Proč mohou (nejen) letos dluhopisy nabídnout lepší zhodnocení než akcie?

V prostředí nízké inflace a uvolněné měnové politiky byly dluhopisy v poslední více než dekádě zhusta opomíjeny kvůli nižšímu potenciálu zhodnocení investovaných peněz. V současnosti se ale situace mění.
Popularita dluhopisů u drobných investorů je relativně malá kvůli potenciálně skromnějšímu zhodnocení, než jaké dlouhodobě nabízejí akcie. Kvalitní dluhopisy (zejména vládní) představují méně rizikový instrument s pravidelným kupónovým výnosem. Dluhopisy vydávají vlády a společnosti, které tím nicméně nepřicházejí o hlasovací práva na valné hromadě, investoři do dluhopisů jsou ale upřednostňováni před akcionáři v případě krachu společnosti.
O vládních dluhopisech se někdy hovoří jako o bezrizikových, neboť bankrot vlády (třeba té americké) je vysoce nepravděpodobný. Investovat do dluhopisů lze buď přímým nákupem od emitenta, nebo přes sekundární trh (například burzovně obchodované fondy). Investice do dluhopisu se potenciálně zhodnocuje dvěma způsoby – kupónovým výnosem a spekulací na růst ceny dluhopisu.
Vlivem globalizace a inovací byla inflační očekávání během poslední dekády velice nízká, což se odráželo ve výnosech dluhopisů, které dlouhodobě klesaly. Cena dluhopisu se pohybuje opačným směrem než výnos, ceny tedy v průběhu dekády rostly. Na začátku pandemie v roce 2020 bylo do ekonomiky uvolněno enormní množství likvidity za účelem stimulace hospodářské aktivity, což vyústilo v explozi inflačních očekávání a inflace samotné. V reakci na to centrální banky začaly zvedat úrokové sazby, aby dostaly inflační očekávání pod kontrolu. Takto vysoká inflační očekávání vedla k výprodeji dluhopisů, v prostředí vysoké inflace se totiž nevyplatí držet bond, jehož výnos je nižší než inflace.
Inflace ovšem, zdá se, má vrchol za sebou. S větší jistotou to lze říci o americké ekonomice, s menší pak o té eurozóny. Inflace by již měla spíše klesat, protože vyšší sazby centrálních bank dolehnou na celou ekonomiku. S tím klesají inflační očekávání, a tak jsou investoři opět ochotnější nakupovat dluhopisy. S větší poptávkou po nich budou růst jejich cena a klesat výnosy. V současnosti se tak trhy nacházejí v bodu obratu, kdy investice do dluhopisů slibuje atraktivní celkový výnos. Analytici z Goldman Sachs nicméně varují, že ačkoli jsou dluhopisy vůči akciím nyní v opravdu zajímavé pozici, mohou s nimi v prvním pololetí "zamávat" právě změny v inflačních očekáváních a politice centrálních bank.
Pokud se bude dařit krotit inflaci a centrální banky se rozhodnou již tak nezvyšovat sazby, bude to znamenat, že se inflační očekávání normalizovala. To by výrazně zvýšilo poptávku po dluhopisech. Za stejných podmínek by ovšem pravděpodobně rostly také akciové trhy. V relativním srovnání jsou akcie rizikovější, a tak mají obvykle i výrazně vyšší návratnost než dluhopisy. Na rozdíl od dluhopisů však akcie mohou ještě pokračovat v medvědím trendu, trh totiž ještě podle všeho nemusel plně zahrnout do cen možný pokles zisků firem v důsledku zpomalení ekonomiky.
Dluhopisy jsou oproti tomu především funkcí inflačních očekávání, u nichž se již neočekává výrazný růst. Ve střednědobém horizontu se tak investice do dluhopisů aktuálně jeví jako velice zajímavá. Pro konzervativnější investory pak tato teze dává smysl i v horizontu dlouhodobém, protože ceny bondů pravděpodobně porostou, a umožní tak relativně méně rizikové zhodnocení než akciový trh.
Zdroj: BH Securities