Nebankovní registr: Dluh firem proti loňsku stoupl o 7,5 procenta

Dluh obchodních společností u finančních institucí evidovaný v Nebankovním registru klientských informací činil na konci třetího čtvrtletí 165,2 miliardy korun. Meziročně tak byl vyšší o 11,5 miliardy korun, tedy o 7,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných statistik registru.
Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 73 565 společností, o téměř 3 000 více než o rok dříve. Svůj dluh nesplácelo 2 601 firem, o 16 procent méně než před rokem. Objem nespláceného dluhu klesl meziročně o desetinu na 1,1 miliardy korun.
Nejoblíbenější formou financování byl ve třetím čtvrtletí investiční úvěr, který využívalo 56 000 společností, o desetinu více než o rok dříve. Následovala koupě na splátky, kterou mělo téměř 14 000 podniků, a operativní leasing s 11 000 firmami. Finanční leasing využívalo 8 000 společností.
"Obliba investičních úvěrů mezi firmami dlouhodobě roste. V současnosti investiční úvěry v zásadě táhnou celý trh nebankovního úvěrování obchodních společností. Objem poskytnutých peněz skrze tento nástroj meziročně vzrostl o 17 procent, tedy o deset miliard korun," uvedl výkonný ředitel registru Jiří Rajl.
Investiční úvěry jsou nejdůležitějším úvěrovým nástrojem nejen z pohledu počtu společností, které je využívají, ale také z pohledu celkového objemu dluhu. Ještě před třemi lety byl objem dluhu u investičních úvěrů stejný jako objem dluhu u finančního leasingu. Nyní dosahuje u investičních úvěrů 69,7 miliardy korun, zatímco u finančního leasingu 47,8 miliardy korun, tedy téměř o třetinu méně.
Objem dluhu, který obchodní společnosti nesplácely, činil na konci září 1,1 miliardy korun, o 128 milionů méně než o rok dříve. Počet nesplácejících firem meziročně klesl o 496. "Platební morálka firem se v uplynulých 12 měsících velmi zlepšila. V letech 2017 a 2018 jsme pozorovali postupný nárůst počtu nesplácejících společností i nárůst objemu nespláceného dluhu. Obrat nastal v průběhu čtvrtého čtvrtletí minulého roku," upozornil Rajl.
Za úbytkem nesplácejících společností i poklesem nespláceného dluhu je hlavně zlepšení situace v Praze, kde má sídlo nejvíce úvěrovaných firem a kde je zároveň nejvyšší podíl nesplácejících podniků. V celé ČR v průměru nesplácí své úvěry u členů registru 3,5 procenta společností a třeba na Zlínsku nebo Plzeňsku jsou to pouze 2,2 procenta. V Praze své úvěry nesplácí 5,2 procenta úvěrovaných firem.
Podobné je to s objemem nespláceného dluhu. Zatímco na Vysočině nesplácejí obchodní společnosti pouze 0,2 procenta svého dluhu vůči členům registru a ve většině krajů se tato míra pohybuje do půl procenta, v Praze dosahuje 1,1 procenta.
Zdroj: ČTK