Ranní analytická poznámka (5. prosince): Výnosy italských dluhopisů v reakci na výsledek nedělního referenda rostou, reakce ale není dramatická

Italové chtějí změnu, vyplynulo z výsledku nedělního referenda o změně ústavy, které mělo podle premiéra Mattea Renziho zajistit větší politickou stabilitu v zemi. Místo toho lze ale čekat zvýšenou nejistotu v eurozóně.
Referendum bylo spojeno s pokračováním Renziho v premiérském úřadě. Je tedy otázkou nakolik se volilo o samotných změnách a nakolik o nejmladším premiérovi v historii země, který od svého zvolení ztrácí na popularitě.
Spojením referenda se svou politickou budoucností se podařilo Renzimu spojit politickou opozici. Z té vyčnívá hlavně Hnutí 5 hvězd, které se staví proti imigraci a evropské integraci. Lépe řečeno se netají tím, že by vyhlásili referendum o budoucnosti eura v Itálii.
Podle očekávání ohlásil Renzi krátce po zveřejnění předběžných výsledků svou rezignaci. V reakci oslabilo euro a rostly výnosy italských státních bondů. Podobně rostly také výnosy španělských státních dluhopisů. Stále jsou však výnosy pod nedávnými maximy.
Dnes lze očekávat zejména volatilitu finančních titulů. Výsledek referenda ovšem není takovým překvapením, a měl by tak již být z větší části zohledněn v pátečních cenách.