US MARKETOtevírá za: 12 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Šest důvodů propadů na trhu s dluhopisy

Institut pro mezinárodní finance (IIF) před pár dny zanalyzoval důvody nárůstu výnosů amerických vládních dluhopisů. Jednou z teorií je, že trhy pozitivně překvapil americký hospodářský růst, a proto rostou výnosy. Podle IIF to tak ale není, za růstem výnosů naopak vidí nefungující politiku, zvýšenou emisi dluhových cenných papírů v USA a také kvantitativní utahování ze strany Fedu.

"To (společně se zvýšeným vydáváním nových dluhů v dalších zemích) vede k růstu dlouhodobých výnosů. Jinými slovy, roste R*, tedy rovnovážná úroková sazba (výnos). Pokud by to tak bylo, zvýšila by se také rovnovážná sazba centrálních bank. Nebo to také znamená, že snaha Evropské centrální banky udržet výnosy dluhopisů vysoce zadlužených evropských zemí na nízkých úrovních bude vyžadovat neustálé nákupy těchto cenných papírů, tedy kvantitativní uvolňování. A to není dlouhodobě udržitelné," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

V posledních dnech výnosy vládních dluhopisů (nejen) USA korigovaly předchozí prudké nárůsty, hned zkraje týdne nicméně stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management shrnul důvody, proč k poklesům na dluhopisovém trhu (myšleno cen bondů) dochází. "Globální dluhopisové trhy procházejí hodně náročným obdobím. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate poklesl z historického maxima z 4. ledna 2021 již o 23 % a v letošním roce zatím ztrácí 3 %. Pokles cen dluhopisů přitom v posledních týdnech akceleroval," uvedl stratég a vyjmenoval možné důvody:

  • Stále silně zvýšené míry inflace výrazně nad inflačními cíli centrálních bank napříč světovou ekonomikou. Průměrná globální míra inflace je podle agentury Bloomberg aktuálně 6,5 % (k 9. říjnu 2023).
  • Pokračující rekordní rozpočtové deficity v klíčových ekonomikách, které vyžadují neustálý přísun obrovského objemu nově emitovaných vládních dluhopisů na trh. Například v USA dosahuje federální rozpočtový deficit za posledních 12 kalendářních měsíců bezprecedentních 8,5 % HDP.
  • Úprava kontroly japonské výnosové křivky tamní centrální bankou v červenci směrem k vyšším výnosům do doby splatnosti.
  • Pokračující kvantitativní utahování ze strany Fedu, jehož prostřednictvím americká centrální banka na sekundárním trhu pravidelně každý měsíc ze své bilance odprodává velký objem amerických vládních dluhopisů a dluhopisů krytých hypotékami.
  • Čínská centrální banka v posledním období v poměrně masivním měřítku prodává americké vládní dluhopisy.
  • Negativní tlak na korporátní kreditní ratingy v důsledku zhoršujícím se ukazatelům úrokového krytí kvůli mnohem vyšším úrokovým sazbám a slabší tvorbě cash flow.
Index cen světových dluhopisů

Zdroj: Česká spořitelna, Conseq IM

Americké státní dluhopisyConseqDavid NavrátilStátní dluhopisyÚrokové sazbyVýnosy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa