Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak začaly nový rok akcie v Evropě a USA, kam se poděl zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma a o kolik se sekli exekutoři při ohodnocení majetku zpěváka Prince? To vše musíte ráno vědět.

Image
Prince
Obrázek: Wikimedia Commons

1. Americké akciové indexy v pondělí ustoupily z historických maxim, připomněly se obavy z koronaviru

Americké akcie na úvod týdne výrazně oslabily a sestoupily ze svých rekordních maxim. Investory znepokojují přetrvávající vysoké přírůstky počtu případů nákazy koronavirem. Panuje rovněž nejistota ohledně výsledku hlasování ve státě Georgia, který rozhodne o většině v Senátu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,25 % na 30 223,89 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 1,48 % na 3 700,65 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 1,47 % na 12 698,45 bodu. Index volatility VIX stoupl o 18,55 % na 26,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se posunul o necelý bazický bod výše na 0,918 %. Ceny ropy klesly o více než dvě procenta, zlato naopak posílilo o více než dvě procenta a stříbro zpevnilo o tři procenta. Bitcoin odepsal přes 6 %, ethereum naopak o šest procent posílilo. 

Americké akcie za sebou mají divoké měsíce. Toto jsou v kostce vítězové a poražení roku 2020

4 mimořádně kontrariánské akciové tipy s dividendovým kořením

2. Evropské akcie otevřely nový rok růstem

Akcie na západoevropských trzích v prvním obchodním dni nového roku mírně vzrostly. Investoři neřeší růst počtu nakažených nemocí covid-19 a zavádění nových restrikcí, ale spíše se soustředí na naději, kterou jim dává možné rychlé rozšíření nové vakcíny a přislib brzkého ekonomického oživení. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,67 % na 401,69 bodu, německý DAX přidal 0,06 % na 13 726,74 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,72 % na 6 571,88 bodu a francouzský CAC se zvýšil o 0,68 % na 5 588,96 bodu.

Tržní otázky na prahu roku 2021, které čekají na odpovědi

Zlato a stříbro? Letos nebude mnoho důvodů pro výraznější poklesy cen, říká expert

ABCD investora, vzor 2021: Nástrahy a příležitosti pro vaše portfolio

3. Pražská burza na začátku roku mírně vzrostla

Pražská burza v prvním obchodním dni v novém roce mírně vzrostla. Index PX se zvýšil o 0,21 % na 1029,27 bodu. O 2,5 % stouply akcie Monety Money Bank.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit v Německu nezaměstnanosti a maloobchodním tržbám a v ČR bilanci státního rozpočtu. Ve Spojených státech odpoledne vyjde výrobní PMI od ISM a večer ještě bude zveřejněna zpráva o prodejích aut. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pandemie v Německu zastavila po 14 letech růst zaměstnanosti

Pandemie nemoci covid-19 loni v Německu zastavila po více než 14 letech růst zaměstnanosti. Loni bylo v Německu výdělečně činných o 477 000 lidí méně než v roce 2019, uvedl v pondělí v předběžném propočtu statistický úřad. Podle analytiků ale koronavirus jen urychlil očekávaný vývoj, neboť potenciál zaměstnanosti se kvůli demografickým změnám snižuje.

6. Hyundai a Kia loni prodaly nejméně aut za deset let

Jihokorejským automobilkám Hyundai Motor a Kia Motors loni kvůli koronavirové pandemii klesl prodej o 13 % na 6,35 milionu vozů. To je nejméně od roku 2010. Letos již čekají zvýšení prodeje, a to o 11,5 %, informovala v pondělí agentura Reuters. Firmy tak loni šestým rokem za sebou zaostaly za plánovaným cílem prodeje. Loni v lednu očekávaly, že za celý rok prodají 7,54 milionu vozů. Letos plánují prodat 7,08 milionu aut. Kia je dceřinou společností automobilky Hyundai.

7. Americká MGM Resorts nabídla 11 miliard USD za britskou herní firmu Entain

Americká zábavní společnost MGM Resorts International nabídla 11 miliard dolarů za britskou herní firmu Entain. Ta vlastní i sázkovou kancelář Ladbrokes, která byla založena v 19. století. S odkazem na své zdroje to napsal web listu The Wall Street Journal. Britský podnik uvedl, že nabídku dostal, ale že nabízená částka firmu výrazně podhodnocuje.

8. Přes 200 zaměstnanců Googlu založilo v USA odbory

Více než 200 zaměstnanců americké internetové společnosti Google založilo ve Spojených státech odbory. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž tím vrcholí vleklé spory zaměstnanců a vedení této technologické společnosti. Ta se totiž podobnému kroku dříve vyhýbala.

9. Fúzi Fiat Chrysler a PSA schválili akcionáři obou automobilek

Spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles s francouzským konkurentem PSA již schválili akcionáři obou podniků. Fúze v hodnotě 52 miliard dolarů vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě.

10. Zakladatel Alibaby Jack Ma se dva měsíce neobjevil na veřejnosti

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se dva měsíce neobjevil na veřejnosti a nebyl ani v posledním díle televizního pořadu, kde měl být porotcem. Sociální média i zpravodajské servery tak nyní spekulují o místě jeho pobytu, uvedla v pondělí agentura Reuters. Jeden z nejbohatších Číňanů si vysloužil zvláštní pozornost úřadů, protože veřejně kritizoval čínský regulační systém, který podle něj brzdí inovace.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V USA se táhne boj o výši majetku po zemřelém zpěvákovi Princi

Exekutoři až o 50 % podcenili hodnotu majetku zpěváka Prince, který zemřel v roce 2016 po předávkování fentanylem. Na nesprávné ohodnocení pozůstalosti upozornil americký daňový úřad IRS. Po Princovi, který nezanechal závěť, má podle agentury AP dědit šest jeho sourozenců, ale spor o hodnotu majetku se stále táhne.

IRS dospěl k závěru, že Princův majetek má hodnotu 163,2 milionu dolarů, zatímco administrátor dědictví dospěl k sumě 82,3 milionu dolarů. Podle spisu se neshodují například údaje o výnosech z vydaných nahrávek.

Podle zjištění IRS dluží správci Princova majetku na daních přes 32 milionů dolarů, což je zhruba dvojnásobek sumy, k níž došli správci majetku. IRS také vyměřil více než šestimilionovou pokutu za zásadní podhodnocení pozůstalosti.

Podle AP je spor o Princovo dědictví jedním z nejsložitějších soudních řízení, jaká se kdy v Minnesotě vedla. Odhady Princova majetku se pohybují mezi 100 a 300 miliony dolarů. Dědici jsou netrpěliví, protože na konzultace a právní služby padly již desítky milionů dolarů.

Správci majetku z Comerica Bank na svém výpočtu trvají a loni v létě zažalovali IRS u soudu zabývajícího se daňovou problematikou s tím, že výpočet IRS obsahuje chyby.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat