Není dluhopis jako dluhopis aneb bondy jako (ne)bezpečná investice

Velká část investorů považuje dluhopisy za investice s malým rizikem. Nejenže se to často říká, někdy to tak opravdu je. Ale pozor, investice do dluhopisů může být i celkem rizikový sport. Jak takové dluhopisy rozlišit?
Je potřeba mít na paměti základní parametry. V první řadě je velký rozdíl mezi státním a korporátním dluhopisem. V prvním případě si kupujete dluh státu, v druhém dluh nějaké společnosti. Státní dluhopisy, pokud nebereme v úvahu bondy Venezuely a dalších problémových států, lze považovat za poměrně bezpečné. U dluhopisů korporátních je situace jiná, u nich je potřeba důkladně zanalyzovat, co přesně kupujete.
Historie, známost a velikost toho, kdo dluhopis vydává (emitenta)
Pokud má firma delší historii a je již osvědčenou značkou, nemůže si dovolit nesplácet dluhy. Tím by se totiž zdiskreditovala a se ztrátou důvěry by mohla přijít o obchodní partnery. Investoři, kteří nákupem dluhopisu půjčují peníze nové a neověřené firmě, proto logicky požadují vyšší výnos za větší podstupované riziko. Zároveň však úplně nová firma může být kapitálově stabilnější než jiná společnost s dlouhou historií.
Finanční zdraví společnosti
Je důležité znát ekonomickou situaci společnosti. To může být pro průměrného investora složitější na posouzení, nicméně to, jak je firma zadlužená, je nejdůležitější parametr při výběru dluhopisu. Čím více je společnost zadlužená v poměru ke svému vlastnímu kapitálu, tím vyšší je šance na nesplacení dluhopisu. Půjčili byste své úspory kamarádovi, který má samé dluhy a žádný majetek, ze kterého vám půjčku bude splácet? S firmami je to v něčem podobné.
Nepodřízenost a zajištění
Pokud bude dluhopis, který kupujete, takzvaně nepodřízený, dává vám to určitě větší šance, že své peníze dostanete vyplaceny zpět. Znamená to totiž, že dluhopis nebude podřízen dalším dluhům, tedy že emitent jako první vyplácí závazek vůči vám, případně jste na stejné úrovní jako ostatní věřitelé. Tím také klesá riziko toho, že by se emitent ještě dále financoval například u banky, ta totiž většinou pozici podřízené půjčky neakceptuje.
Další výhodou je zajištění dluhopisu. Je ovšem důležité, čím emitent ručí a jak je daná pojistka kvalitní. Pokud totiž za dluhopis ručí něčím, co nemá hodnotu, je takové ručení logicky jen na oko.
Objem vydávaných dluhopisů a jejich účel
Vždy je potřeba, aby objem vydávaných bondů odpovídal účelu na využití získaných peněz, a tento účel by navíc měl dávat smysl. Půjčili byste kamarádovi velké množství peněz raději na dovolenou, nebo na otevření malého obchůdku, ve kterém plánuje něco prodávat? Zároveň jste schopni odhadnout, kolik na takový obchůdek asi potřebuje, a zda tedy nechce příliš. Je vůbec reálné, aby mu obchůdek něco vydělal? To vše je potřeba posuzovat, než někomu půjčíte.
Splatnost a výnos
Splatnost udává, za jak dlouho budou investované peníze vráceny, a výnos vyjadřuje, kolik investor vydělá. Čím delší splatnost, tím více se toho může za tu dobu stát. Pokud třeba v mezičase porostou úrokové sazby, cena dluhopisu bude klesat. Cena dluhopisu a výnos se přitom vyvíjejí inverzně – čím vyšší výnos, tím nižší cena (a naopak). Kdo by při růstu sazeb od vás odkupoval váš dluhopis, když si může koupit jiný s vyšším výnosem, že? Proto cena vašeho dluhopisu po přecenění klesá, jinak byste ho neprodali. Pokud ovšem dluhopis držíte do splatnosti, na konci dostanete výnos, který jste si sjednali na začátku.
Kovenanty
Jde o závazky emitenta, tedy jisté hranice, v nichž se musí po dobu splatnosti dluhopisu pohybovat. Příkladem je, že se nezadluží nad určitou úroveň, a pokud ano, máte jako investoři právo reagovat třeba i požadavkem na předčasné splacení. Jde tedy o další parametr, který zajišťuje větší bezpečnost investice.
Dalšími parametry, které předurčují rizikovost dluhopisu, jsou například měna nebo obchodovatelnost. Koupí bondu v cizí měně investoři podstupují riziko nepříznivého vývoje kurzu měny.
Pokud uvažujete o koupi korporátního dluhopisu, zanalyzujte si zmíněné parametry. Jen tak budete schopni posoudit, zda daný dluhopis lze považovat za "bezpečný" (riziko při investování samozřejmě existuje vždy), nebo jde spíše o vysoce rizikovou investici. Obecně pak platí zlaté pravidlo diverzifikace, tedy nesázet vše na jednu kartu.
Zdroj: Swiss Life Select