Americké akcie v pátek posílily o dvě procenta a napravily část ztrát z celého týdne

Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci téměř procentním posílením. Pomáhal jim prudký nárůst cen ropy až o 12 %. Nakonec hlavní indexy přidaly do dvou procent, celotýdenní ztrátu ale neodvrátily. Index S&P 500 ale přerušil pětidenní sérii ztrát.
Dow posílil o rovná 2 % na 15 973,84 bodu, S&P 500 přidal 1,95 % na 1 864,78 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,66 na 4 337,51 bodu. Americké indexy se tak jako jedny z posledních brání pádu do medvědího trendu, tedy poklesu o 20 % z předchozích vrcholů.
Ze sektorů se v pátek dařilo "otloukánkům" uplynulých dnů v čele s ropnými firmami a producenty základních materiálů (obě odvětví +3,5 %) a finančními tituly (+3,4 %). Posílily akcie ve všech deseti základních sektorech, relativně nejhůře na tom byly veřejné služby a technologie.
Index volatility VIX v pátek klesl o bezmála 10 % na 25,4 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po čtvrtečním "výletu" do blízkosti 1,5 % pokračoval v růstu, konkrétně o osm bazických bodů na 1,7395 %.
Podle známého investora Garyho Shillinga není vyloučené, že 10letý výnos bude dále klesat, a to až k 1 %. 30letý výnos by si to pak podle něj mohl namířit k hladině 2 %.
"Zdá se, že si investoři konečně všimli některých zajímavých příležitostí, které vyvstaly po výrazných propadech cen akcií," uvedl pro CNBC investiční manažer Adrian Day. "Opatrnost je stále namístě, ale podmínky jsou ideální minimálně pro krátkodobý odraz výše," doplnil ho další investiční profesionál Adam Sarhan.
V pátek Bank of America Merrill Lynch snížila svůj celoroční výhled pro index S&P 500 na 2 000 bodů z předchozích 2 200 bodů. Jako důvody uvedla horší ekonomickou prognózu a očekávané postupné zhoršování likviditních podmínek v USA. Krátkodobě vnímá banka spíše rizika dalších poklesů. Techničtí analytici přitom bedlivě sledují hladinu 1 812 bodů, od které se intradenně během čtvrtka index odrazil a kde je dvouleté minimum (úroveň byla dnem i během poklesu 20. ledna 2016).
Zájem byl v pátek například o akcie ve finančním sektoru, které tento týden výrazně ztrácely. Akcie německého finančního ústavu Deutsche Bank obchodované v USA stouply o 12,1 %, zatímco ve Frankfurtu zpevnily o 11,8 %, což pomohlo k růstu západoevropských trhů. Banka, která loni utrpěla rekordní ztrátu, oznámila, že odkoupí vlastní dluhopisy za více než 5 miliard USD. Akcie JPMorgan Chase přidaly po zprávě o nákupu cenných papírů firmy jejím ředitelem Jamiem Dimonem 8,27 %.
"Evropě se dařilo, především bankám, což se zřejmě přeneslo na akcie bank v USA," uvedl portfoliomanažer John Carey ze společnosti Pioneer Investment Management. Náladu na trhu ale podle něj podpořily také nečekaně dobré údaje o lednových maloobchodních tržbách v USA.
Data podpořila také americký dolar. Příznivá statistika totiž naznačila, že by americká centrální banka letos mohla být schopna pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Euro vůči dolaru před koncem newyorského obchodování ztrácelo zhruba 0,5 % na 1,1255 USD.
Dolar k japonskému jenu přidával 0,6 % na 113,25 JPY. V předešlých čtyřech dnech ale dolar vůči jenu převážně ztrácel. Japonská měna, považovaná za bezpečnější útočiště, totiž těžila ze zvýšené nejistoty na trzích.
Za celý týden zůstaly americké akcie ve ztrátě. Dow oslabil o 1,4 %, S&P 500 ztratil 0,8 % a Nasdaq se propadl o 0,6 %. Dolů je srážely zejména obavy o globální ekonomický růst.
A pro zajímavost i mapa indexu S&P 500 od začátku roku. Pár zelených ostrůvků se najde.
Světové ceny ropy v pátek zamířily prudce vzhůru, a odpoutaly se tak od dvanáctiletého minima, na němž se ocitly ve čtvrtek. Například americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila o více než 12 %. K růstu přispěly hlavně obnovené spekulace o koordinovaném omezení těžby.
Cena americké WTI v závěru obchodování vzrostla o 12,3 % na 29,44 USD za barel. Byl to největší denní růst ceny od února 2009. Ve čtvrtek sestoupila až na dvanáctileté minimum 26,05 USD za barel. Za celý týden nicméně o 4,7 % klesla.
Severomořská ropa Brent si připsala téměř 11 % na 33,36 dolaru za barel. Ve čtvrtek sestoupila pod hranici 30 dolarů, díky oživení se ztráta za celý týden snížila na dvě procenta.
Situace na trhu se začala měnit už ve čtvrtek večer, kdy ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí podle listu The Wall Street Journal uvedl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je ochotna spolupracovat na omezení produkce ropy. "Komentáře ministra energetiky Spojených arabských emirátů nyní tlačí ceny vzhůru," poznamenal analytik Hans van Cleef z bankovní společnosti ABN Amro. "Stále se však nacházíme v dlouhodobém útlumu. Na tom se nic nezměnilo," dodal.
Optimismu nahrává opatrně se rýsující dohoda ohledně koordinované mírové akce v Sýrii, na které se chce podílet Saúdská Arábie. Je ale brzy na jakékoli závěry. Například podle Bank of America Merrill Lynch stojí koordinovanému omezení těžby ropy v cestě minimálně tři následující překážky:
- Írán se chce vrátit na trh s výrazně vyšší nabídkou.
- Decentralizovaný charakter produkce ropy ztěžuje případné následné obnovování produkce, pokud by se Rusko uvolilo svou těžbu omezit.
- Možný nedostatek vzájemné důvěry těžařských zemí na poli geopolitických rizik (nabízí se právě situace v Sýrii nebo soupeření Saúdské Arábie a Íránu o dominantní postavení v regionu Blízkého a Středního východu).
Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 % a za jejich propadem je kombinace výrazného převisu nabídky nad poptávkou a slábnoucí růst globální ekonomiky. "Je zjevné, že nadbytečné dodávky přetrvávají, zatímco zásoby se zvyšují," uvedl hlavní komoditní analytik v bance SEB Bjarne Schieldrop.
Ruská centrální banka v pátek snížila odhad průměrné ceny ropy na letošní rok na 35 dolarů za barel, zatímco dosud předpovídala cenu 50 dolarů za barel. V letech 2017 až 2018 počítá prognóza centrální banky s průměrnou cenou 45 dolarů za barel.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu rostly stejným tempem jako v prosinci, tedy o 0,2 %. Analytici očekávali růst o 0,1 %. Údaj za prosinec byl revidován z -0,1 %. Maloobchodní tržby očištěné o sektor automobilů a ceny pohonných hmot stouply o 0,4 % po prosincovém růstu o 0,1 %. V lednu maloobchodní tržby v USA rostly díky revizi prosincového poklesu třetí měsíc v řadě.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat klesl na 90,7 bodu (odhad: 92,3 bodu, leden: 92 bodů).
- Dovozní ceny v USA v lednu meziměsíčně klesly o 1,1 %, export byl levnější o 0,8 %. Tlak na dovozní ceny je negativní, ale je stále více soustředěn v oblastech zboží souvisejících s ropou. Po očištění o sektory související s ropou ceny klesly jen o 0,2 %. Meziročně dovoz zlevnil o 6,2 %, což je hodně, ale stále méně než v předchozích měsících (v prosinci -8,2 %). Po očištění o ropný sektor export zlevnil jen o 3,1 % meziročně, bez toho o 5,7 %.
- Jamie Dimon zřejmě věří, že je JPMorgan silnou bankou, a to navzdory výprodejům na akciových trzích, které v posledních týdnech silně dopadly právě na finanční sektor. Dimon nakoupil podle zdroje serveru Dow Jones 500 tisíc akcií za zhruba 26 milionů USD.
- Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Poslanecká komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne, informovala agentura Reuters. Nové sankce už ve středu schválil i Senát, chybí tak již jen podpis prezidenta Baracka Obamy.
- Ruští miliardáři Michail Fridman a Ališer Usmanov dohromady investovali několik set milionů dolarů do amerického provozovatele aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies. Ta se loni stala nejhodnotnější začínající soukromou firmou na světě. Podle dat poskytovatele informací o soukromých společnostech PrivCo z loňského srpna činila tehdy hodnota firmy téměř 51 miliard USD.
- Celkový počet vrtů, z nichž se těží ropa a zemní plyn v USA, v týdnu klesl o 30 na 541. Vyplývá to z údajů společnosti Baker Hughes.
Výsledková sezóna
- Slevový portál Groupon oznámil za poslední kvartál roku 2015 očištěný zisk 0,04 USD, čekala se nula. Tržby firmy narostly o 3,8 % na 917,2 milionu USD, čekalo se jen 845,9 milionu USD.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká centrální banka úplně nezavrhuje možnost zavedení záporných úrokových sazeb, ke kterému loni přistoupila eurozóna a nedávno i Japonsko. Prohlásila to ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová. "Neshazovala bych to ze stolu," řekla guvernérka před bankovním výborem Senátu.
- Šéf evropské pobočky Alphabetu Matt Brittin navrhuje, aby se mezinárodní daňová pravidla změnila takovým způsobem, aby firmy přesně věděly, kolik mají platit. Zároveň kritizuje evropské politiky, že nedělají dost pro to, aby byl daňový systém transparentní.
- Reuters: Venezuela navrhuje zmrazit produkci ropy na současném objemu.
- Futures na americké sazby signalizují, že investoři neočekávají další zvýšení sazeb v USA až do roku 2018.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. února klesl na 269 tisíc z 285 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 280 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl na 281 250 z 284 750. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. ledna klesl 2,24 milionu z 2,260 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,255 milionu), čekalo se 2,250 milionu.
- Pacific Crest snižuje doporučení na akcie Twitteru na "sector weight" z "overweight".
- Šéfka amerického Fedu Janet Yellenová ve středu vystoupila ve Sněmovně reprezentantů a ve svém úvodním projevu zopakovala, že politika Fedu není předem daná, ale závisí na makrodatech. Pokud by měla data naznačovat zpomalování ekonomiky, přistoupil by Fed k úpravě kurzu a zpomalil plánované zvyšování sazeb. Trh práce podle Yellenové vykazuje známky zlepšení, byť stále má rezervy. Růst mezd a nárůst zaměstnanosti by dle jejího názoru měly podporovat růst reálných příjmů Američanů a růst jejich výdajů.
- Společnost Amazon oznámila, že bude odkupovat vlastní akcie v objemu 5 miliard USD. Akcie firmy na to ve středu v poobchodní fázi reagovaly zhruba 2% posílením.
- Americká technologická společnost Google překonala jednu z významných překážek v projektu samořízených aut bez brzd a bez volantu. Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) totiž firmu informoval, že systém, který tato auta řídí, by podle federálního zákona bylo možné považovat za řidiče. Podle agentury Reuters jde o důležitý posun k tomu, aby Google získal povolení k provozu takových plně automatizovaných aut v běžné silniční dopravě.
- JPMorgan Chase snižuje cílovou cenu akcií Walt Disney na 118 ze 120 dolarů.
- Společnost Viacom v úterý oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2016, které neuspokojily očekávání trhu. V reakci na to analytické týmy přistoupily ke snižování cílové ceny titulu. Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu nejprudčeji, a to na 49 ze 70 dolarů, Wedbush Securities ji upravila na 43 z 58 dolarů a JPMorgan Chase na 45 z 51 dolarů. Cílovou cenu snížila i Nomura, a to na 46 z 58 dolarů.
- RBC Capital snižuje cílovou cenu akcií Boeingu na 135 ze 143 dolarů.
- Německý automobilový koncern Volkswagen svolá ve Spojených státech zhruba 680 000 aut stejnojmenné značky. Auta mají airbagy od japonského dodavatele Takata, u nichž se mohou potenciálně objevit problémy. Ze stejného důvodu se v USA rozhodl svolat zhruba 840 000 aut i německý rival Daimler.
- Internetová síť Twitter se rozhodla přikročit ke změně systému řazení zpráv na uživatelských stránkách. Namísto tradičního chronologického řazení bude vyhodnocovat význam jednotlivých sdělení pro konkrétního uživatele. Na nejvyšších pozicích se tak budou zobrazovat vybrané zprávy, u kterých bude Twitter předpokládat, že uživatele nejvíce zaujmou. Teprve za nimi budou následovat ostatní zprávy v chronologickém pořadí.
- Celosvětová spotřeba energie do roku 2035 stoupne o 34 % v důsledku růstu populace a ekonomiky. Předpověděla to ve středu britská ropná společnost BP. Dodala, že podíl ropy na celkové spotřebě energie se sníží ve prospěch zemního plynu a obnovitelných zdrojů.
- Americký prezident Barack Obama v úterý představil návrh rozpočtu pro příští fiskální rok, který navzdory rekordním výdajům počítá s poklesem schodku na 503 miliard dolarů z letošních 616 miliard dolarů. Návrh rozpočtu pro fiskální rok 2017, který začne 1. října, je převážně politickým dokumentem. Je nepravděpodobné, že by ho schválil americký Kongres, který nyní ovládají republikáni, upozorňuje agentura Reuters.
- Akcie z bankovního sektoru byly ještě celkem nedávno považovány za zajímavou investici. V poslední době na tom ale nejsou vůbec dobře. A není to ani zdaleka jen případ USA, spíše jde o globální fenomén.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý upravila svůj odhad zásob ropy. Převis nabídky bude podle ní v první polovině roku vyšší, než původně čekala, což může způsobit další pokles ceny černého zlata. Převis nabídky způsobuje především to, že někteří členové OPEC stále navyšují produkci, zatímco růst poptávky zpomaluje.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,607 milionu (odhad: 5,350 milionu, listopad: 5,346 milionu, revidováno z 5,431 milionu).
- Barclays snižuje cílovou cenu akcií Tesla Motors na 165 dolarů ze 180 dolarů, doporučení ponechává "underweight".
- Distributor elektřiny a zemního plynu Fortis koupí provozovatele elektrické přenosové soustavy ITC Holdings za 11,3 miliardy USD.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje postavit nový montážní závod v Mexiku, rozšířit svou stávající továrnu nedaleko hlavního města a výrazně zvýšit výrobní kapacitu v zemi. S odvoláním na informované zdroje to uvedl ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Automobilka se k věci odmítla vyjádřit.
- Americké akciové indexy od začátku roku výrazně ztrácejí, primárně kvůli obavám investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a možnosti příchodu globální recese. Podle Jana Hatziuse, ekonoma z investiční banky Goldman Sachs, jsou ale tyto obavy zbytečné.
- Světové ceny ropy zůstanou na nízkých úrovních až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to podle agentury Bloomberg společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.
- Akcie Chesapeake Energy, druhého největšího producenta zemního plynu ve Spojených státech, v pondělí ztrácely až 50 % po zprávách o údajně chystané restrukturalizaci. Obchodování s nimi bylo minimálně osmkrát zastaveno. Navzdory informacím z více zdrojů ale energetická společnost vydala oficiální zprávu, v níž popřela, že by restrukturalizaci plánovala.
Výsledková sezóna v USA za uplynulý týden
- Čistý zisk globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 64 % na 417 milionů dolarů. Po očištění od mimořádných položek však zisk na akcii stoupl na 65 centů ze 43 centů před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali pouze na 58 centů.
- Čtvrtletní zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo meziročně stoupl téměř o třetinu na 1,72 miliardy dolarů. Růst prodeje v Severní Americe totiž kompenzoval negativní dopad silnějšího kurzu dolaru.
- Výsledky Time ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,66 USD), tržby: 877 milionů USD (odhad: 872,1 milionu USD).
- Výsledky AIG ve 4Q: Ztráta na akcii 1,10 USD (odhad: 0,93 USD). Firma zvýšila kvartální dividendu o 14 % na 32 centů a potvrdila program zpětného odkupu akcií v objemu 5 miliard USD. Do představenstva zvolila dva nové členy - Johna Paulsona a také Samuela Merksamera z Icahn Capital. Akcie firmy ve čtvrtek po poklesu o 3,57 % v poobchodní fázi přidávaly zhruba procento.
- Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o 19,4 % na 857 milionů USD. Firma současně zlepšila výhled zisku na letošní rok a oznámila odkup akcií za pět miliard USD. Time Warner je s téměř polovičním podílem hlavním akcionářem společnosti CME, která vlastní českou televizi Nova.
- Výsledky Twitter ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 710,5 milionu USD (odhad: 710,1 milionu USD).
- Výsledky Tesla Motors ve 4Q: Ztráta na akcii 0,87 USD (odhad: zisk 0,10 USD), tržby 1,75 miliardy USD (odhad: 1,79 miliardy USD).
- Výsledky Whole Foods v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 4,83 miliardy USD (odhad: 4,81 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems ve 2QFY2016: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 11,8 miliardy USD (odhad: 11,75 miliardy USD).
- Čistý zisk největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o více než 60 % na 1,24 miliardy dolarů. K lepšímu výsledku pomohlo především razantní snižování nákladů. Zájem o nápoj Diet Coke byl v USA i nadále slabý, mnohem lépe si vedl nápoj Coke Zero, který používá k ochucení jiných sladidel.
- Výsledky Viacom v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,18 USD v souladu s odhady, tržby: 3,15 miliardy USD (odhad: 3,27 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 4Q: Zisk na akcii 1,53 USD v souladu s odhady, tržby: 41,15 miliardy USD (odhad: 41,13 miliardy USD).
- Výsledky SolarCity ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 2,37 USD (odhad: -2,58 USD), tržby 115 milionů USD (odhad: 104,5 milionu USD). Akcie SolarCity v úterním after-marketu -25 %.
- Výsledky Walt Disney ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 15,24 miliardy USD (odhad: 14,79 miliardy USD). Akcie Walt Disney v úterním after-marketu -5 %.
- Americký výrobce hraček Hasbro vykázal nejprudší čtvrtletní nárůst tržeb za téměř pět let. Firma těží hlavně z poptávky po hračkách založených na filmových hitech Star Wars: Síla se probouzí a Jurský svět. Firma v pondělí oznámila, že jí čisté příjmy ve čtvrtém čtvrtletí stouply o téměř 13 % na 1,47 miliardy dolarů. Bez zahrnutí negativního vlivu silného kurzu dolaru se tržby zvýšily dokonce o 23 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg