Evropské trhy v pondělí klesly, nedařilo se finančnímu sektoru

Evropské akcie začaly nový týden negativně. Náladu na trzích i nadále ovlivňuje nový americký prezident Donald Trump, jehož páteční inaugurační projev vyvolal obavy z výrazně protekcionistické politiky.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,43 % na 361,01 bodu, když většina jeho sektorů uzavřela v mínusu. Nedařilo se akciím finančních domů, jež klesly podle sektorového indexu o 1,3 %. Výjimkou byla největší italská pojišťovna Assicurazioni Generali, jež zdražila o téměř 4 % po zprávě, že se o ni zajímají přední italská banka Intesa Sanpaolo a německá pojišťovna Allianz.
Britský FTSE 100 ztratil 0,66 % na 7 151,18 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,4 % na 4 821,41 bodu a německý index DAX přišel o 0,73 % na 11 545,75 bodu.
Slabší seanci zaznamenaly také těžařské společnosti, které doplatily na pochyby o tom, že bude skutečně plně dodržena dohoda o snížení produkce ropy ze závěru loňského roku.
Pondělí bylo slabým dnem na makrodata, za zmínku stojí pouze předběžná data lednové spotřebitelské důvěry v eurozóně. Index důvěry se zvýšil na -4,9 bodu z prosincových -5,1 bodu. Analytici očekávali růst na -4,8 bodu.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz loni zvýšil tržby o 22 procent na rekordních 17,4 miliardy korun bez DPH (21 miliard Kč včetně DPH). Počet objednávek stoupl o milion na šest milionů. Výši zisku firma neuvedla, v roce 2015 vydělal e-shop 568 milionů korun. Alza také otevřela v Budapešti první kamennou prodejnu mimo území ČR a Slovenska. Firma o tom v pondělí informovala ČTK.
- O necelé dva měsíce posunul ČEZ začátek odstávky prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Odstávka měla kvůli výměně paliva původně začít 4. listopadu, bude to ale až 30. prosince. Délka odstávky se nemění, potrvá necelé tři měsíce. Plánovanou délku odstávky druhého bloku zkrátili energetici o dva dny, kvůli výměně paliva bude odstaven ve druhé polovině května, stejně jako první blok, na necelé tři měsíce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ kvůli energetické burze zveřejňuje na svých webových stránkách. ČTK v pondělí informaci potvrdil i temelínský mluvčí Marek Sviták.
- Rusko se loni stalo největším vývozcem ropy do Číny, a poprvé tak v celoročním exportu do této země předstihlo Saúdskou Arábii. Plyne to z pondělních čínských celních údajů. Čína coby druhá největší ekonomika světa se v minulých letech stala bojištěm těchto dvou největších vývozců ropy, kteří v situaci propadu cen a vysokého převisu nabídky sváděli boj o čínský trh.
- O největší italskou pojišťovnu Assicurazioni Generali se zajímá přední italská banka Intesa Sanpaolo spolu s německou pojišťovnou Allianz. O víkendu to napsal italský list La Stampa. Akcie Generali v reakci na zprávu od pondělního rána prudce zpevňují, i když firma se ke zprávám zatím nevyjádřila.
- Česká spořitelna ukončuje spolupráci s poradenskou společností Fincentrum a podává na ni žalobu. Fincentrum bylo jejím smluvním partnerem pro distribuci finančních služeb. Banka dospěla k tomuto rozhodnutí na základě opakovaného jednání této společnosti, které bylo v neprospěch ČS nebo ji přímo poškozovalo, sdělila spořitelna v pondělí ČTK. Fincentrum nemá od spořitelny informace o rozhodnutí neprodloužit smlouvu o spolupráci ani o jakékoli žalobě.
- Francouzsko-italská společnost ATR, která je největším světovým výrobcem turbovrtulových letadel, loni dodala zákazníkům o devět procent letounů méně než v rekordním roce 2015. Poptávka po regionálních letadlech totiž kvůli slabé globální ekonomice v loňském roce zpomalila, sdělila v pondělí ATR. Firma loni dodala 80 letadel ve srovnání s 88 stroji v předešlém roce.
- Investiční skupina Penta zahájila v Bratislavě výstavbu nové obytné a administrativní čtvrti. První etapa projektu s názvem Sky Park od britské architektky Zahy Hadidové by měla být dokončena v závěru roku 2019. ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí Penty Gabriel Tóth.
- Německá vláda zatím nechá odhad růstu ekonomiky na letošní rok beze změny, navzdory nejistotě kolem budoucí politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na zdroje z vládní koalice to v pondělí uvedla agentura Reuters. Vláda nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos vykáže růst o 1,4 %. Ministr hospodářství Sigmar Gabriel má nejnovější prognózu předložit na středečním zasedání vlády.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat oproti prosinci v lednu zvýšila, stále však zůstává hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -4,9 bodu z prosincových -5,1 bodu. Analytici očekávali růst na -4,8 bodu.
Zdroj: Bloomberg