Ranní analytická poznámka (2. června): Končíme s klimatickou dohodou, oznámil Trump. Co z toho budou mít Američané?

Zprávou čtvrtka bylo rozhodně odstoupení Spojených států od pařížské klimatické dohody. Krok byl očekávaný, přesto vyvolal silné reakce. Klimatická dohoda podle Trumpa není o ochraně životního prostředí ale o tom, jak poškodit USA. Podívejme se krátce na to, co bude tento krok znamenat pro Američany.
Donald Trump svá tvrzení podpořil mnohými daty, která se snaží vyčíslit negativní dopady na ekonomiku. Naplňování pařížské klimatické dohody by prý znamenalo ztrátu 2,7 milionu pracovních míst a několika bilionů dolarů do roku 2025. To prý Trump nemůže dovolit, když ho volili lidé Pittsburghu, nikoli v Paříži.
Dobrá tedy. Neberme v potaz to, že drtivá většina obyvatel Pittsburghu volila Clintonovou, a soustřeďme se na samotná čísla. Jsou převzata od konzervativního think tanku, který je složen z republikánů a představitelů různých průmyslových odvětví. Problém těchto čísel je, že vůbec neberou v potaz jakékoli benefity z redukce emisí a nástupu nových technologií.
V konečném důsledku se Spojené státy zařadí mezi Sýrii a Nikaraguu. To jsou jediné státy OSN, které dohodu nepodepsaly. A reálný dopad do ekonomiky? Zatím minimální. USA totiž nemohou od dohody odstoupit až do roku 2019 a oznámení musí dát s ročním předstihem. Odstoupit od dohody tedy budou moci reálně až v roce 2020, tedy na samém sklonku prvního prezidentského období Donalda Trumpa. Jakékoli dopady tohoto kroku se ho tak nemusí vůbec týkat.
Ach ten problém politických cyklů.