Podmínky v českém průmyslu se v říjnu zlepšovaly, index nákupních manažerů ale počtvrté klesl
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v říjnu dále zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) počtvrté v řadě klesl, tentokrát na 55,1 bodu ze zářijových 58 bodů. PMI je tak nejníže od loňského listopadu, informovala v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Data podle IHS Markit ukázala, že zpomalení českého zpracovatelského sektoru na začátku čtvrtého čtvrtletí pokračovalo a růstu bránil nový pokles objemů výroby i nových zakázek. Hlavní brzdou byly podle průzkumu problémy na straně nabídky. Zpožděné dodávky vstupů a nedostatek zásadních materiálů u dodavatelů totiž mařily výrobní plány i zákaznickou poptávku.
Nové zakázky tak v říjnu klesly poprvé za více než rok. Některé podniky odstavily výrobu vzhledem k problémům se zajištěním materiálu, což vedlo k poklesu poptávky. K nižšímu příjmu zakázek podle průzkumu rovněž přispělo zhoršení tržních podmínek v automobilovém sektoru. To přispělo i k mírnému poklesu nových exportních zakázek. Z průzkumu dále také vyplynulo, že některé firmy omezily svou nákupní aktivitu vzhledem ke slabšímu odbytu, boji o materiály a delším dodavatelským termínům.
"Zpomalování v českém zpracovatelském sektoru, které v posledních měsících pozorujeme, v říjnu nabralo obrátky vzhledem k tomu, že na výrobní plány těžce dopadá silné narušení světových dodavatelských řetězců. Tyto problémy se začínají odrážet na nabídce, jak je patrné z prvního poklesu českých výrobních zakázek od srpna 2020. Je evidentní, že růst v českém zpracovatelském sektoru začíná ochabovat," uvedl vedoucí ekonom společnosti IHS Markit Joe Hayes.
Zdroj: ČTK
Aktuality
