Unipetrol pořádá valnou hromadu. S navrženou dividendou nesouhlasí menšinoví akcionáři

V úterý 21. června 2016 pořádá Unipetrol řádnou valnou hromadu. Akcionáři by měli rozhodnout o výplatě dividendy. Management Unipetrolu navrhuje vyplatit ze zisku za loňský rok 5,52 Kč (hrubý výnos 3,2 %) na akcii. Protinávrh minoritního akcionáře Paulinino je 15 Kč (hrubý výnos 8,6 %).
"Z našeho pohledu si Unipetrol může dovolit vyplatit vyšší než managementem navrhovanou dividendu. Nicméně na valné hromadě bude rozhodující hlasování majoritního vlastníka, polské skupiny PKN Orlen, který drží v Unipetrolu 63 %, zatímco Paulinino jen 23,7 % (zbytek je ve vlastnictví fondů a menšinových akcionářů)," připomíná analytik Bohumil Trampota z J&T Banky. Právě skupina J&T stojí za společností Paulinino Limited.
PKN Orlen se podle menšinového akcionáře chová jinak ke svým aktivům v Polsku a jinak k Unipetrolu.
"Managementem navrhovaná dividenda je relativně nízká na to, jak málo je Unipetrol zadlužený a jaký zisk loni vytvořil," řekl ČTK nezávislý analytik Petr Hlinomaz. Představenstvo Unipetrolu však upozornilo, že jím navržená výše dividendy například umožňuje firmě financovat investiční projekty, včetně stavby nové polyetylenové jednotky.
S tím nesouhlasí finanční skupina J&T. "Výše dividendy je pouze zástupné téma celé situace, která v Unipetrolu nastala. Hlavní problém je v tom, že Poláci dělají kroky, které jdou jednoznačně na úkor minoritních akcionářů Unipetrolu. Chceme jen, aby se k nim PKN chovala podobně, jako se chová ke svým akcionářům v Polsku. Pokud nedojde ke změně politiky, tak se budeme bránit soudní cestou," uvedl energetický poradce J&T Michal Šnobr.
Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 % na 108,9 miliardy korun.
Zdroj: ČTK