Americký dluh se ve fiskálním roce 2016 zvýšil na necelých 20 bilionů USD, roste téměř rekordním tempem

Americká vláda 30. září uzavřela fiskální rok 2016 s čísly, která potěší jen málokoho. Celkový dluh dosáhl 19,5 bilionu USD, což je navýšení o 1,42 bilionu USD oproti minulému období. Nepotěší ani procentuální vyčíslení. Dluh představoval 7,5 % amerického HDP.
Pro srovnání, Marshallův plán, který po 2. světové válce pomohl přebudovat celou západní Evropu, vyšel v roce 1948 na 12 miliard USD, což tehdy představovalo 4,3 % amerického HDP. Rooseweltův projekt Works Progress Administration (WPA), asi nejrozsáhlejší součást ekonomických a sociálních reforem New Deal z 30. let 20. století, vyšel zhruba na 6,7 % HDP a bankovní bailout z roku 2008 v hodnotě 700 miliard USD představoval 4,8 % HDP.
Současný americký dluh je tak procentuálně vyšší než všechny tyto ekonomické projekty. Nárůst dluhu v roce 2016 byl navíc třetím nejvyšším v celé americké historii. Vyšší byl nárůst pouze v letech ekonomické krize. Vzhledem k tomu, že v posledním roce žádná krize neproběhla, je zřejmé, že čísla jsou alarmující. Na mysl se pak vkrádá představa, jak asi bude vypadat americký dluh, když se ekonomice opět přitíží.
Zdroj: sovereignman.com