Newyorský soud v případu drogového dealera rozhodl, že FBI nemůže Applu přikázat odblokovat iPhone obviněného

Soud v newyorském Brooklynu v případu drogového dealera Juna Fenga rozhodl, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nemůže společnosti Apple přikázat odblokovat mobilní telefon iPhone obviněného. Právníci Applu argumentovali mimo jiné tím, že pokud by společnost musela na nařízení úřadů ochranu telefonu prolomit, stala by se nedobrovolně nástrojem k vymáhání práva.
Média dávají rozhodnutí soudu do souvislosti s požadavkem úřadů na odblokování telefonu iPhone jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. I tento telefon Apple odmítá odemknout s tím, že nemůže porušit zásady ochrany osobních údajů.
Ministerstvo spravedlnosti USA požádalo o odblokování iphonu drogového překupníka v říjnu. Místní federální soudce v Brooklynu James Orenstein tehdy vyzval Apple, aby se proti tomu bránil. V pondělním verdiktu soudce dospěl k závěru, že Apple není povinen pomáhat vyšetřovatelům proti své vůli a že povinnost udělat to by musel zavést nový zákon.
Spor Applu s vládou vyvolal velkou veřejnou diskuzi. Kongres už dal najevo, že se touto záležitostí začne zabývat.
Zákon, na jehož základě vláda o vydání záznamů Apple žádá, se vztahuje například na telefonní společnosti nebo banky, které jsou povinny tyto soudně schválené příkazy respektovat. Apple ale tvrdí, že na něj se to nevztahuje. Argumentuje tím, že uplatnění tohoto zákona na něj by ohrozilo osobní údaje a bezpečnost klientů a podkopalo firemní marketing založený na ochraně soukromí. V newyorském případu firma tvrdila, že by to "mohlo ohrozit důvěru mezi firmou a jejími zákazníky a podstatně poškodit značku Apple".
Ministerstvo uvedlo, že je verdiktem zklamáno, a že se hodlá odvolat. Advokáti Applu zatím rozhodnutí nekomentovali.
Od říjnového případu v New Yorku se Apple brání proti více než než desítce vládních požadavků na poskytnutí přístupu k datům ze zablokovaných iPhonů. Firma podle tisku dokonce začala vyvíjet ochranný systém, který by odblokování jejích telefonů vládním vyšetřovatelům znemožnil.
Kalifornský soud v polovině měsíce Applu naopak nařídil, aby pomohl FBI odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to prý ohrozilo bezpečnost zákazníků.
Šéf Applu rovněž řekl, že o tomto problému chce mluvit s prezidentem Barackem Obamou. Firma také navrhla, aby americká vláda vytvořila výbor, který by se zabýval problematikou šifrování mobilních telefonů, což by prý mohlo pomoci vyřešit spor mezi Applem a vyšetřovateli.
Úřady se snaží dostat se do přístroje iPhone 5C, který používal Syed Farook, jeden z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Apple by měl na příkaz soudu v telefonu vypnout funkci automatického mazání. Podle firmy by ale obejít bezpečnostní prvky v iPhonu bylo technicky možné, jen kdyby vytvořila zvláštní operační systém, což by prý vytvořilo nebezpečný precedent.
Zdroj: ČTK, Business Indsider