Rozpočtový deficit USA se v březnu meziročně prohloubil o 63 %

Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu prudce prohloubil na 176,2 miliardy USD z loňských srovnatelných 108 miliard USD. Přispěly k tomu mimořádné faktory. Za celé fiskální první pololetí se schodek prohloubil o 14,7 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Příjmy se v březnu meziročně snížily o pět procent na 217 miliard USD. Výdaje vzrostly o 17 % na 393 miliard dolarů.
K březnovému schodku přispěly kalendářní vlivy a změny v načasování výběru daní a náhrad. Mimo jiné byl posunut termín pro podání daňového přiznání firem, což znamená, že příjmy obvykle vybrané v březnu se v rozpočtu objeví až v dubnu. Stát rovněž již na konci března musel vyplatit dávky ve výši 42 miliard USD, protože 1. duben letos připadl na sobotu.
Vláda prezidenta Donalda Trumpa a republikáni v Kongresu nyní zvažují návrh na snížení daní a zvýšení výdajů na infrastrukturu. Vzhledem k prohlubování deficitu rozpočtu tyto změny zřejmě vyvolají širší debatu o daních a výdajích.
Za šest měsíců fiskálního roku schodek vzrostl na 526,9 miliardy USD z 459,4 miliardy USD před rokem, uvedly agentury AP a Reuters. Letošní fiskální rok v USA končí 30. září 2017.
Rozpočtový výbor Kongresu (CBO) očekává, že rozpočtový deficit v letošním fiskálním roce klesne na 559 miliard dolarů z loňských 587 miliard dolarů. V příštím roce počítá CBO s dalším poklesem schodku, a to na 487 miliard dolarů. V následujících letech by se však měl deficit podle úřadu postupně zvyšovat a do roku 2027 se vyšplhat až na 1,4 bilionu dolarů. K růstu by měly přispět mimo jiné náklady spojené s odchodem silných ročníků do důchodu.
Zdroj: ČTK