Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne uzavřely smíšeně. Příznivé výsledky hospodaření společnosti Procter & Gamble vyvážily obavy, že zvyšování úrokových sazeb a geopolitické napětí zbrzdí ekonomický růst USA. Na směru se hlavní indexy neshodly ani v týdenním horizontu.
Index Dow se v pátek zvýšil o 0,26 % na 25 444,34 bodu, širší index S&P 500 se ale snížil o 0,04 % na 2 767,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,48 % na 7 449,03 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,85 % na 19,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 3,19 %.
Akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+8,80 %) posílily díky překvapivému růstu výnosů v prvním fiskálním čtvrtletí. Růst tohoto titulu podpořil celý dílčí index podniků vyrábějících spotřební zboží, který letos zaostává za benchmarkem S&P 500.
Výsledky hospodaření pomohly také akciím platební společnosti PayPal Holdings (+9,42 %). Akcie průmyslového konglomerátu Honeywell International (-1,11 %) nejprve v reakci na výsledky rostly, nakonec ale o zisky přišly kvůli varování, že čínská cla by příští rok mohla společnost stát stovky milionů dolarů.
Na trhu je stále patrná nervozita související s vývojem úroků, obchodním napětím a politickými problémy Itálie a Saúdské Arábie. Statistika z USA navíc ukázala, že prodej domů v USA v září klesl nejvíce za dva roky.
Za celý týden index Dow stoupl o 0,4 % a S&P 500 se zvýšil o 0,02 %. Nasdaq Composite ale naopak ztratil 0,6 %.
Dolar v pátek oslabil, ceny ropy rostly
Evropská měna v pátek posílila. Obchodníci se rozhodli vybrat zisky ze sázek proti euru, které tento týden zasáhla nervozita kvůli návrhu rozpočtu Itálie a jednání o odchodu Británie z Evropské unie. Později euro podpořila i zpráva agentury Bloomberg, že britská premiérka je připravena k ústupkům, aby byla včas dokončena dohoda o odchodu Británie z EU.
Euro vůči dolaru stouplo o půl procenta na 1,1509 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,3 % na 95,72 bodu.
Ceny ropy se v pátek výrazně zvýšily v reakci na signály růstu poptávky v Číně, která je druhým největším spotřebitelem suroviny na světě. Cenu podpořily také zprávy, že ropnému kartelu OPEC a jeho spojencům se nedaří zvýšit těžbu na dohodnutou úroveň.
Za celý týden však ceny ropy již druhý týden za sebou vykázaly pokles, a to kvůli růstu zásob suroviny v USA a obavám ze zpomalení růstu globální ekonomiky vlivem obchodních válek.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Tesla ve čtvrtek představila na svých webových stránkách novou verzi sedanu Model 3 s cenou začínající na 45 000 dolarů. Slibovaný základní model, který má být o deset tisíc levnější, odložila na rok 2019, napsal technologický web The Verge.
- Rusko zahájilo jednání s americkou firmou ExxonMobil o nových projektech v oblasti ropy a zemního plynu. Jde o možnosti rozšíření stávající spolupráce amerického gigantu a ruské společnosti Rosněfť. S odvoláním na zdroje z ruské vlády o tom informovala agentura Bloomberg. Vláda Spojených států ale zvažuje, že příští měsíc uvalí na Rusko další sankce.
- Bývalý britský vicepremiér Nick Clegg bude ředitelem týmu, který má ve společnosti Facebook na starosti globální záležitosti a komunikaci. Napsal to v pátek britský list Financial Times, Clegg ani Facebook to zatím nepotvrdili. Liberální demokrat Clegg byl v letech 2010 až 2015 místopředsedou vlády premiéra Davida Camerona. Do loňských voleb byl poslancem britského parlamentu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,15 milionu jednotek. Čekal se pokles o 0,7 % na 5,3 milionu jednotek. V srpnu prodeje stagnovaly.
Výsledková sezóna
- Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (P&G) v prvním finančním čtvrtletí zvýšil zisk o 12 procent na 3,2 miliardy dolarů. Překvapivě se zvýšily i tržby, k čemuž přispěla vysoká poptávka po kosmetických výrobcích a čisticích produktech, uvedla v pátek firma.
- Výsledky Honeywell v 3Q: Zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 1,99 USD), tržby 10,76 miliardy USD (odhad: 10,74 miliardy USD).
- Výsledky Schlumberger v 3Q: Zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 8,5 miliardy USD (odhad: 8,64 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká maloobchodní společnost Sears Holdings (v pondělí -23,83 %) vyhlásila bankrot. Firma, která je na trhu více než 100 let a která byla průkopníkem myšlenky prodávat všechno všem, je několik let ve ztrátě a není schopna splácet dluhy. Požádala proto o soudní ochranu před věřiteli, do konce roku chce v omezeném rozsahu dále fungovat a mezitím se pokusit najít někoho, kdo by ji chtěl koupit.
- Americká společnost Apple (v pondělí -2,14 %) koupila začínající analytickou hudební firmu Asaii. S odvoláním na informované zdroje o tom informoval server Axios. Cena by podle zdrojů měla být nižší než 100 milionů USD.
- Američtí dodavatelé vojenského komunikačního zařízení Harris (v pondělí +11,87 %) a L3 Technologies (+12,84 %) se dohodli na fúzi formou výměny akcií. Vznikne tak šestý největší dodavatel obranné techniky v USA s tržní hodnotou 34 miliard USD.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, analytici však počítali s růstem o 0,6 %. V srpnu tržby amerických maloobchodníků rovněž stouply o 0,1 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců naopak o 0,1 % snížily (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %).
- USA: Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v říjnu stoupl na 21,1 bodu z 19 bodů v září (odhad: 19 bodů).
- USA: Podnikové zásoby v srpnu meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,5 %, červenec: +0,6 %).
- Americký soud v úterý schválil dohodu výrobce elektromobilů Tesla a jeho šéfa Elona Muska s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) o urovnání obvinění, podle kterého se Musk svými výroky o plánech na stažení podniku z burzy dopustil podvodu. Akcie podniku na schválení dohody reagovaly více než pětiprocentním nárůstem, později však o část zisků přišly.
- Společnost Uber Technologies nedávno obdržela návrh od bank z Wall Street, který ohodnocuje firmu pro primární nabídku akcií až na 120 miliard USD. Nabídka by se mohla uskutečnit v první polovině příštího roku. Napsal to v úterý list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupla o 0,3 % po růstu o 0,4 % v srpnu. Analytici očekávali růst o 0,2 %. V meziročním srovnání se produkce v americkém průmyslu zvýšila o 5,1 % (srpen: 4,9 %). V úterý to oznámila americká centrální banka.
- Japonská finanční společnost Nomura zaplatí ve Spojených státech pokutu 480 milionů dolarů za urovnání obvinění, že v letech 2006 a 2007 poskytovala investorům zavádějící informace v souvislosti s prodejem hypotečních cenných papírů. Informovaly o tom v úterý americké úřady.
- Globální investoři hodnotí vyhlídky světového hospodářství nejpesimističtěji od roku 2008, kdy ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to z říjnového průzkumu mezi manažery investičních fondů, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost Bank of America Merrill Lynch.
- Americká společnost Google bude výrobcům chytrých telefonů a tabletů účtovat v Evropě licenční poplatky za používání obchodu s aplikacemi Google Play. Zároveň jim umožní používat konkurenční verze svého operačního systému Android. Tato opatření jsou podle agentury Reuters součástí změn, které v úterý firma představila ve snaze vyhovět červencovému rozhodnutí Evropské komise ohledně porušování pravidel hospodářské soutěže.
- Spojené státy v úterý rozšířily sankce proti Íránu s cílem umožnit blokování mnohamiliardové sítě, jež financuje verbování a výcvik dětí pro íránské revoluční gardy. Oznámilo to ministerstvo obchodu USA.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 7,136 milionu (odhad: 6,945 milionu, červenec: 6,939 milionu).
- Index cen domů NAHB v říjnu stoupl na 68 bodů z 67 bodů v září (odhad: 67 bodů).
- Citigroup snížila cílovou cenu akcií Facebooku na 185 z 200 USD.
- Zvýšení úrokových sazeb na zasedání vedoucích představitelů americké centrální banky 25.-26. září podpořili všichni jeho účastníci. Ukázal to zápis ze zasedání. Tento jednomyslný postoj by mohl posílit očekávání, že Fed v prosinci přikročí k dalšímu zvýšení úroků.
- Americký prezident Donald Trump ve středu vyzval členy svého kabinetu, aby předložili návrhy na snížení výdajů svých úřadů o pět procent. Naznačil však, že armády se úspory dotknou méně výrazně. Trump během volební kampaně sliboval snižování vládních výdajů, pondělní údaje ministerstva financí však ukázaly, že rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl o 17 % na šestileté maximum 779 miliard dolarů.
- Naděje německého průmyslového konglomerátu Siemens (ve středu +0,47 %) na velkou zakázku v Iráku zmařila administrativa prezidenta Donalda Trumpa, která intervenovala za domácího rivala General Electric (+0,83 %). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve středu informoval list Financial Times.
- Každý ze šesti potomků mediálního magnáta Ruperta Murdocha získá dvě miliardy dolarů z prodeje části aktivit zábavnímu gigantu Walt Disney, a tedy i z rozpadu Murdochovy mediální říše. S odvoláním na informované zdroje to uvedl list Financial Times.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v září meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,268 milionu jednotek na 1,201 milionu jednotek, což představuje pokles o 5,3 % po růstu o 9,2 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,22 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v září klesl na 1,241 milionu z 1,249 milionu, čekalo se 1,278 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 0,6 % po -5,7 % v srpnu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 12. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 7,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 6,49 milionu barelů (odhad: +5,987 milionu barelů, předchozí týden: -0,281 milionu barelů).
- Vláda Spojených států zatím neoznačila Čínu ani žádného jiného ze svých obchodních partnerů za měnového manipulátora. Ve své pravidelné pololetní zprávě zveřejněné v noci na čtvrtek americké ministerstvo financí uvedlo, že nedávné oslabení čínského jüanu pravděpodobně zhorší americký obchodní deficit, úředníci však zjistili, že se zdá, že Peking se výrazněji nesnaží přímo zasahovat do hodnoty měny.
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber prodal své první dluhopisy, za které získal dvě miliardy dolarů. Informoval o tom ve čtvrtek list Financial Times. Kvůli vysokému zájmu investorů firma původně nabízený objem dluhopisů zvýšila. Papíry mají výnos až osm procent ročně.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 13. října 210 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 215 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 212 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil na 1,64 milionu žádostí z 1,653 milionu (odhad: 1,665 milionu).
- USA: Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 22,2 bodu z 22,9 bodu v září (odhad: 20 bodů).
- UBS snížila cílovou cenu akcií BlackRock na 505 z 565 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Bank of America (v pondělí -1,79 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 22,8 miliardy USD (odhad: 22,6 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab (-2,80 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 2,58 miliardy USD (odhad: 2,55 miliardy USD).
- Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 20,5 procenta na 2,45 miliardy dolarů. Podobně jako její konkurent Morgan Stanley tak překonala očekávání. Výsledek podle jejího úterního sdělení podpořily zisky z obchodování s akciemi a z investičního bankovnictví.
- Americká investiční banka Morgan Stanley ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 19 procent na 2,11 miliardy dolarů, čímž překonal odhady. Pomohly jí zejména příjmy z obchodů s akciemi, které vyvážily slabší výsledek z obchodování s dluhopisy a z poradenských služeb.
- Výsledky Johnson & Johnson v 3Q: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 2,03 USD), tržby 20,3 miliardy USD (odhad: 19,91 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group v 3Q: Zisk na akcii 3,41 USD (odhad: 3,3 USD), tržby 56,56 miliardy USD (odhad: 56,13 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 3Q: Zisk na akcii 7,52 USD (odhad: 6,93 USD), tržby 3,58 miliardy USD (odhad: 3,67 miliardy USD).
- Výsledky IBM v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,42 USD (odhad: 3,40 USD), tržby 18,76 miliardy USD (odhad: 19,1 miliardy USD).
- Výsledky United Continental Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,06 USD (odhad: 3,09 USD), tržby 11 miliard USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Netflix v 3Q: Čistý zisk 0,89 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 4 miliardy USD (odhad: 3,99 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories (ve středu -1,01 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,66 miliardy USD (odhad: 7,65 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp (ve středu +3,79 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 5,7 miliardy USD (odhad: 5,69 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa (ve středečním after-marketu +4 %) v 3Q: Čistá ztráta na akcii 0,22 USD, očištěný zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 3,39 miliardy USD (odhad: 3,31 miliardy USD). Firma oznámila plán odkupu akcií za 200 milionů USD, pro letošní rok očekává nedostatek hliníku na trhu.
- Výsledky Philip Morris International v 3Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 7,5 miliardy USD (odhad: 7,16 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,54 USD (odhad: 2,25 USD), tržby 7,72 miliardy USD (odhad: 7,55 miliardy USD).
- Výsledky American Express v 3Q: Zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,77 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 10,1 miliardy USD). Akcie v after-marketu +0,63 %.
- Výsledky PayPal Holdings v 3Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 3,68 miliardy USD (odhad: 3,67 miliardy USD). Akcie v after-marketu +1,33 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK