Co musíte ráno vědět (4. května)

Image
Elektromobilita - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jakou náladu přinesl květen na akciové trhy v Česku, Evropě a Americe, co všechno dělá podle agentury Moody's špatně česká vláda a jak to kompenzují naši průmyslníci i domácnosti, kde se nyní rozhoduje o budoucnosti platformy App Store a koho jako svého nástupce označil Warren Buffett? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne převážně růstem, nedařilo se Nasdaqu

Americké akcie uzavřely v pondělí smíšeně. Index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil. Přispěl k tomu pokles hodnoty některých velkých technologických firem a rotace peněz do akcií podniků, jimž se daří v době ekonomického růstu, a také do akcií, u kterých se předpokládá posílení po otevření ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,70 % na 34 113,23 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,27 % na 4 192,66 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,48 % na 13 895,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,61 % na 18,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poklesl o více než tři bazické body na 1,599 %. Ceny ropy se zvedly o procento a půl, stejně tak zlato a stříbro zpevnilo o více než tři procenta. Bitcoin si polepšil o necelé procento a ethereum pokračovalo ve spanilé jízdě se ziskem přes 12 %.

Americké akcie jsou na vrcholu, důvodů ke (krátkodobému) pesimismu přibývá

Dá Bidenovo ohromující utrácení ve volbách šanci republikánům?

2. Evropské trhy přivítaly květen růstem, v Německu vzkvétá maloobchod

Investory do evropských akcií v pondělí potěšila data z německého maloobchodu, který hlásí největší meziroční růst od začátku pandemie covidu-19. Nejlépe se prodává oblečení a boty. O více než dvě procenta posílily také akcie leteckého dopravce Lufthansa poté, co oznámil letní obnovení letů do více než sta prázdninových destinací. Londýnská burza v pondělí zůstala zavřená.

Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank

3. Na pražskou burzu se v pondělí vrátil optimismus, atmosféru okysličily akcie O2

Akcie telekomunikační společnosti O2 si připsaly více než procento a staly se nejúspěšnějším velkým titulem pondělního obchodování na pražské burze. Na setinu stejnou ztrátu 1,13 % naopak zaznamenala MONETA. Index PX posílil o 0,68 % na 1 107,75 bodu.

Primoco UAV upisuje další akcie. Co potřebujete vědět?

ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu

4. Očekávané události

V úterý je na řadě inflace v Koreji, v Austrálii centrální banka rozhodne o sazbách a vyjde obchodní bilance, Británie přidá statistiku úvěrů a ve Spojených státech budou sledované průmyslové objednávky, obchodní bilance, index nákupních manažerů v oblasti New Yorku a prodeje aut. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Intel dá 3,5 miliardy USD na modernizaci závodu v Novém Mexiku, vznikne 700 pracovních míst

Americký výrobce čipů Intel informoval, že do modernizace svého závodu v Novém Mexiku investuje 3,5 miliardy dolarů. Společnost má ve Spojených státech tři továrny - ve městě Rio Rancho v Novém Mexiku, v Hillsboro v Oregonu a ve městě Chandler v Arizoně. V první jmenované Intel vynaloží finance na podporu technologie pouzdření čipů. Díky investici tam vznikne 700 nových pracovních míst.

6. Moody's: Rozpočtová strategie Česka postrádá konsolidaci

Rozpočtové plány české vlády pro středně dlouhé období nezahrnují žádné významné cíle v oblasti konsolidace veřejných financí, což má negativní vliv na hodnocení úvěrové spolehlivosti. Uvedla to v pondělí ratingová agentura Moody's.

7. Apple čeká zásadní soudní spor, jde v něm o poplatky v App Store

Ve Spojených státech v pondělí začal soudní proces ve sporu mezi technologickým gigantem Apple a tvůrcem videoher Epic Games. Ten si už dlouho stěžuje na poplatky, které Apple od prodejců her vybírá prostřednictvím své platformy App Store, přes kterou si zájemci hry stahují. Jde o jeden z nejdůležitějších soudních sporů v historii Applu, v sázce je podle expertů i budoucnost platformy App Store.

8. Podmínky v českém průmyslu se zlepšují nejvyšším tempem od ledna 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu nadále zlepšovaly, index nákupních manažerů stoupl z březnových 58 bodů na 58,9 bodu, tedy na nejvyšší hodnotu od ledna 2018. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Upozornila ale zároveň, že výrobní kapacitu firem omezuje narušení dodavatelských řetězců. Úroveň 50 bodů indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

9. Objem úvěrů na bydlení se v Česku v březnu meziročně zdvojnásobil

Objem nových hypotéčních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v březnu 32,7 miliardy Kč. To je o 10,2 miliardy více než v únoru 2021. Proti březnu 2020 je to o 16,4 miliardy (101 %) více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

10. Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci, bude jím Greg Abel

Americký investor a zakladatel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci v čele podniku. V rozhovoru v televizi CNBC za něj označil Grega Abela, který teď v Buffettově investiční společnosti dohlíží na podnikání mimo pojišťovnictví.

11. Verizon prodá fondu Apollo za pět miliard dolarů divizi se značkami AOL a Yahoo

Americká telekomunikační společnost Verizon Communications prodá investičnímu fondu Apollo Global Management za pět miliard dolarů divizi Verizon Media, která zahrnuje značky získané akvizicí internetových firem Yahoo! a AOL. Verizon v pondělí oznámil že po dokončení transakce se divize přejmenuje na Yahoo a Verizon si v ní ponechá desetiprocentní podíl. Transakce by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ČEZ otevřel v Nymburce 300. dobíjecí stanici pro elektromobily

Společnost ČEZ v pondělí na parkovišti obchodního domu Kaufland v Nymburce otevřela svou 300. dobíjecí stanici pro vozy s elektrickým pohonem. V následujících letech chce pokořit hranici tisícovky těchto stanic, vláda plánuje rozvoj dobíjecí infrastruktury v nejbližších letech podpořit zhruba 22 miliardami korun, řekli v pondělí novinářům ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Podle Havlíčka jezdí po českých silnicích asi 7 000 plně elektrických automobilů a další asi 3 500 hybridů. Očekává, že kolem roku 2030 by jich mohlo v Česku jezdit 220 000 až 500 000. Počet dobíjecích stanic by měl odpovídat zhruba desetině počtu elektromobilů.

Po celé republice je nyní asi 700 dobíjecích stanic, které zvládnou v jednu chvíli nabíjet zhruba 1 400 aut. ČEZ za poslední rok postavil 100 dobíjecích stanic. "Pandemie nás nezpomalila," řekl Beneš. V Nymburce jde o první dobíjecí stanici, podle starosty Tomáše Macha (Nymburk s klidem) bude město usilovat o vybudování dalších, mimo jiné i pro elektrokola.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat