Americké akcie středeční seanci zahájily v plusu, nakonec ale všechny tři hlavní indexy klesly

Americké akcie ve středu oslabily v reakci na zprávu, že prezident Donald Trump chce uvalit nová cla na dovoz čínského zboží. Trh ovládly obavy z obchodních válek, které by zvýšily náklady a poškodily vývoz firem z USA.
Index Dow klesl o procento na 24 758,12 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,57 % na 2 749,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,19 % na 7 496,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,38 % na 17,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé tři bazické body na 2,815 %.
Nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a finanční sektor, v plusu skončily jen realitní odvětví a sektor veřejných služeb.
Trumpova administrativa naléhá na Čínu, aby snížila přebytek obchodu s USA, který dosahuje 100 miliard USD. Prezident chce uvalit cla na čínský dovoz v hodnotě 60 miliard USD.
Největší ztráty v indexu Dow zaznamenala společnost Boeing (-2,49 %). Akcie automobilky Ford Motor (+2,23 %) naopak stouply po zvýšení doporučení od analytiků z banky Morgan Stanley.
Dolar stagnoval, ropa přišla o úvodní zisky
Na devizových trzích ve středu oslabovala jednotná evropská měna. Hlavním důvodem byl komentář šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho. Dolarový index stagnoval. Na dolar příznivě působí zprávy o vývoji ekonomiky USA, negativně naopak obavy z obchodních válek.
Draghi prohlásil, že ECB potřebuje další důkazy o vzestupu inflace k 2% cíli. Banka podle něj ukončí nákupy aktiv pouze v případě, že bude s růstem cen spokojena.
Minulý týden ECB zrušila příslib, že zvýší nákupy aktiv, pokud to bude potřeba. Investoři tak nyní čekají na další náznaky příštích kroků ECB.
Ropa ve středu přišla o počáteční zisky a začala mírně klesat. Reagovala tak na prognózu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), podle které těžba z břidlic v USA a produkce v dalších státech mimo kartel zvýší v letošním roce nabídku na světovém trhu o 1,66 milionu barelů denně. Ještě v listopadu OPEC čekal, že to bude jen o 870 000 barelů denně.
OPEC také oznámil, že v lednu se zásoby ropy ve vyspělých zemích zvýšily poprvé za osm měsíců. Z toho je patrné, že účinek koordinovaného úsilí o snižování nabídky na trhu vyprchává. Letošní poptávku po své ropě kartel snížil o 250 000 barelů na 32,61 milionu barelů denně.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Google zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny a další neregulované či spekulativní finanční produkty. Informovala o tom firma v rámci aktualizace svých pravidel pro reklamu.
- Francie bude žalovat americké technologické firmy Google a Apple za nekalé obchodní praktiky vůči francouzským začínajícím firmám a vývojářům. Ve středu to oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
- Singapurský výrobce čipů Broadcom stáhl nabídku na převzetí amerického konkurenta Qualcomm za 117 miliard dolarů. Učinil tak poté, co transakci zablokoval prezident USA Donald Trump. Firma ve středu také oznámila, že i nadále plánuje přemístit své sídlo ze Singapuru do USA.
- Americký výrobce pušek a pistolí Remington Outdoor je na pokraji bankrotu a chystá se požádat o soudní ochranu před věřiteli. Na svých internetových stránkách o tom informoval list The Wall Street Jounal (WSJ).
- Americký softwarový gigant Microsoft plánuje příští rok otevřít svá první datová centra na Blízkém východě a rozšířit počet datových center v Evropě. Informovala o tom firma na svém blogu. Rozhodnutí je součástí plánu na rozšíření operací v oblasti cloudových technologií a reakcí na konkurenci Amazonu, který nedávno oznámil, že plánuje první datové centrum v Bahrajnu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Tržby amerických maloobchodníků byly v únoru o 0,1 % nižší než v předcházejícím měsíci (leden: -0,1 %, odhad: 0,3 %). V meziročním srovnání byly tržby vyšší o 4 % (leden: 3,9 %).
- Index výrobních cen v USA v únoru meziměsíčně stoupl o 0,2 % (odhad: +0,1 %, leden: +0,4 %). Meziročně se ukazatel v únoru zvýšil o 2,8 % po 2,7% růstu v předchozím měsíci. Analytici tento růst očekávali.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK