Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, index Dow stoupl téměř o 150 bodů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely v plusu, když se ze středeční ztráty vzpamatovaly cenné papíry technologického gigantu Apple. Pozitivně na čtvrteční obchodování působilo zveřejnění inflační statistiky, které zahnalo obavy investorů z rychlého růstu cen. Náladu na trhu zlepšila také naděje na zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a USA.
Index Dow zpevnil o 0,57 % na 26 145,99 bodu, a vzrostl tak o 147,07 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,53 % na 2 904,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,75 % na 8 013,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,86 % na 12,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,97 %.
V plusu obchodování zakončily všechny sektory s výjimkou necyklického spotřebního zboží a financí. O více než procento posílila odvětví technologií a zdravotní péče.
V plusu se ve čtvrtek pohybovaly i nejznámější kryptoměny. Bitcoin krátce po 22.00 podle serveru coinmarketcap.com rostl o 1,7 % na 6 450,5 USD, ethereum si připisovalo 11,9 % na 203 USD a ripple získával zhruba 3 % na 0,278 USD.
Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v noci na čtvrtek potvrdil, že Spojené státy pozvaly Čínu k obnovení obchodních jednání a že Čína je takovým rozhovorům nakloněna. Termín jednání však zatím není známý a americký prezident Donald Trump uvedl, že zatím není žádný tlak na uzavření dohody.
Ve čtvrtek proto posilovaly hlavně akcie citlivé na vývoj v zahraničním obchodě. O necelé procento zdražily cenné papíry společnosti Caterpillar, zhruba půl procenta získal výrobce letecké techniky Boeing. Akcie Applu ve středu, kdy firma představila své nové přístroje, oslabily. Ve čtvrtek se však vrátily do plusu, když stouply o 2,42 %.
Posílily také akcie výrobce čipů Qualcomm (+3,99 %). Reagovaly tak na oznámení, že firma koupí zpět vlastní akcie za zhruba 16 miliard USD.
Americký dolar po zprávě o inflaci oslaboval, ceny ropy klesaly
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích oslaboval a vůči koši měn se propadl nejníže za měsíc a půl. Důvodem byla zpráva o srpnové inflaci v USA a výše zmiňované signály zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a Spojenými státy.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 22.00 SELČ odepisoval 0,26 procenta na 94,55 bodu. Během dne klesl až na 94,428 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,55 procenta na 1,17 USD.
"Poptávka po dolaru jako bezpečné investici se v posledních dvou dnech snížila díky pozitivnímu vývoji v obchodu mezi USA a Čínou," komentoval situaci analytik společnosti Silicon Valley Bank Peter Ng, kterého citovala agentura Reuters. Čtvrteční zpráva o inflaci, která zaostala za očekáváním, pak podle něj zvýšila tlak na pokles dolaru.
Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že spotřebitelské ceny v USA se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, zatímco analytici čekali růst o 0,3 procenta. Zpráva tak zmírnila spekulace obchodníků, že inflace zrychluje. Obchodníci však nezměnili názor na to, že by americká centrální banka mohla na svém zasedání za dva týdny zvýšit krátkodobé úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, ve stejném rozsahu by pak mohlo dojít ke zvýšení sazeb i v prosinci.
Dolar také již čtvrtý den oslabuje vůči euru a britské libře kvůli nadějím, že Británie a Evropská unie se dohodnout na podmínkách obchodu před odchodem Británie z EU příští rok v březnu.
Ceny ropy ve čtvrtek oslabovaly. Důvodem byly obavy investorů, že potíže na rozvíjejících se trzích a obchodní spory ve světě by mohly vést k poklesu poptávky. Oba klíčové typy ropy zaznamenaly největší denní ztrátu za zhruba jeden měsíc. Severomořská ropa Brent krátce po 22.00 odepisovala 1,7 procenta na 78,36 USD za barel, americká lehká ropa WTI pak ztrácela 2,2 procenta na 68,8 USD za barel.
Mezinárodní agentura pro energii ve čtvrtek předpověděla, že světová spotřeba ropy v příštích měsících překročí 100 milionů barelů denně, což vytvoří tlak na růst cen této suroviny. IEA nadále předpovídá, že globální poptávka po ropě se v celém letošním roce zvýší o 1,4 milionu barelů denně. Na příští rok počítá s růstem poptávky o dalších 1,5 milionu barelů denně. Agentura nicméně upozornila, že její prognózy by mohl ohrozit vývoj na některých rozvíjejících se trzích, zčásti kvůli oslabování jejich měn k americkému dolaru.
K propadu cen ale podle obchodníků přispělo také vybírání zisků po růstu cen v předchozích dvou dnech.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Spojené státy ve čtvrtek přidaly na sankční seznam namířený proti aktivitám Severní Koreje další dvě zahraniční firmy. Podle amerického ministerstva financí jde o technologické firmy sídlící v Číně a Rusku, které podporují jaderný a raketový program Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, což je méně, než se očekávalo. Růst cen benzinu a nájmů totiž kompenzoval pokles nákladů na zdravotní péči a oblečení. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. září 204 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 205 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 203 tisíc) očekával trh vzestup na 210 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 7. září zvětšil o 69 miliard kubických stop. Po přírůstku 63 krychlových stop v předcházejícím týdnu očekával trh, že se zásoby rozrostou o 68 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
Výsledková sezóna
- Výsledky Kroger ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 27,87 miliardy USD (loni: 27,60 miliardy USD, odhad: 27,93 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK