Americká ekonomika válí, v prosinci vytvořila téměř 300 tisíc pracovních míst

Americká ekonomika v prosinci vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 292 tisíc. Míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Statistika tak potvrzuje očekávání, že by Fed měl v letošním roce pokračovat v opatrném zvyšování úrokových sazeb.
V listopadu ekonomika USA vytvořila 252 tisíc pracovních míst, původní údaj 211 tisíc tak byl revidován výrazně výše nad odhad 200 tisíc míst. Více než 200 tisíc míst bylo v USA v prosinci vytvořeno již třetí měsíc v řadě poté, co naopak v srpnu a září tvorba míst zklamala, když vzniklo jen 153 tisíc, respektive 145 tisíc pozic. V říjnu v USA vzniklo dokonce 307 tisíc pracovních míst. Za poslední čtvrtletí americká ekonomika vytvořila každý měsíc v průměru 284 tisíc míst.
Místa vznikala v prosinci napříč celou ekonomikou, k úbytku pracovních pozic ale opět došlo v sektoru těžby, kde zaniklo osm tisíc míst. Jde již o dvanáctý měsíční úbytek pracovních míst v řadě. V celém roce 2015 v tomto sektoru zaniklo 131 tisíc pozic.
Torsten Sløk, ekonom z Deutsche Bank, upozorňuje na graf, který ukazuje, kolik míst vzniklo nebo naopak zaniklo od léta 2014 v sektoru služeb, výrobním odvětví a sektoru těžby a dobývání. Právě v létě roku 2014 začaly padat ceny ropy, které stahují hospodaření těžařů a nutí je propouštět.
Míra participace, která zachycuje podíl lidí starších 16 let, kteří buď pracují, nebo alespoň zaměstnání hledají, stoupla v prosinci o desetinu procentního bodu na 62,6 %.
Takzvaná U6, tedy míra nezaměstnanosti, která bere v úvahu i lidi, kteří již hledání práce zcela vzdali, a ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, zůstala na 9,9 %, v listopadu se zvýšila o desetinu procentního bodu z 9,8 %.
Jedinou skvrnou na jinak velmi slušné statistice je vývoj mezd. Průměrná hodinová mzda se v prosinci v meziměsíčním srovnání nezměnila, v listopadu se zvýšila proti říjnu o 0,2 %. Růst o 0,2 % se čekal i pro prosinec. Meziročně průměrná hodinová mzda v prosinci stoupla o 2,5 % po 2,3% nárůstu v listopadu. Čekal se meziroční růst o 2,7 %.
Za celý rok 2015 ve Spojených státech vzniklo 2,558 milionu míst, nejméně (94 tisíc) v březnu, nejvíce (312 tisíc) naopak v říjnu. Míra nezaměstnanosti spadla od ledna z 5,7 %. Prosincový výsledek byl druhý nejsilnější za uplynulých 12 měsíců.
Údaje o vývoji situace na trhu práce pozorně sleduje americká centrální banka, která loni v polovině prosince poprvé po více než devíti letech zvýšila svoji základní úrokovou sazbu z rekordního minima 0-0,25 % o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 %. Investoři toto rozhodnutí přijali vesměs pozitivně, protože se podle nich jedná o důkaz toho, že má Fed důvěru v sílu a další vývoj americké ekonomiky.
Trh dosud čekal, že v letošním roce centrální banka přistoupí ke čtyřem dalším zvýšením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Tento týden ale tato očekávání slábnou kvůli obnoveným výprodejům na světových burzách vyvolaných turbulencemi v Číně.
"Report potvrdil velmi dobrá čísla ze středeční zprávy ADP. Pro trh nicméně nejde o velké překvapení, protože právě statistika ADP slušná páteční čísla předznamenala. Proto je na měnovém trhu vlažná reakce u páru EUR/USD. Trh nicméně vidí větší šanci na zvýšení sazeb Fedu už v březnu. My každopádně očekáváme v letošním roce jen dvojí zvýšení," uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Někoho by mohlo překvapit, že i přes dobrá čísla (nejen dnešní, ale i za minulý měsíc) neklesá míra nezaměstnanosti. Důvodem je fakt, že rostoucí šance najít zaměstnání láká k návratu na trh práce i ty, kdo z něj v minulých letech odešli," pokračuje.
"I přes nadšení je potřeba vedle zaměstnanosti sledovat také vývoj mezd. A ty nijak výrazně neakcelerují. Důvodem je fakt, že ekonomika USA má tendenci spíše zpomalovat. Takzvaná mezera výstupu je navíc stále negativní, což limituje firmy ve zvyšování nákladů," dodává Navrátil.
Americký dolar se před zveřejněním dat pohyboval kolem 1,0865 EUR/USD, po zveřejnění zprávy skokově posílil k 1,08 EUR/USD. Poté ale o část zisků opět přišel a kolem 15.00 SEČ se pohyboval mírně nad 1,0853 EUR/USD.
Velmi slušná čísla povzbudila také americké akcie, respektive futures na S&P 500. Index E-Mini S&P 500 před zveřejněním zprávy přidával jen asi 0,4 %, po jejím odtajnění ale poskočil a rostl v jednu chvíli až o více než 1,5 %. Kolem 15.00 SEČ přidával zhruba procento.
"Tvorba míst byla v prosinci velmi silná," říká Michael Feroli, hlavní ekonom pro Spojené státy v JPMorgan Chase. "Zpráva by tak mohla zklidnit obavy, že americká ekonomika ztrácí část růstového momenta."
"Na první pohled to vypadá skvěle, pokud se ale podíváme hlouběji pod povrch, tak zázračné už to není. Mluvím zejména o růstu mezd. Pokud nicméně bude pokračovat přijímání nových zaměstnanců, měl by růst mezd zrychlovat," uvedl Mark Hamrick, analytik píšící pro sever Bankrate.com.
Podle středeční zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 257 tisíc pracovních míst. Očekával se nárůst o 198 tisíc po listopadovém přírůstku 211 tisíc (revidováno z 217 tisíc).
Malé společnosti do 50 zaměstnanců vytvořily podle ADP v prosinci 95 tisíc míst, střední firmy do pěti set zaměstnanců 65 tisíc pozic a velké firmy, které mají více než 500 zaměstnanců, 97 tisíc pracovních míst.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Česká spořitelna, bls.gov