Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a netrpělivě vyhlíželi výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které v úterý začalo.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,41 % na 380,77 bodu, když téměř vśechny jeho sektory zakončily obchodování v pozitivním pásmu. Proti trendu šly akcie automobilek, které byly pod tlakem zpráv, že Evropská komise zahájila vyšetřování několika výrobců automobilů, kteří se údajně domlouvali na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, a to včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,77 % na 7 434,82 bodu, německý DAX si polepšil o 0,45 % na 12 264,31 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,65 % na 5 161,08 bodu.
Evropské akcie (25. července 2017) Zdroj: CNBC
Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí v úterý zveřejnil například nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel. Společnost v tomto období hospodařila s provozním ziskem bez zahrnutí mimořádných položek 461 milionů eur, což je meziroční pokles o 6 %. Firma se potýkala se slabší poptávkou a vyššími náklady na suroviny. Akcie Akzo Nobel na odtajnění výsledků zareagovaly růstem o 0,45 %.
Z úterních makrodat stojí za zmínku údaje o červencové podnikatelské náladě v Německu, která pokračovala v růstu a nečekaně vystoupila na nový rekord. Souhrnný index německého insitutu Ifo vystoupil na 116 bodů z červnových 115,2 bodu. Manažeři firem hodnotí lépe současnou i budoucí situaci.
Jiná situace v úterý panovala na trzích s kryptoměnami, které po několika ziskových dnech klesly do červených čísel. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com okolo 18.00 ztrácel zhruba 6 % (2 590 USD), ethereum pak klesalo o více než 8 % (207 USD).
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řecko je s ekonomickými reformami na správné cestě a má šanci zdárně uzavřít záchranný program, který skončí v srpnu příštího roku. V Aténách to v úterý řekl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Zdůraznil ale, že krizí zasažená země je v kritické fázi a je potřeba, aby v reformách nepolevovala. Řecko se po tříleté pauze nyní vrací na trh dluhopisů.
- Naftové vozy Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci, pokud jejich majitelé odmítnou aktualizaci softwaru. S odvoláním na dokumenty Spolkového úřadu pro motorová vozidla (KBA) to napsal německý list Focus Online. Vedle aut značky Volkswagen se to týká i vozů Škoda, Audi a Seat.
- V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se letos zmenšil. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy o devizových rezervách ve zlatě jednotlivých států, kterou vydává marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.
Výsledková sezóna
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 27,94 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 141,32 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala i na úrovni provozního zisku.
- Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí mimořádných položek 461 milionů eur, což je meziroční pokles o šest procent. Firma se potýkala se slabší poptávkou a vyššími náklady na suroviny. O podnik měla zájem americká společnost PPG Industries, Akzo Nobel ale její nabídku odmítla.
- Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků. Kvůli slabší poptávce po čokoládách v USA ale výsledek zaostal za očekáváním. Firma v úterý také uvedla, že zhoršuje výhled na celý letošní rok, což zdůvodnila právě situací na americkém trhu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
