Americké akcie jsou na vrcholu, důvodů ke (krátkodobému) pesimismu přibývá

Akciový index S&P 500 má za sebou těsně růstový týden, během kterého opět posunul historické maximum. Pokud byste ale zkraje května chtěli akcie prodávat, abyste učinili zadost vousaté burzovní sezónní poučce, důvody byste jistě našli.
Následující grafy nemají nabídnout komplexní pohled na akciový trh, a vůbec již nepřipomínají dlouhodobé faktory, jež mohou působit na ceny akcií, ať již kterýmkoli směrem (sestavit vyčerpávající seznam těchto je ostatně nemožné). Jde pouze o připomínku toho, že byť na konci dne na trhu vždy rozhoduje cena, pod povrchem se toho děje přece jen více.
Krátkodobá medvědí divergence RSI
Ukázkovým medvědím signálem je situace, kdy ceny akcií stanovují vyšší vrcholy, ovšem index relativní síly (RSI) dosahuje již pouze nižších maxim. Nic strašného, ale za pozornost to stojí.
Krátkodobá medvědí divergence šíře rally
Jednotlivých titulů nad 50denním cenovým průměrem ubývá. Po výrazných růstech opět nic nečekaného, ale také nic, co by se mělo jen tak zamést pod koberec jako nepodstatné.
Půjčky na nákupy akcií (margin debt) jsou na extrému, ...
Meziročně je margin debt mimořádně vysoko. Varovný signál.
...nebo ne?
Loni v březnu byla nálada na akciovém trhu všelijaká, což má v meziročním vyjádření nepochybně význam. Také je potřeba brát v úvahu tržní kapitalizaci celého akciového trhu a k ní nominální hodnoty margin debt vztahovat. Stále ovšem pozorujeme prudký růst.
Zisky firem jsou fenomenální
Na závěr trocha optimismu. Zisky amerických veřejně obchodovaných společností jsou aktuálně rekordní, což by mělo ospravedlňovat i vysoké ceny akcií. Ohledně vývoje ziskovosti firem navíc panuje optimismus i pro další kvartály.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS
Aktuality
