99 ku 1? Zapomeňte, procento nejbohatších prý už vlastní více než zbytek lidstva

Procento nejbohatších lidí světa začalo v roce 2015 vlastnit více než zbylých 99 % obyvatel planety. Na začátku týdne to uvedla nevládní organizace Oxfam, která začátkem loňského roku předvídala, že se tak stane až letos.
"Rozdíl mezi menšinou nejbohatších a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil," uvedla organizace. Ve zprávě krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala jeho účastníky, aby se postavili proti zvyšování této nerovnosti, především ukončením takzvaných daňových rájů.
"Nemůžeme dále nechat stamiliony lidí trpět hladem, zatímco zdroje, které by jim mohly pomoci, hromadí několik nejbohatších," uvedla podle agentury AFP představitelka Oxfam pro otázky daňové spravedlnosti a nerovností Manon Aubryová.
Od roku 2010 podle Oxfamu vzrostl majetek 62 nejbohatších lidí na světě o 44 %, zatímco majetek 3,5 miliardy nejchudších naopak o více než 40 % poklesl.
"Co za tím stojí? Bezesporu narůstající příjmové rozdíly, ať už bereme jako hlavní důvod globalizaci, ostřejší konkurenci strojů a počítačů nebo špatný přístup velké části populace ke vzdělání nebo zdravotnictví. Navíc rostoucí rozdíly v majetku samy o sobě vytvářejí pro hrstku vybraných takové investiční příležitosti ke zbohatnutí, které zbytek populace jednoduše nemá. Konzervativní deník Wall Street Journal před pár lety napsal, že majetkové rozdíly v USA se po krizi prohloubily, protože chudí na rozdíl od bohatých špatně zainvestovali. Ano, ale je možná lehce cynické vyčítat nejchudší části americké populace, která buď o práci přišla, nebo se o ni strachovala, že dostatečně neinvestovala a v pravý čas neskupovala podhodnocená aktiva," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.
"Narůstající majetkové a příjmové rozdíly do velké míry taktéž vysvětlují to, čím v posledních letech prochází Čína. Dlouhodobá snaha nahradit vývozní orientaci domácí poptávkou naráží na jeden problém - v Číně s raketovým růstem také raketově narostly příjmové rozdíly. I proto domácí spotřeba zatím netvoří velkou část HDP a hospodářský růst v uplynulých letech táhly namísto vyčerpaných vývozů úvěry nabuzené investice (necelých 50 % HDP). Dnes se bohužel ukazuje, že řada investic se nevrátí, protože jim k úspěchu na konci chybí právě silnější finální poptávka čínských domácností. Co je výsledkem? Zpomalující růst a narůstající dluh. Zadlužení čínských podniků a domácností se podle posledních odhadů vyšplhalo k 260 % HDP. Podobně jako v USA před hypotéční krizí tak i v Číně dnes jednoduše rozevírající se příjmové nůžky vedou k nárůstu zadlužení," dodává Bureš.
Oxfam je mezinárodní charitativní organizace, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje více než deset národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.
Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 46. ročníku se zúčastní několik politických a dalších osobností, například premiér David Cameron či americký ministr zahraničí John Kerry. Očekávají se však i herci jako Leonardo Di Caprio či Kevin Spacey.
Zdroj: ČTK