US MARKETOtevírá za: 11 h 50 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Demografická (ne)spravedlnost: Nejbohatší žijí nejdéle. Co s tím?

Čím více peněz na účtu, tím více svíček na narozeninovém dortu. Zhruba tak vypadá rovnice vycházející ze studie odborníků ze Stanfordovy univerzity. Vztah přímé úměry mezi bohatstvím a délkou dožití překvapující není, alarmující však je, jak moc velký vliv peníze na délku života mají.

To, že se bohatší lidé v průměru dožívají vyššího věku, je poměrně logické. Mohou si dovolit lepší zdravotní péči, více sportují, dopřávají si více volna a nemusejí vykonávat fyzicky náročnou práci.

Mezi lety 2001 a 2014 se v USA průměrný věk dožití pěti procent mužů s nejvyššími příjmy zvýšil o 2,34 roku a pěti procent žen s nejvyššími příjmy o 2,91 roku, zatímco průměrný věk dožití pěti procent mužů a žen s nejnižšími příjmy se prodloužil jen nepatrně. Rozdíl mezi průměrným věkem dožití nejbohatšího a nejchudšího procenta mužů pak vzrostl na 14,6 roku a rozdíl mezi délkou dožití nejbohatšího a nejchudšího procenta žen se zvýšil na 10,1 roku.

Pro odpůrce příjmové nerovnosti jde o další argument, proč by politici měli zintenzivnit boj proti rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými. "Ukazuje se, že během pouhých 13 let lze lidský život prodloužit o dva až tři roky. To je úžasná zpráva. Teď je načase, aby to stejné bylo dopřáno i 95 % zbývajících lidí," říká John Mauldin, šéf konzultantské společnosti Mauldin Economics.

Sám je optimistou. Tvrdí, že v příštím desetiletí lidstvo dosáhne dalších významných pokroků v léčbě obezity, rakoviny nebo srdečních chorob, což by se mělo příznivě podepsat i na průměrné délce dožití lidí s nižšími příjmy. "Podobně jako v jiných oblastech to bude zprvu poměrně drahé a nové léčebné metody nebudou dostupné pro všechny, to ale zprvu nebyly ani penicilin nebo operace a transplantace srdce," říká.

Otázkou ovšem podle Mauldina zůstává, zda politici najdou motivaci k prosazování lepší zdravotní péče pro všechny bez výjimky a prodlužování lidského života. "Smysl by to dávalo, kdyby na světě bylo více mladých," říká. "Musíme se proto zamyslet, zda je v pořádku, aby lidé i v budoucnu chodili do důchodu v 65 nebo 70 letech, když se jejich život může podle očekávání prodlužovat klidně na 100 a více let. Pokud budeme schopni dosáhnout toho, že lidé v 80 letech budou minimálně stejně zdraví jako dnešní pětašedesátníci, mohou klidně na trhu práce zůstat o 20 let déle," nadhazuje Mauldin téma, které po celém světě vyvolává obrovské vášně.

Zdroj: Mauldin Economics

BohatstvíDemografieŽivotní úroveň
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika