US MARKETOtevírá za: 2 h 47 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

MZe: Zbytek z krácení dotací pro velké podniky by měl zůstat ČR

Peníze, o které by mohly přijít velké zemědělské podniky kvůli krácení přímých plateb po roce 2020, by měly zůstat k využití českému státu. Česká republika tzv. zastropování plateb odmítá, považuje je za diskriminační i kvůli tomu, že jsou v ČR v průměru největší zemědělské podniky. Píše to ministerstvo zemědělství v materiálu, který určuje vyjednávací pozici státu směrem k Evropské unii v diskusi o nastavení systému zemědělských dotací v novém programovacím období. Materiál dostane v pondělí k projednání vláda.

"Pro ČR je obtížně přijatelné zastropování přímých plateb podle velikosti zemědělských podniků, považuje jej spolu s degresivitou (postupným snižováním) za diskriminační a těžko obhajitelné," píše úřad.

Stát je ochoten jednat o zavedení platby na první hektary tak, aby se peníze přerozdělily částečně i mezi nejmenší podniky. Zemědělci mimo jiné dostávají peníze i podle počtu hektarů, na kterých hospodaří. Pokud se nakonec Evropská unie přikloní k variantě, že bude velkým podnikům nad určitou výměru dotace krátit či je nebude vůbec nad určitou plochu vyplácet, hrozí snížení dotací pro ČR v hodnotě zhruba 111 milionů eur ročně. Pro některé podniky by to znamenalo výpadek poloviny peněz z platby na plochu oproti nekráceným dotacím.

Stát by v tom případě chtěl, aby se tyto peníze využily jiným způsobem, ale v českém zemědělství, hlavně aby se nemusely odvést do evropského rozpočtu.

Republika by také chtěla pokračovat v dávání podpory vázané na produkci, objem těchto dotací by mohl do budoucna vzrůst. Stát chce zachovat dvoupilířový systém financování zemědělství, chtěl by zjednodušit platby na tzv. ozelenění.

Ministerstvo si v materiálu stěžuje, že přestože se v posledních letech příliš nezměnila evropská legislativa ohledně čerpání peněz na projekty ve venkovském rozvojovém programu, změnil se přístup evropských auditních orgánů. "Za subjektivně vykládané podmínky (jsou) navrhovány zcela neadekvátní sankce v podobě finančních oprav ve výši dvou, pěti, sedmi, deseti i více procent. S každým dalším auditem jsou navíc vyžadovány hlubší kontroly," dodává stát.

ČR například nyní splácí 810 milionů korun do unijního rozpočtu kvůli nedostatečné kontrole mezi roky 2010 a 2013. Kolem sankce se stále vede soudní řízení. Evropský audit Česku například vytkl, že inspektoři České plemenářské inspekce nekontrolovali, zda mají zemědělci aktualizovaný stájový registr prasat, skotu, ovcí a koz, nebo jestli včas hlásili přesuny zvířat.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEvropská unieZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika