Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, index Dow klesl o 200 bodů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně zlevnily kvůli rostoucím výnosům u dluhopisů. Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické společnosti, například firmy Apple, Alphabet či Facebook.
Index Dow spadl o 200,91 bodu na 26 627,48 bodu, což představuje pokles o 0,75 %. Přerušil tak sérii pěti růstových seancí v řadě, během které se vyšplhal na nová rekordní maxima. Širší index S&P 500 přišel o 0,82 % na 2 901,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odevzdal 1,81 % na 7 879,51 bodu, u obou benchmarků se jedná o nejvyšší pokles za zhruba tři měsíce. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 22,48 % na 14,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 3,19 %.
V negativním pásmu zakončily čtvrteční obchodování všechny sektory s výjimkou finančního odvětví a utilit. Největší ztrátu zaznamenal technologický sektor, který odepsal zhruba 1,8 %. Cenné papíry Applu zlevnily o 1,76 %, Alphabet ztratil 2,84 % a Facebook spadl o 2,2 %. Výrazně klesly také komunikační služby a cyklické spotřební zboží.
V zelených číslech se ve čtvrtek naopak pohyboval trh s kryptoměnami. Bitcoin krátce po 22.00 podle serveru coinmarketcap.com rostl o 1,5 % na 6 581 USD, ethereum posilovalo o 2 % na 223 USD a ripple si připisoval 1,8 % na 0,533 USD.
Výnosy u dluhopisů americké vlády se tento týden vyšplhaly na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2011. Za jejich růstem stojí příznivé údaje o ekonomice Spojených států, které podporují očekávání, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
"Dluhopisy se pro akciový trh stávají větší konkurencí," uvedl analytik Tony Roth ze společnosti Wilmington Trust. Růst výnosů u dluhopisů podkopává atraktivitu dividend vyplácených akciovými společnostmi. Pro finanční společnosti jsou nicméně vyšší výnosy u dluhopisů a úrokové sazby obvykle příznivé, protože jim umožňují více vydělávat na poskytovaných půjčkách.
Dolar díky zprávě o tvorbě nových pracovních míst posiloval, ceny ropy naopak klesaly
Dolar ve čtvrtek zamířil vzhůru, když jej podpořila překvapivě příznivá zpráva o zářijové tvorbě nových pracovních míst v americkém soukromém sektoru. Euro ráno sestoupilo až na 1,1463 USD, poté však posilovalo.
Dolar v poslední době těží zejména z očekávání dalších zvyšování úrokových sazeb, investoři se ale nyní soustředí zejména na páteční vládní zprávu o zářijovém vývoji trhu práce v USA, která bude zahrnovat údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém i veřejném sektoru.
Ceny ropy ve čtvrtek na světových trzích klesaly. Přestože je podporuje blížící se výpadek dodávek z Íránu, dolů je táhne očekávání rychlého zvýšení ropné produkce v Rusku a Saúdské Arábii.
Krátce po 22.00 odepisovala severomořská ropa Brent 1,88 procenta na 84,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala ve stejnou dobu pokles o 2,4 procenta a její cena se pohybovala kolem 74,5 USD za barel.
Agentura Reuters ve středu informovala o zářijové dohodě Ruska a Saúdské Arábie na zvýšení těžby ropy. Ostatní producenty a Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) o ní obě země informovaly až zpětně.
Růst cen ropy ruku v ruce se zpevňováním dolaru začíná doléhat na rozvíjející se ekonomiky. Indický ministr dopravy si postěžoval dvěma místním televizním stanicím, že Indie čelí hospodářské krizi, protože dováží velké množství ropy a doplácí na oslabování rupie vůči americkému dolaru.
Indie patří spolu s Čínou k největším odběratelům íránské ropy. Představu o tom, o kolik barelů trhy přijdou v důsledku druhé vlny amerických sankcí vůči Íránu, si podle analytika Tamase Vargy ze společnosti PVM Oil bude možné učinit na konci listopadu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Společnosti Apple a Amazon popřely čtvrteční zprávu agentury Bloomberg, podle které jejich systémy obsahovaly zákeřné počítačové čipy. Ty tam měla umístit čínská tajná služba. Vyplývá to z prohlášení obou společností.
- Americký prodejce hraček Toys "R" Us, který v červnu v rámci konkurzního řízení zavřel všechny své obchody, se možná k podnikání vrátí. Zvažují to majitelé zbývajících aktiv společnosti. Zrušili aukci značek Toys "R" Us a Babies R Us, na které už dostali několik nabídek. Informoval o tom server televize CNN.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států vzrostl v týdnu do 28. září o 98 miliard kubických stop. Po přírůstku 46 miliard krychlových stop v předcházejícím týdnu očekával trh nárůst o 88 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Američtí zaměstnavatelé se v září chtěli zbavit 55 300 zaměstnanců. Je to nejvyšší takový údaj za posledních šest měsíců, o 43 procent vyšší než v srpnu a o 70 procent vyšší než v září loňského roku.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 29. září 207 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 214 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh jen nepatrný pokles na 213 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu.
- Objem objednávek amerických továren byl v srpnu o 2,3 procenta větší než v červenci, kdy naopak zaznamenal pokles o 0,8 procenta. Trh očekával o něco mírnější růst o tempu 2,1 procenta.
Výsledková sezóna
- Výsledky Constellation Brands v 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,87 USD (odhad: 2,61 USD), tržby 2,30 miliardy USD (loni: 2,09 miliardy USD, odhad: 2,25 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 4QFY2018: Zisk na akcii 2,36 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 43,4 miliardy USD (odhad: 44,2 miliardy USD). Akcie v after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK