US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,07 %
NASDAQ-0,55 %
S&P 500+0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Spotřebitelské ceny v Česku klesly v prosinci proti listopadu o 0,1 %, průměrná míra inflace v roce 2015 byla 0,3 %

Spotřebitelské ceny klesly v prosinci proti listopadu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo především další snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci stejně jako v listopadu, tedy o 0,1 %. Průměrná míra inflace za rok 2015 dosáhla 0,3 % a byla nejnižší od roku 2003.

Redakce IW
Redakce IW
12. 1. 2016 | 9:00
Česká ekonomika

"Spotřebitelské ceny poklesly v prosinci v porovnání s listopadem o 0,1 %. V meziročním srovnání dosáhla inflace 0,1 % a stále se tak pohybuje jen velmi mírně nad nulou. Data jsou v souladu s naší krátkodobou prognózou a mírně pod konsensem. Za tímto vývojem stojí především pokles cen potravin, nealkoholických nápojů a pohonných hmot. I nadále proti těmto protiinflačním vlivům působí domácí poptávková inflace, která ale nemá dostatečnou sílu vliv potravin a pohonných hmot převážit. Mírně se zvýšily také ceny služeb, čímž vykompenzovaly svůj (nečekaný) pokles z listopadu," okomentoval data Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Celkově zůstává cenový vývoj v české ekonomice výrazně utlumený a inflace (za celý loňský rok 0,3 %) zůstává hluboko pod cílem ČNB. Kromě nabídkových faktorů (především ropa a potraviny) jsou ceny v české ekonomice negativně ovlivňovány především ekonomickým vývojem v eurozóně, odkud si nízkou inflaci přes dovozní ceny dovážíme," tvrdí Polanský.

"Negativní vliv eurozóny bude působit i v letošním roce, protože v zemích EMU jsou i nadále nevyužité kapacity (HDP pod potenciálem), strnulý trh práce a nízká domácí poptávka (vyjma Německa a některých dalších zemí). K tomu se přidávají ceny ropy, které (především) v reakci na vývoj v Číně dále klesají. Proti tomuto vlivu bude v ČR působit domácí ekonomický vývoj, především mzdový růst se promítne do postupného zvyšování míry inflace. Ta ale v letošním roce cíle ČNB nedosáhne a přiblíží se k němu až na začátku roku 2017. Rizikem (v obou směrech) jsou ceny potravin a ropy. Současná data s klesající ceny ropy jsou také rizikem pro výnosy," uvádí Polanský.

"Z hlediska měnové politiky nebude současný vývoj znamenat žádnou zásadnější změnu. V lednu by se měla meziroční inflace skokově zvýšit díky vypadnutí loňského vlivu poklesu cen pohonných hmot. To ale jednak nezmění celkový ekonomický příběh, a navíc aktuální další pokles cen ropy bude toto zvýšení tlumit. Proto i nadále očekáváme, že ČNB opustí kurzový závazek nejdříve v roce 2017 a její politika bude silně ovlivněna chováním ECB. Pokud ECB prodlouží kvantitativní uvolňování za březen 2017, ČNB by mohla posunout exit až na přelom let 2017 a 2018. Pokud se v eurozóně zvýší inflační tlaky a ECB své nákupy dluhopisů ukončí podle plánu v březnu 2017, mohla by v té době ČNB opustit kurzový závazek. I nadále dáváme mírně vyšší pravděpodobnost (60 %) první možnosti s prodloužením kvantitativního uvolňování v eurozóně i kurzového závazku u nás," dodává Polanský.

"Prosincová inflace skončila velmi blízko nuly, zatímco centrální banka ve své listopadové prognóze předpokládala růst ve výši 0,8 %. Nicméně za tímto vývojem stojí – tak jako v průběhu celého roku 2015 – zejména pokles cen pohonných hmot a potravin. To jsou nabídkové faktory, které centrální banka může výjímkovat a nemusí reagovat dalším uvolňováním měnové politiky. Naopak inflace očištěná o oba zmíněné faktory v prosinci zrychlila a dosáhla 1,3 %. Důležité také je, že se v ekonomice neprojevují sekundární dopady nízké inflace, čehož se ČNB obávala na začátku minulého roku – mzdy rostou a spotřebitelská nálada a chuť utrácet se dostala v závěru roku 2015 k historickým maximům," poukázal Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

"Inflace za celý rok 2015 dosáhla 0,3 %, což je druhá nejnižší hodnota v historii ČR po roku 2003. Zároveň současný výhled na inflaci v letošním roce se z důvodu propadu cen ropy posouvá také směrem dolů. Inflace tak bude nižší, než ČNB předpokládala ve své listopadové prognóze (1,4 %), což bude pro centrální banku další argument pro to, aby hovořila o posunutí termínu ukončení kurzového závazku na začátek roku 2017. Dle našeho názoru však z důvodu personálních změn v bankovní radě ČNB v polovině tohoto roku stále nelze vyloučit exit v druhé polovině tohoto roku a sním spojené posílení koruny," dodal Seidler.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména snížení cen zeleniny o 4,0 %, nealkoholických nápojů o 2,6 %, jogurtů o 4,3 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,3 %, olejů a tuků o 2,3 %, ryb o 1,1 %, vepřového masa o 0,6 %, hovězího masa o 1,0 %, mouky o 1,3 %, rýže o 1,0 %. V oddíle doprava pokračoval již pátý měsíc pokles cen pohonných hmot, který byl v prosinci 2,3 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (29,00 Kč/l) a průměrná cena motorové nafty (28,71 Kč/l) byly nejnižší od prosince 2009. V oddíle ostatní zboží a služby byly ceny výrobků a služeb spojených s osobní péčí nižší o 1,0 %, z toho klesly především ceny kosmetického zboží o 2,1 %. Pokles cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák ovlivnilo snížení cen vína o 3,2 %. Ceny obuvi klesly o 1,1 %.

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny zejména v oddíle rekreace a kultura, kde se zvýšily ceny kulturních služeb a ceny zařízení a vybavení audiovizuálních, fotografických a pro zpracování dat shodně o 2,0 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti byly vyšší zejména ceny nábytku o 1,2 % a ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 2,1 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny čistého nájemného o 0,3 %. Z potravin se zvýšily zejména ceny ovoce o 2,3 %, těstovin o 1,1 %, uzenářského zboží o 1,2 %, vajec o 0,5 %, brambor o 4,4 %, cukru o 2,3 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci stejně jako v listopadu o 0,1 %. Vývoj cen v prosinci ovlivnilo především prohloubení cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a naopak zmírnění poklesu cen v oddíle doprava. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v prosinci klesly ceny pekárenských výrobků a obilovin o 1,2 % (v listopadu o 0,9 %), jogurtů o 11,9 % (v listopadu o 5,7 %), másla o 9,0 % (v listopadu o 7,5 %), jedlých olejů o 5,9 % (v listopadu o 3,2 %), nealkoholických nápojů o 4,3 % (v listopadu o 2,8 %). Snižující vliv mělo i zpomalení růstu cen některých potravin. Ceny ovoce byly v prosinci vyšší o 1,3 % (v listopadu o 8,7 %), zeleniny o 12,7 % (v listopadu o 17,0 %), těstovin o 3,6 % (v listopadu o 6,8 %), rýže o 1,1 % (v listopadu o 2,7 %), ryb o 2,6 % (v listopadu o 3,5 %). V oddíle doprava došlo ke zmírnění cenového poklesu zejména vlivem cen pohonných hmot, které byly v prosinci nižší o 15,1 % (v listopadu o 17,6 %). V oddíle ostatní zboží a služby zpomalil růst cen zejména vlivem přechodu cen osobní péče z růstu o 0,6 % v listopadu v pokles o 0,4 % v prosinci.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 6,7 % a ceny alkoholických nápojů o 1,7 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 1,3 %, tepla o 2,4 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,6 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 6,8 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 1,7 % a ceny obuvi o 5,5 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 1,2 % a ubytovacích služeb o 0,5 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny působil nadále nejvíce pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (o 2,6 %) a v oddíle doprava (o 4,1 %). Pokračoval pokles cen v oddílech zdraví (vliv zrušení regulačních poplatků), pošty a telekomunikace.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,4 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,9 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,0 %.

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2015 proti průměru roku 2014 byla 0,3 %, z toho ceny služeb vzrostly o 0,8 % a ceny zboží se nezměnily.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná