něco podobného o nechválení celého roku před Štědrým večerem. Ale já si ten rok z čistě investičního hlediska pochválím, jako investor jsem totiž jednoznačně zbohatnul. A nebylo to vlastně nic složitého.

O investování hlavně čtu, píšu a debatuju. Léta jsem byl taková ta kovářova kobyla, co chodí bosa, a kromě pár pojistek, spoření včetně stavebního a několikerého spálení si prstů se sázkami na jednotlivé akcie (dej pánbůh NWR klidné spočinutí) jsem vlastně hlavně syslil peníze na běžném účtu.

A pak jsem si jednou řekl, že prostě udělám to, o čem to tak dlouho čtu a píšu. A začal jsem pravidelně nakupovat balík akcií v rámci celkem přehledné strategie, hezky každý měsíc za pár tisíc, které "nepotřebuju". Neuběhl rok, přišla pandemie koronaviru a propad trhů o desítky procent za pár týdnů. Klasika, začal jsem v pravou dobu.

Řekl jsem si ale, vždyť ty peníze přece nepotřebuješ, a v době propadů jsem na několikrát poslal na účet ještě pár (tentokrát už desítek) tisíc navíc. Vždyť se to všude radí – když ceny padají, nakupte klidně za víc, nic neprodávejte a dodržte (alespoň) strategii pravidelného nakupování.

Dal bych vám sem graf, abyste viděli, jak dobře jsem to letos udělal, ale smáli byste se mi, jak málo mám peněz, případně že jsem mohl vydělat klidně řádově víc, kdybych nakupoval největší letošní hvězdy separé. Po bitcoinu jsem jen tak pokukoval, Teslu jsem netrefil a Zoom taky ne. Ale svezl jsem se s trhem, dominantně tím americkým.

Nejsem daleko tomu, abych sám sobě tak zhruba obden namítnul, že to přece nemůže takhle jít donekonečna, že jsou akcie drahé, že ty peníze, které jejich ceny posouvají vzhůru, jednou dojdou, případně že v ekonomice nadělají takovou paseku, že pak léta letoucí takhle jednoduše prostě nevydělám. A je to pravda, investování nemá být tak snadné, jako bylo letos pro ty, kdo zkrátka nakoupili a nechali se vézt. Vím o tom.

Hned si ale taky řeknu, že kdybych do akcií (i) letos nešel a nechával si peníze hezky na běžňáku, měl bych teď zkrátka na kontě míň, aniž by všechna ta rizika vyplývající z (ne)řešení koronavirové krize (a krizí předchozích) kamkoli zmizela. Potenciální problémy vyplývající z "tištění peněz" by na svět (a teda i na mě) číhaly dál, jen by číhaly na míň mých peněz.

Jsem nikdo na to, abych někomu radil, ale z letoška jsem si odnesl pár lekcí. A protože to nikomu neublíží, napíšu je sem. Hezké Vánoce a mějte se rádi!

1. Nakupovat, když to na trzích vypadá nevábně, se vyplácí. Nebo aspoň letos vyplatilo. Ale během roku se cítíte mnohokrát střídavě nejprve jako největší tržní king i jako totální hlupák.

2. Akciový trh (někdy) ví víc, než si myslíme. Třeba zkrátka ta potvora tušila, že budou vakcíny na covid-19 tak rychle. Třeba tušila, jak dopadnou volby v USA. A nebo to je trhu všechno tak trochu jedno a to všechno, co nyní zažíváme, je jedna velká jízda na dluh, která se nakonec spoustě lidí vymstí.

3. Emoce stranou. Už z povahy svojí práce mám denně před očima nával novinek z trhů, ekonomiky a politiky, ale do vlastní investiční strategie je zkrátka dokážu nezapojovat. Vždycky pátého v měsíci nakoupím to, čemu dlouhodobě jakžtakž věřím, a můžu si tak emoce užívat jinde (a že mě letos ta druhá pomyslná noha mojí pracovní diverzifikace, což je hraní v divadle, emočně celkem naplnila; tam má smysl tahat emoce do práce).

4. Historie je od toho, aby se přepisovala. Letos těch rekordů a netypických věcí bylo.

5. Jasno je až po bitvě. Ano, o tom je vlastně celý tenhle můj text. Ale píšu ho s vědomím toho, že za rok může být daleko hůř. A jsem o to opatrnější, o co optimističtější jsou ve výhledech ekonomové a stratégové. Ekonomika na tom dost možná bude líp, ale nikde není psáno, že to už teď není v cenách akcií komplet zohledněné. Co já vím?

6. Dluhopisy můžou taky hodně prudce oslabit. Před lety jsem si statečně stříhal kupónky na jednom firemním dluhopisu a měl jsem pocit, že dostávám peníze bez práce. Teď nechávám bondy jiným, ale sleduju je. A v únoru a březnu to teda byla pořádná jízda.

Obrázek:
15. 4. 2020 6:29
Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"

Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu...

Obrázek:
16. 3. 2020 17:13
Mýtus o panice drobného investora

Představme si drobného investora jako (potenciálního) pacienta a finančního či investičního poradce jako lékaře. A do...

Akciový trh
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat