US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,59 %
NASDAQ+0,44 %
DOW JONES+0,65 %
PX+1,16 %
ČEZ+1,88 %
NVIDIA+0,29 %

Saúdská Arábie chce investovat do obnovitelných zdrojů až 50 miliard USD

Saúdská Arábie spustí v příštích týdnech program podpory obnovitelných zdrojů energie, který počítá do roku 2023 s investicí ve výši 30 až 50 miliard USD (765,5 miliardy až 1,3 bilionu Kč). Oznámil to ministr pro energetiku Chálid Fálih.

Redakce IW
Redakce IW
16. 1. 2017 | 17:47

Saúdská Arábie se již roky snaží rozšířit svůj energetický mix, aby mohla vyvážet více ropy, kterou nyní spálí pro výrobu elektřiny a používá v závodech na odsolování vody. Pokrok je však pomalý.

Poptávka po elektřině v zemi roste ročně o osm procent. To přimělo státní společnost Saudi Electricity, která je největší energetickou firmou v regionu, utratit miliardy dolarů za projekty, které zvýší kapacitu produkce. Země však zatím vyrábí málo elektřiny z obnovitelných zdrojů, které mají na celkové výrobě elektřiny podíl menší než jedno procento. Hospodářský reformní program, schválený loni králem, počítá s tím, že obnovitelné zdroje energie přispějí do roku 2020 do energetického mixu 3 450 megawatty, což se rovná čtyřem procentům spotřebované energie v zemi.

Fálih dodal, že země pracuje i na způsobech, jak propojit své projekty v oblasti obnovitelné energie s Jemenem, Jordánskem a Egyptem. Rijád také chce uskutečnit množství budoucích infrastrukturních projektů prostřednictvím partnerství se soukromými společnostmi z domova i ze zahraničí, které by nesly velkou část nákladů i rizik, protože na finanční situaci země mají negativní dopad nízké ceny ropy.

Kromě obnovitelných zdrojů energie má Rijád také v počáteční fázi studie proveditelnosti prvních dvou komerčních jaderných reaktorů o výkonu 2,8 gigawattu. Fálih uvedl, že investice do jaderné energetiky bude značná, bližší čísla ani časový plán však neposkytl, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

EnergetikaSaúdská Arábie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Železná pravidla akciového trhu

Železná pravidla akciového trhu

25. 9.-Andrej Rády
Pravidla a doporučení pro investování