Babiš: OKD lze řešit odkupem dluhů státem či společnou firmou

Odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti New World Resources (NWR) státem a vytvoření společné firmy patří mezi varianty řešení situace černouhelné společnosti OKD, řekl ve čtvrtek ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Babiš dnes bude spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) informovat vládu o aktuální situaci v OKD a možnostech řešení. Přijetí konkrétního řešení podle něj neměla vláda ve čtvrtek na programu.
"Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné," řekl Babiš. "Akcie (NWR) nemají žádnou hodnotu a dluhy minimální," dodal k variantě odkupu dluhů a akcií ze strany státu.
"Očekáváme, že se bude dále jednat mezi všemi zúčastněnými stranami. Zdá se, že jednání začínají být intenzivní. To pravděpodobně odráží rychle se zhoršující situaci. Opakujeme náš názor, že v současném makroprostředí nedokáže NWR tvořit hotovost a v několika dalších týdnech dojde k nějaké korporátní události," říká Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi a vládě dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc při řešení sociálních dopadů na zaměstnance. "Situace v OKD začíná být kritická. Podle dostupných informací budeme mít obrovské problémy se zajištěním financí," řekl Pytlík. Situace ve firmě se podle něj zhoršila nejvíce na Dole Paskov. "Razantní snížení ražeb v tomto dole je neodvratným signálem ukončení těžby," upozornil.
Babiš a Mládek na konci března jednali se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle Mládka se tehdy mluvilo o restrukturalizaci OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu. AHG vlastní NWR po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.
Firma OKD je přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.
NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů Kč (21 milionů eur) o v předcházejícím roce. Důvody vidí analytici v kombinaci poklesu cen uhlí a dopadů vysokého dluhu firmy.
Zdroj: ČTK