US MARKETOtevírá za: 3 h 4 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Irák podepsal smlouvu s Italy, kteří opraví přehradu u Mosulu

Irácké úřady podepsaly smlouvu s italskou společností Trevi, která má zabezpečit opravu přehrady u města Mosul. Kontrakt má hodnotu 273 milionů eur a má trvat 18 měsíců, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na iráckou státní televizi. Přehrada je silně narušená a irácká vláda i velvyslanectví USA v Iráku před pár dny varovaly obyvatele před rizikem jejího protržení.

Itálie již dříve uvedla, že má v plánu poslat do Iráku 450 vojáků, kteří mají oblast kolem přehrady chránit. Podle agentury ANSA by vojáci na místo měli dorazit v květnu či červnu. Přehrada se nachází blízko území, které ovládají radikálové z hnutí Islámský stát. Podepsání dohody potvrdila i italská diplomacie.

Mosulská přehrada leží na řece Tigris a je nejdůležitější v Iráku, neboť je zdrojem vody a elektřiny pro téměř dva miliony lidí na severu země. V srpnu 2014 ji dobyli islamisté, již o dva týdny později ji ale získaly zpět irácké jednotky za podpory amerických letadel.

Podle prohlášení, které v noci na pondělí zveřejnil irácký premiér Hajdar Abádí, by se lidé žijící poblíž řeky Tigris měli držet od jejích břehů ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů. Podle americké ambasády je hrozba protržení hráze "vážná a bezprecedentní". Irácký premiér naproti tomu tvrdí, že pravděpodobnost protržení je "velice malá".

Přehrada leží asi 50 kilometrů od Mosulu a byla prestižním projektem někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Stála 1,5 miliardy dolarů, je ale považovaná za mimořádně problematickou z hlediska statiky. Hráz je vybudovaná na nestabilním podloží ze sádrovce a aby se nerozpadla, je třeba ji pravidelně zpevňovat betonovými injektážemi. Američtí inženýři ji při inspekci v roce 2007 označili za "nejnebezpečnější přehradu světa". Platí ale, že kdo ji ovládá, drží v rukou klíče k Mosulu. Pokud by byla hráz porušena, Mosul by se ocitl 30 metrů pod vodou a ještě v Bagdádu by hladina řeky dosahovala pěti metrů.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východIrákItálie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika