Americké akcie ve čtvrtek zdražily, indexy S&P 500 a Dow Jones dosáhly na nové rekordy

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily, přičemž Dow Jonesův index i širší index S&P 500 uzavřely na nových rekordech. Podle analytiků k tomu přispělo zejména zmírnění obav z obchodní války.
Index Dow zpevnil o 0,95 % na 26 656,98 bodu, a překonal tak dosavadní rekord 26 616,71 bodu z letošního ledna. Širší index S&P 500 stoupl o 0,78 % na 2 930,75 bodu a rovněž se vyšplhal na nový rekord. Index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,98 % na 8 028,23 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,43 % na 11,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 3,06 %.
V plusu čtvrteční obchodování zakončily všechny hlavní sektory. O více než procento zpevnily technologie, komunikační služby, odvětví základních materiálů a sektor necyklického spotřebního zboží.
V plusu se ve čtvrtek pohybovaly i nejpopulárnější kryptoměny, kterým dominoval ripple. Ten krátce po 22.00 podle serveru coinmarketcap.com letěl vzhůru zhruba o 27 % na 0,414 USD. Bitcoin ve stejný čas připisoval 0,45 % na 6 435 USD a ethereum rostlo o 0,73 % na 0,73 USD.
Dařilo se zejména akciím technologických a průmyslových firem citlivých na situaci v mezinárodním obchodu. Apple si připsal 0,76 %, cenné papíry Microsoftu zdražily o 1,67 %, Boeing zpevnil o 0,61 % a Caterpillar získal 2,11 %.
O více než 2 % posílily také akcie výrobce paměťových čipů Micron Technology, jenž ve čtvrtek po uzavření trhů reportoval lepší než očekávané výsledky hospodaření za čtvrté finanční čtvrtletí.
Dolar oslaboval, ceny ropy po Trumpově tweetu klesaly
Americký dolar ve čtvrtek oslaboval. Důvodem byl pokles obav z nejnovější vlny americko-čínských cel, která se ukázala méně škodlivá, než se původně zdálo. Investoři proto v sobě znovu objevili chuť riskovat a namísto bezpečného dolaru upřednostnili nákup rizikovějších měn.
Kolem 22.00 SELČ odepisoval dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,69 procenta na 93,89 bodu. Dostal se tak nejníže od začátku července. Euro k dolaru přidávalo 0,9 procenta na 1,178 USD. Britská libra si k dolaru připisovala zhruba 1 procento na 1,327 USD.
"Trhy si uvědomují, že přinejmenším v krátkodobém horizontu se z dolaru nedá vymačkat o moc více šťávy," řekl agentuře Reuters analytik Shaun Osborne ze společnosti Scotiabank v Torontu.
V průběhu čtvrtečního obchodování posilovaly měny rozvíjejících se trhů a index měn rozvojového trhu MSCI se vyšplhal na třítýdenní maximum.
Ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Částečně tak reagovaly na zprávu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na Twitteru důrazně vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby dostala ceny ropy dolů. Kolem 22.00 cena severomořské ropy Brent odepisovala 1 procento na 78,61 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,45 procenta na 70,8 dolaru za barel.
Ceny ropy se v posledních dvou dnech zvyšovaly a ropa Brent byla blízko čtyřletého maxima kvůli očekávání, že americké sankce vůči Íránu sníží globální dodávky ropy. Írán je třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC.
Zástupci OPEC a dalších předních světových producentů, včetně Ruska, se v neděli setkají v Alžírsku, aby projednali, jak se podělí o zvýšení dodávek, které má vykompenzovat ztrátu ropy z Íránu. Je ale nepravděpodobné, že by se země dohodly na oficiálním zvýšení těžby ropy, i když roste tlak, aby tak učinily a zabránily růstu cen suroviny.
Trump se ve čtvrtek vložil do debaty prostřednictvím Twitteru. "Monopol OPEC musí dostat ceny dolů hned! My chráníme země Blízkého východu, které bez nás nebudou dlouho bezpečné, a oni přesto pokračují v prosazování dalšího a dalšího růstu cen ropy! Budeme si to pamatovat," napsal Trump.
Řada obchodníků a analytiků stále očekává, že cena ropy Brent se brzy dostane nad 80 dolarů. Americké sankce vůči Íránu vstoupí v platnost 4. listopadu. Mnoho kupců již omezilo nákupy ropy z Íránu a zatím není jisté, jak snadno budou další producenti schopni tyto ztráty kompenzovat, uvedla agentura Reuters.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou internetovou sociální síť, musí do konce roku splňovat pravidla Evropské unie na ochranu spotřebitelů, jinak bude čelit sankcím. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásila eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová s tím, že Facebook musí od dosavadních slibů přejít k činům.
- Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který se v úvodu týdne vyostřil oznámením nových sankcí, není obchodní válkou, ale spíše šarvátkou. Myslí si to šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, jenž v rozhovoru pro finanční televizi CNBC rovněž uvedl, že nová cla nebudou mít na americkou ekonomiku výraznější dopad.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 15. září 201 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 204 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 210 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 8. září snížil na 1,645 milionu z 1,7 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,705 milionu žádostí).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu stagnovaly na celoročně přepočítaném tempu 5,35 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,3 % na 5,35 milionu jednotek. V červenci prodeje o 0,7 % klesly.
- USA: Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v září stoupl na 22,9 bodu z 11,9 bodu v srpnu (odhad: 17 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Micron Technology v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,53 USD (odhad: 3,34 USD), tržby 8,44 miliardy USD (odhad: 8,25 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +4,3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
