Deloitte: Česko zůstává v kvalitě života na 22. místě

Česká republika zůstává v kvalitě života v mezinárodním srovnání na 22. místě. Žebříček firmy Deloitte vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí. Ze 128 porovnávaných zemí je na tom nejlépe Dánsko a nejhůře Středoafrická republika.
Agentuře ČTK to ve čtvrtek sdělil Michal Malysa z tiskového oddělení společnosti Deloitte, která index společně s neziskovou organizací Social Progress Imperative každoročně sestavuje.
Nejlépe je na tom Česko se základními lidskými potřebami, konkrétně s výživou a základní lékařskou péčí, úrovní pitné vody a hygieny, přístřeším a osobní bezpečností. Vysoké hodnocení má také v dostupnosti základního vzdělání. Naopak úroveň tolerance v Česku klesá a řadí jej mezi země, jako je například Botswana, uvádí tisková zpráva.
"Česko se již několik let drží na vysoké pozici. Ukazuje se, že ekonomický i společenský rozvoj jsou dva důležité faktory, které se vzájemně podporují," uvedl prezident Deloitte v Česku Josef Kotrba. Dodal ale, že ekonomický růst není vždy zárukou rozvoje společnosti. Například USA je z hlediska HDP na hlavu nejbohatší zemí G7, přesto v polovině sledovaných kategorií za srovnatelnými zeměmi výrazně zaostává, mimo jiné v oblasti vzdělávání, zdraví a osobního bezpečí, podotkl.
Sestavovaný Index společenského rozvoje každoročně hodnotí země v 50 různých kategoriích. Česká republika je ve skupině 24 zemí s vysokou úrovní společenského rozvoje, do níž patří například USA, Japonsko nebo Francie. Z nových zemí EU je na tom lépe už jen Slovinsko, naopak ČR je v žebříčku na vyšších pozicích než Itálie, Kypr, Slovensko nebo Řecko. První tři příčky tradičně ovládly skandinávské země - letos Dánsko, Finsko a Island. Na konci je Čad, Afghánistán a Středoafrická republika.
Zdroj: ČTK