US MARKETOtevírá za: 5 h 6 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Cena ropy by se do Vánoc mohla vyšvihnout na 85 dolarů za barel, tvrdí analytik. A přidává tip, jak aktuálně sázet na ropný sektor

Po zhruba 50% rally cen ropy mezi únorem a březnem jsou investoři při predikování dalšího vývoje cen černého zlata opatrní. Blížící se zasedání členů kartelu OPEC a zástupců dalších významných těžařů v katarském Dauhá podle expertů trh s ropou bez ohledu na výsledek výrazně neovlivní, dny býků ale ještě nemusejí být sečteny.

Mike Rothman ze společnosti Cornerstone Analytics tvrdí, že se výrazný přebytek nabídky suroviny nad poptávkou po ní a vysoké zásoby černého zlata začnou již brzy rozplývat.

Podle Rothmana situace na trhu s ropou ne zcela odpovídá tomu, o čem hovoří data Mezinárodní energetické agentury (IEA). Agentura podle něj jednak mírně nadhodnocuje objem světových zásob ropy, jednak podhodnocuje poptávku po surovině. IEA poptávku po ropě odvozuje z vývoje hrubého domácího produktu jednotlivých zemí, jenže historie podle Rothmana ukazuje, že vztah vývoje HDP k vývoji poptávky po ropě podléhá výrazné fluktuaci.

V případě Saúdské Arábie Rothman potvrzuje názor většiny trhu, tedy že země nepřikročí ke snižování těžby, nýbrž bude čekat, až se rovnováha mezi nabídkou a poptávkou obnoví přirozenou cestou. Saúdská Arábie je podle analytika kvůli nízkým cenám ropy sice nucena měsíčně spalovat kolem 12 až 15 miliard dolarů ze svých rezerv, aby byla schopna financovat vládní výdaje, pouštní království je podle něj ale přesvědčeno, že právě nízké ceny suroviny se nakonec zaslouží o opětovný růst poptávky a omezení nabídky ze strany producentů s vysokými těžebními náklady.

Nedělní zasedání v katarském Dauhá by podle posledních indicií mohlo přinést dohodu o zmrazení produkce suroviny na lednových úrovních, mnozí analytici ale upozorňují, že již jen relativně málo významných těžařů má prostor k výraznému zvyšování těžby ropy, proto by tak podle nich ani nedosažení dohody nemuselo automaticky znamenat příliv další suroviny na trh.

Konzervativnějším investorům Rothman doporučuje zaměřit pozornost spíše na firmy ze sektoru ropných služeb, jejichž výkonnost na vývoji cen suroviny závisí jen zčásti. Touto strategií se řídí i známý investor Warren Buffett, který posiluje své investice do texaské společnosti Phillips 66, jež se zaměřuje na přepravu a skladování (midstream) a zpracování (downstream) ropy, nikoli na její těžbu (upstream). Rizikovější je podle něj sázka na akcie těžařů, i když každý ví, že "příliv zvedá všechny lodě". Sázkou s největším potenciálem zisku, ale zároveň i s největším rizikem, je pak samotná komodita, říká Rothman.

Analytik odhaduje, že by se trh s ropou mohl do rovnováhy vrátit již během aktuálního čtvrtletí. Svoji roli podle něj bude hrát i výrazné redukování kapitálových výdajů těžařských společností. "Jednoduše nemůžete snižovat kapitálové výdaje a současně věřit, že se s budoucí produkcí nic nestane," vysvětluje. "Klienty uklidňujeme, že pokles cen je jen cestou k jejich opětovnému růstu," pokračuje a dodává, že svoji roli samozřejmě sehrají i bankroty amerických těžařů z břidlic. "Náš cíl pro ropu je 85 dolarů za barel na konci roku 2016," uzavírá Rothman.

Zdroj: Cornerstone Analytics

Blízký a Střední východKomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika