Venezuelané protestovali proti ekonomickým opatřením vlády

V Caracasu a v dalších městech Venezuely se v sobotu konaly demonstrace proti ekonomickým opatřením autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura. Země je už několik let v hluboké krizi, kvůli níž za čtyři roky utekly za hranice přes dva miliony lidí. Opozice organizovala demonstrace proti nejnovějším opatřením vlády, které podle ní situaci Venezuelanů a jejich země nezlepší.
"Vláda i nadále potírá soukromé podnikání, obchodníky a násilím reguluje ceny, když problém je někde jinde - v zemi se nic nevyrábí," řekl na sobotní manifestaci v centru Caracasu opoziční poslanec Juan Andrés Mejía.
Také na řadě míst venezuelského státu Miranda na severu země se v sobotu konaly protesty, které začaly už brzy ráno na silnicích vedoucích do Caracasu. Lidé tam demonstrovali proti přerušeným dodávkám energie a vody, které tam trvají i několik dní po sobě a už řadu měsíců.
Venezuelská vláda tento týden kvůli hyperinflaci, která podle odhadu Mezinárodního měnového fondu koncem roku dosáhne milion procent, zavedla nové bankovky, na nichž škrtla pět nul. Maduro oznámil zvýšení minimální mzdy o více než 3 000 % a zvýšení cen benzinu na mezinárodní úroveň. Kritici těchto plánů se ale domnívají, že situaci v zemi to jen zhorší.
Vláda také stanoví ceny základního zboží a potravin a obchodníky, kteří je nedodržují, trestně stíhá. Na dodržování nových opatření mají dohlížet tisíce úředníků i policistů v celé zemi. Vláda v sobotu oznámila, že tento týden kvůli nedodržování stanovených cen udělila pokuty asi 500 obchodů a zadržela na 200 osob kvůli "spekulacím, úpravám cen a bojkotu hospodářství".
Kvůli hospodářské krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin či léků, i kvůli autoritářskému režimu utíkají z Venezuely statisíce lidí. Exodus způsobuje napětí v zemích regionu, zejména v sousední Brazílii a Kolumbii, ale také v Ekvádoru a Peru.
Peru od půlnoci z pátku na sobotu zpřísnilo požadavky na vstup do země, kde už je na 350 000 venezuelských migrantů. Nově pustí Venezuelany do země jen s pasem, dosud mohli vstoupit na jakýkoli doklad totožnosti. Podobné opatření zavedly už před týdnem ekvádorské imigrační úřady, které ho ale v pátek z rozhodnutí místního soudu musely na 45 dní zrušit.
Venezuelská opozice viní z ekonomické krize hospodářskou politiku socialistické vlády, která se mimo jiné nedokázala vyrovnat s hlubokým propadem cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem země. Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.
V neděli obvinil místopředseda venezuelské vládní strany Diosdado Cabello opozici a sousední země i z toho, že nutí Venezuelce k emigraci, aby to pak mohly využít ve "své protivládní kampani".
Zdroj: ČTK